Android 12 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [05.05.2021]

Większość smartfonów nie otrzymała jeszcze aktualizacji do Androida 11, a Google myśli już nad Androidem 12. Jakich nowości powinnismy się spodziewać? Kiedy nowy system operacyjny pojawi się na rynku?

Spis treści

Google chwali się, że coraz więcej smartfonów otrzymuje aktualizacje do najnowszych wersji systemu operacyjnego Android, a coraz mniej urządzeń pracuje pod kontrolą przestarzałych wydań zielonego robociku.

Instalacja aktualizacji Androida

Instalacja aktualizacji Androida

Niestety niedługo fragmentacja znowu może się pogłębić. Podczas, gdy producenci smartfonów w pocie czoła pracują nad aktualizacjami do Androida 11 (sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma nowe oprogramowanie), w Moutain View trwają już zaawansowane prace nad kolejna wersją najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego.

W chwili obecnej brakuje jakichkolwiek potwierdzonych informacji o Androidzie 12, ale posiadamy już solidną dawkę nieoficjalnych informacji, które wyglądają na bardzo autentyczne.

Ty też jesteś ciekawy, jakie nowości zaoferuje Android 12?

Data premiery Androida 12

Android 12 będzie kolejną dużą aktualizacją systemu operacyjnego Android. Zastąpi na rynku Androida 11, który oficjalnie pojawił się we wrześniu 2020 roku. Android 12 powinien zostać zaprezentowany w czerwcu na specjalnej konferencji prasowej dla deweloperów. W trakcie wakacji na rynku pojawi się kilka wersji beta, a pierwsze smartfony otrzymają finalną wersję Androida 12 we wrześniu 2021 roku.

Jak widać do premiery pozostało jeszcze trochę czasu, ale wcześniej pojawią się wersje Android Developer Preview. Będzie to przedsmak Androida 12. Pierwsza wersja poglądowa pojawiła się w lutym 2021 roku.

Aktualizację do finalnej wersji Androida 12 jako pierwsi otrzymają posiadacze Google Pixel 4, 4a, 5 oraz nadchodzący Pixel 6.

Google na swojej stronie deweloperskiej informuje, że finalna wersja Androida pojawi się po sierpniu 2021 roku. Pierwsze beta testy Androida 11 ruszą w czerwcu. Do tego czasu testowane będą wydania Android Developer Preview. W tych wersjach Android pojawiać się będą kolejne funkcje, które mogą, ale nie muszą trafić do finalnej wersji Android 12.

Jakie nowości przyniesie Androida 12?

Google za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga potwierdziło, że Androida 12 przyniesie sporo ułatwień dla smartfonów, które nie korzystają z usług Google. Dodatkowo pojawią się ulepszone zabezpieczenia, które zniwelują ryzyko niebezpiecznych włamań i ataków.

Nowe logo Androida z 2020 roku

Nowe logo Androida z 2020 roku

Nowy system zabezpieczeń

Przewidujemy, że Google zmieni system aktualizacji oprogramowania. Możliwe, że większość smartfonów z Androidem 11 po aktualizacji do Androida 12 aktualizować będziemy z wykorzystaniem Sklepu Play. Aktualizacje mają wyglądać tak, jak w przypadku aplikacji i gier.

Mechanizm ten ma umożliwić szybsze i bezpieczniejsze wprowadzanie niewielkich aktualizacji oraz poprawek zabezpieczeń.

Odświeżony wygląd

Od dłuższego czasu mówi się także o odświeżonym wyglądzie nowego Androida 12. Google na przestrzeni ostatnich miesięcy zaktualizowało wygląd swoich wszystkich kluczowych usług. Krok ten może wskazywać na nadchodzące odświeżenie wyglądu Androida 12. Obecnie system wygląda niemalże identycznie, jak trzy lata temu.

Interfejs użytkownika Androida 10

Interfejs użytkownika Androida 10

Stosy widgetów

Mówi się także o nowych widgetach z obsługą stosów. Rozwiązanie to widzieliśmy już w iOS 14. Na jednym widecie możemy umieścić kilka informacji, do których dotrzemy za pośrednictwem przesunięcia palcem.

Widgety w iOS 14

Widgety w iOS 14

Dzięki temu rozwiązaniu otrzymamy dostęp do najważniejszych informacji bez konieczności zaśmiecania ekranu domowego.

Obsługa starszych smartfonów

Android 12 ma zaoferować wsparcie dla wielu starszych modeli smartfonów. Większość urządzeń otrzymuje maksymalnie jedną aktualizację rozwojową do nowszej wersji Androida. Obecnie Google i czołowi producenci oferują nawet trzy lata aktualizacji. Wraz z premierą Androida 12 zmieni się polityka aktualizacji systemu.

Samsung Galaxy S10 - Flagowiec z 2019 roku otrzyma Androida 12 - to już potwierdzona informacja

Samsung Galaxy S10 - Flagowiec z 2019 roku otrzyma Androida 12 - to już potwierdzona informacja

Nowa wersja zielonego robociku ma być łatwiejsza w implementacji. Deweloperzy spędzą mniej czasu na przygotowaniu nowego systemu, a na dodatek trafi on do większej ilości urządzeń.

Obecnie aktualizacje to niestety w dalszym ciągu zmora Androida.

Nowe funkcje na każdym telefonie

Android 11 wprowadził kilka nowy funkcji, które dostępne były tylko na smartfonach z rodziny Pixel. Mowa między innymi o nowym Asystencie Google.

Nowa wersja Androida ma umożliwić dostęp do wszystkich nowych funkcji na każdym smartfonie, który otrzyma aktualizację.

AKTUALIZACJA 01.02.2021

Na początku lutego wracamy do Was z kolejną partią informacji na temat Androida 12. Przypominamy, że pierwsza wersja poglądowa tego systemu operacyjnego może zadebiutować jeszcze w tym miesiącu.

Inteligentne zarządzanie pamięcią

Androida 12 ma zaoferować nowy system zarządzania pamięcią masową, który pozwoli na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni dyskowej. Kluczowym elementem tego systemu ma być możliwość wprowadzania aplikacji w hibernację.

Zarządzanie pamięcią w Androidzie 10

Zarządzanie pamięcią w Androidzie 10

Z nowego systemu zarządzania pamięcią masową ucieszą się posiadacze smartfony smartfonów z Androidem, które posiadają 64 GB lub mniej wbudowanej pamięci masowej. Dzięki hibernacji aplikacji i lepsze zarządzaniu wbudowaną pamięcią otrzymają oni nieco więcej miejsca na swoje aplikacje i pliki.

Android Runtime jako część modułu Mainline

Pisaliśmy już, że nowy Androida 12 ma być łatwiejszy w udostępnianiu jako aktualizacja oprogramowania. Okazuje się, że Google zmieni nieco architekturę systemu tak, aby pliki Android Runtime trafiły do Project Mainline. W skrócie pozwoli to na aktualizację znacznej części elementów systemowych z wykorzystaniem Sklepu Play. Oznacza to, że aktualizacje OTA będziemy instalować jedynie w przypadku dużych aktualizacji zmieniających wersję nakładki lub systemu.

Poprawki zabezpieczeń powinny pojawiać się na smartfonach niemalże niezauważalnie bez konieczności ponownego uruchamiania.

Lepsze wsparcie kontrolerów do gier

Google chociaż nie posiada własnej konsoli do gier to intensywnie rozwija usługę grania w chmurze o nazwie Google Stadia. System operacyjny Android 12 ma być z nią lepiej zintegrowany, a na dodatek zaoferować ulepszone wsparcie dla kontrolerów do gier firm trzecich.

Kontroler Google Stadia

Kontroler Google Stadia

Android 12 pozwoli programistom na dostosowywanie siły wibracji oraz haptyki. Oznacza to, że granie z wykorzystaniem kontrolerów będzie przypominać doświadczenia znane z konsoli.

Tryb ograniczonego dostępu do sieci

Android 12 wprowadzi także zmodyfikowany tryb zarządzania siecią. System operacyjny otrzyma więcej kontroli nad tym, jak dane aplikacje korzystają z Internetu.

Tryb samolotowy w starej wersji Androida

Tryb samolotowy w starej wersji Androida

W nowym systemie zarządzania dostępem do sieci Android 12 będzie mógł całkowicie ograniczyć dostęp do Internetu wybranym aplikacjom bez konieczności wyłączania dostępu do sieci w obrębie całego systemu operacyjnego. Opcja ta może być dobrym sposobem na pozbycie się irytujących reglam z gier.

Przewijane zrzuty ekranu

System operacyjny Android nadal natywnie nie obsługuje przewijanych zrzutów ekranu. Producenci dodają w swoich autorskich nakładkach graficznych możliwość wykonania zrzutu ekranu całej zawartości strony internetowej, ale sam system Android nadal wykonuje klasyczne zrzuty ekranu.

Android 12 otrzyma nowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu, które pozwoli na tworzenie przewijanych zrzutów ekranu.

Gesty podwójnego dotknięcia

Google zamierza wprowadzić do Androida 12 funkcję, która pierwotnie miała pojawić się w Androidzie 11. Mowa o sterowaniu z wykorzystaniem gestów podwójnego stuknięcia w obudowę.

Wyszukiwarkowy gigant pracuje nad gestem dwukrotnego stuknięcia w obudowę w celu wywołania predefiniowanych funkcji systemowych. Rozwiazanie otrzymało nazwę kodową Columbus.

Z wykorzystaniem najnowszej funkcji będziemy mogli:

  • wywołać Asystenta Google
  • wykonać zrzut ekranu
  • kontrolować multimedia
  • otworzyć panel powiadomień
  • otworzyć menu ostatnio używanych aplikacji

App Pairs - nowy widok wielozadaniowości

Android 12 zaoferuje spore zmiany w obsłudze aplikacji. Poza funkcją hibernacji Google ma zamiar udostępnić rozwiazanie App Pairs. Inżynierowie z Mountain View pracują nad zupełnie nowym trybem podzielonego ekranu.

App Pairs zostanie dostosowany do obsługi większej ilości aplikacji oraz przystosowany będzie do dużych ekranów o wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo Google zamierza wprowadzić dodatkowe opcje dla urządzeń z elastycznymi wyświetlaczami.

Nowe rozwiązanie pozwoli na grupowanie par aplikacji w zadaniach i szybkie wywoływanie ich w momencie, gdy chcemy z nich skorzystać. Dodatkowo Google pozwoli na szybkie przełączanie się pomiędzy widokiem App Pairs, a pojedynczymi aplikacjami wyświetlanymi na pełnym ekranie.

Interfejs użytkownika z kolorowymi akcentami

Google zamierza przeprojektować interfejs użytkownika w taki sposób, aby użytkownicy byli w stanie dodać do niego kolorowe dekory, które pojawiać się będą w obrębie całego systemu. Nowa opcja pozwoli jeszcze bardziej spersonalizować swojego smartfona.

Androida 12 ma zaoferować funkcję, która pozwoli na wybranie koloru wiodącego systemu operacyjnego. Całość wyglądać będzie podobnie do akcentów stylistycznych w Windowsie 10. Po wybraniu interesującego nas koloru, interfejs użytkownika zaoferuje kolorowe wstawki w obrębie całego systemu. Dodatkowo wsparcie dla nowych akcentów stylistycznych pojawi się także w aplikacjach firm trzecich.

Nowy interfejs Androida 12 w kolorze zielonym
Źródło: 9to5google.com

Nowy interfejs Androida 12 w kolorze zielonym

Źródło: 9to5google.com

Androida 12 zaoferuje również możliwość zmiany motywów zgodnie z tapetą. Tą funkcję również znamy z Windowsa. Oznacza to, że po zmianie tapety na niebieską zmieni się kolor akcentów na niebieski.

AKTUALIZACJA 11.02.2021

Odświeżony interfejs użytkownika

Portal Android Authority udostępnił pierwsze zrzuty ekranu ukazujące wygląd interfejsu w jednej z pierwszych wersji testowych Androida 12. Warto zaznaczyć, że nie są to oficjalne materiały firmy Google, ale wyglądają bardzo realistycznie.

Nowy interfejs użytkownika w Androidzie 12 upodobnił się do nakładek znanych z chińskich smartfonów. Mowa o MIUI, Realme UI czy ColorOS.

Powiadomienia w panelu szybkich ustawień są bardziej okrągłe, a zegar i data zamieniły się miejscami.

Pasek powiadomień
Źródło: Android Authority

Pasek powiadomień

Źródło: Android Authority

W prawym górnym rogu znalazły się nowe wskaźniki informujące o używaniu mikrofonu oraz aparatu przez aplikacje. Po ich dotknięciu dowiemy się, który program z nich korzysta.

Ekran domowy
Źródło: Android Authority

Ekran domowy

Źródło: Android Authority

Google dodało nowe opcje prywatności, które pozwalają wyłączyć aparat, mikrofon oraz dostęp do lokalizacji z wykorzystaniem przełączników w ustawieniach.

Opcje prywatności
Źródło: Android Authority

Opcje prywatności

Źródło: Android Authority

Na ekranie domowym znajdziemy odświeżone widgety.

Widgety na ekranie domowym
Źródło: Android Authority

Widgety na ekranie domowym

Źródło: Android Authority

Zmieniono również listę pozwalającą na przeglądanie zainstalowanych w systemie widgetów.

Przeglądarka widgetów
Źródło: Android Authority

Przeglądarka widgetów

Źródło: Android Authority

AKTUALIZACJA 15.02.2021

Lepsza obsługa wiadomości RCS

Na przełomie kwietnia i maja 2020 roku polscy operatorzy udostępnili obsługę wiadomości RCS.

Technologia RCS nadal jest nowością na rynku, a jej implementacja daleka od ideału.

System Android 12 ma wprowadzić znacznie lepszą obsługę wiadomości RCS. Standard ten zostanie w pełni zintegrowany z systemem operacyjnym.

Obecnie wiadomości RCS obsługiwane są z wykorzystaniem dodatkowej usługi, która nie jest zintegrowana z jądrem systemu operacyjnego. Brakuje również jednolitego środowiska API.

Android 12 ma zaoferować zintegrowaną obsługę wiadomości RCS oraz API dla programistów. Standard RCS będzie również obsługiwany w aplikacjach firm trzecich.

AKTUALIZACJA 22.02.2021

Android 12 jednak otrzymał nazwę kodową

Google przy okazji premiery Androida 10 zerwało z tradycją nazywania kolejnych wersji systemu operacyjnego od nazw popularnych deserów i słodyczy. Charakterystycznego przydomka nie otrzymał także Android 11, ale wszystko zmieni się wraz z premierą Androida 12. Wyszukiwarkowy gigant zamierza powrócić do tradycji.

Google Pixel 5 - pierwsze urządzenie, które otrzyma aktualizację do Androida 12

Google Pixel 5 - pierwsze urządzenie, które otrzyma aktualizację do Androida 12

Po niespełna dwuletniej przerwie Google przywraca nazwy kodowe dla systemu operacyjnego Android.

Nazewnictwo Androida powraca, ale w nieco zmienionej formie. Google przestało się już trzymać kolejności alfabetycznej nazywania kolejnych wersji Androida, a nazwa najnowszego wydania może być nieco egzotyczna dla polskich konsumentów.

Android 12 otrzymał nazwę kodową od deseru, który popularny jest w Stanach Zjednoczonych. Mowa o Snow Cone - odmianie deseru lodowego.

Google zaprezentowało już pierwszą wersję poglądową Androida 12 Snow Cone. Finalna wersja nowego systemu operacyjnego powinna pojawić się w okolicach wakacji 2021 roku.

Więcej informacji o nazewnictwie Androida 12 znajdziesz tutaj.

Android 12 z nowym trybem obsługi jedną ręką

Google projektując Androida 12 wzięło pod uwagę, że na przestrzeni ostatnich kilku lat smartfony znacząco urosły. Obecnie przekątna ekranu na poziomie 6,3-6,7 cala nikogo już nie dziwi.

Duży ekran niewątpliwie ma sporo zalet, ale niekiedy potrafi przeszkadzać. W specyficznych przypadkach spore wymiary obudowy smartfona uniemożliwają jego obsługę jedną ręką. Dotknięcie do każdego miejsca na ekranie jest fizycznie niemożliwe.

Android od pewnego czasu posiada tryb obsługi jedną ręką, ale rozwiązanie to było projektowane w czasach, gdy smartfony były znacznie mniejsze. Całość polega na zmniejszeniu całego interfejsu użytkownika i umiejscowieniu go przy jednej z krawędzi ekranu.

Najnowsza wersja Androida zaoferuje nowy tryb obsługi jedną ręką, który jest już doskonale znany posiadaczom smartfonów od Apple. Po wykonaniu gestu górna część ekranu do której nie jesteśmy w stanie siegnąć jedną ręką obniży się do połowy wysokości wyświetlacza. Oznacza to, że bez problemu będziemy w stanie dotknąć interfejs użytkownika w okolicach paska powiadomień. Po wykonaniu akcji interfejs powróci do pierwotnego kształtu.

Tryb jednej ręki w iOS

Tryb jednej ręki w iOS

Wyżej wymienną funkcja zostanie zintegrowana z Androidem 12, co oznacza, że trafi na każdego zaktualizowanego smartfona niezależnie od zastosowanej nakładki producenta.

Więcej informacji o nowym trybie obsługi jedną ręką znajdziesz tutaj.

Gaming Mode - specjalny tryb dla graczy w Androidzie 12

Google projektując Androida 12 pomyślało również o graczach. Na rynku znajdziemy kilka konstrukcji zaprojektowanych specjalnie z myślą o mobilnym graniu. Teraz całość uzupełni nowe oprogramowanie, które pozwoli zwiekszyć wydajność urządzenia i przełoży się na większą płynność rozgrywki.

Gra uruchomiona na smartfonie z Androidem

Gra uruchomiona na smartfonie z Androidem

Android 12 zaoferuje tryb Gaming Mode. Nowe API programistyczne pozwoli na zmianę jasności ekranu, wyciszanie powiadomień i połączeń przychodzących, a także podkręcanie podzespołów po uruchomieniu gry.

Inteligentny system obracania ekranu zintegrowany z kamerką do Selfie

Android 12 zaoferuje również zaktualizowany system obracania ekranu. Nowe rozwiązanie korzystać będzie nie tylko z wbudowanego akcelerometru i żyroskopu. Całość wykorzysta również kamerkę do selfie, która śledzić będzie ruchy użytkownika. Obraz z kamery w połączeniu z odczytami z akcelerometru oraz żyroskopu pozwoli określić, czy wymagana jest zmiana orientacji ekranu. System ten pozwoli zapobiec wywołaniu przypadkowego obrotu ekranu.

Więcej informacji o Gaming Mode i nowym systemie obracania ekranu znajdziesz tutaj.

Więcej informacji o Androidzie 12 dowiemy się w przeciągu najbliższych tygodni.

Android 12 - kiedy pojawią się pierwsze beta testy i finalne wydanie nowego systemu?

Po premierze pierwszej wersji Android 12 Developer Preview, Google zaprezentowało mapę drogową rozwoju nowej wersji zielonego robocika.

Mapa drogowa wprowadzenia na rynek Android 12

Mapa drogowa wprowadzenia na rynek Android 12

Z danych przekazanych przez wyszukiwarkowego giganta wynika, że finalna wersja systemu operacyjnego zostanie udostępniona po sierpniu 2021 roku. Pierwsza wersja beta pojawi się w czerwcu 2021 roku. Do tego czasu Google wydać będzie kolejne wersje poglądowa Androida 12 Developer Preview dostępne jedynie dla programistów. Tego typu oprogramowanie nie nadaje się do codziennego użytku i działa jedynie na smartfonach Google Pixel.

W marcu 2021 roku pojawi się druga wersja Developer Preview.

Google planuje wprowadzi trzy wersje Androida 12 Developer Preview. W maju 2021 roku pojawi się pierwsza wersja Beta. Na rynku pojawią się cztery wersje beta. Ostatnia z nich zadebiutuje w sierpniu 2021 roku.

Opis poszczególnych wydań Androida 12

Opis poszczególnych wydań Androida 12

Uwaga! opublikowana mapa drogowa może ulec zmianie, a finalna wersja Androida 12 może pojawić się później. Raczej nie powinniśmy się spodziewać, że Android 12 zadebiutuje wcześniej. Często zdarza się za to, że prace ulegają opóźnieniu ze względu na problemy znalezione na etapie testowania wersji Developer Preview i Beta.

AKTUALIZACJA 24.02.2021

Android 12 z systemem haptycznym znanym z PlayStation 5 i Xbox Series S/X

Google zapowiedziało, że finalna wersja systemu operacyjnego Android 12 otrzyma nowy system powiadomień dźwiękowych sprężony z systemem haptycznym. Nowe API programistyczne pozwoli deweloperom tworzyć wciągające gry, które sygnalizować będą zwroty akcji lub ruchu użytkownika z wykorzystaniem silnika wibracyjnego wbudowanego w telefon. Rozwiązanie pojawi się również w aplikacjach streamujących multimedia. Oznacza to, że oglądając filmy również będziemy informowani o ważnych lub niespodziewanych momentach z wykorzystaniem wibracji.

Programista o nicku kdrag0n wypróbował już nową funkcję. Donosi on, że zgodnie z dokumentacją API HapticGenerator do uruchomienia nowego systemu wibracji konieczne jest posiadanie smartfona z obsługą audio sprężonego z odtwarzaniem haptycznym. Rozwiązanie to obecne jest na Google Pixel 4. Co ciekawe nie posiada go nowszy model Google Pixel 5.

API HapticGenerator pozwala smartfonowi generować wibracje np. pasujące do rytmu odtwarzanej aktualnie muzyki. Wynik jest lepszy, niż początkowo można było zakładać, a całość zostałą nagrana i udostępniona na YouTube.

Rozwiazanie trafi do nowych modeli smartfonów. Szanse na implementacje API HapticGenerator w aktualnie sprzedawanych smartfonach są niewielkie. Popularność nowej funkcji zależy w dużej mierze od programistów i deweloperów, którzy będą musieli zaktualizować lub przeprojektować swoje programy i gry.

Więcej informacji o API HapticGenerator znajdziesz tutaj.

Nowy widget People Space zastąpi klasyczną aplikację do SMS'ów

Portal XDA-Developers dotarł do nowego widgetu, który pojawi się w finalnej wersji Androida 12. Mowa o rozwiązaniu People Sharing.

Kieron Quinn z XDA-Developers, który zajmuje się inżynierią odwrotną dotarł do nowego widgetu o nazwie People Space. Obecnie rozwiązanie to jest we wstępnej fazie rozwoju, ale Quinn przekazuje, że widget jest już w stanie pokazywać najnowsze wiadomości z czatów w aplikacji Wiadomości Google. W chwili obecnie rozwiązanie nie wyświetla całego widoku konwersacji i nie współpracuje z aplikacjami firm trzecich takimi, jak Facebook Messenger czy WhatsApp.

Kilka widgetów na ekranie domowym
Źródło: xda-developers

Kilka widgetów na ekranie domowym

Źródło: xda-developers

Google w Androidzie 12 pozwoli dodać kilka widgetów People Space do ekranu domowego. Rozwiązanie to pozwoli śledzić kilka konwersacji w tym samym momencie z jednego dnia.

Wewnętrzne dokumenty dotyczące People Space informują, że rozwiązanie to w finalnej wersji zostanie zintegrowane z popularnymi aplikacjami firm trzecich.

Widget People Sharing
Źródło: xda-developers

Widget People Sharing

Źródło: xda-developers

Więcej informacji o People Space znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 04.03.2021

Google udostępniło drugą wersję deweloperską Androida 12

Na początku marca 2021 roku Google udostępniło drugą wersję deweloperską systemu operacyjnego Androida 12. Oprogramowanie Android 12 Developer Preview 1.1 jest już dostępne dla wszystkich zarejestrowanych deweloperów. Co ciekawe Google zastosowało nazwę 1.1 zamiast 2.0. Sugeruje ona, że nie powinniśmy spodziewać się spektakularnych zmian.

Android 12 Developer Preview 1.1

Android 12 Developer Preview 1.1

W praktyce nowe wydanie nie przynosi żadnych nowych funkcji. Android 12 Developer Preview 1.1 skupia się na poprawkach znalezionych błędów. Dodatkowo Google zastosowało najnowsze poprawki zabezpieczeń datowane na 1 marca 2021 (pierwsza beta deweloperska posiadała poprawi z lutego 2021).

W najnowszej wersji Android 12 Developer Preview 1.1 nie ma już problemu z rozłączającym się Wi-Fi. Poprawiono narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Google poradziło sobie również z trybem uśpienia, który powodował nadmierne zużycie baterii. Zmodyfikowano aplikację ustawienia. Nowa wersja nie powoduje już zawieszania się systemu. Odblokowanie z wykorzystaniem kodu PIN nie powoduje już ponownego uruchomienia telefonu.

Android 12 Developer Preview 1.1 udostępniany jest jako aktualizacja OTA dla wszystkich użytkowników korzystających z poprzedniej wersji beta. Co ciekawe aktualizacja waży zaledwie 5 MB. Oprogramowanie przeznaczone jest jedynie dla deweloperów. Na publiczną betę musimy poczekać jeszcze co najmniej kilka tygodni.

AKTUALIZACJA 11.03.2021

Od kilku dni deweloperzy z całego świata testują na swoich urządzeniach z rodziny Google Pixel drugą deweloperską wersję beta Androida 12 - Android 12 Developer Preview 1.1. Po ponad tygodniu mają oni już swoje przemyślenia.

Portal Phandroid donosi, że największym zaskoczeniem podczas testów Androida 12 jest czas pracy na baterii smartfonów z zainstalowanym oprogramowaniem testowym. Dotychczas Google nie skupiało się na optymalizacji tego elementu w pierwszych wersjach deweloperskich. Okazuje się jednak, że inżynierowie od początku prac nad Androidem 12 zadbali o optymalizacje zużycia energii.

Szybkie ładowanie przewodowe

Szybkie ładowanie przewodowe

Z wpisów na zagranicznych forach możemy dowiedzieć się, że Android 12 Developer Preview 1.1 znacząco poprawia żywotność baterii Pixela 5 w porównaniu do ostatniej oficjalnej wersji opartej na Androidzie 11.

Google w szczególności popracowało nad optymalizacją zużycia energii podczas spoczynku. Nowe tryby uśpienia są znacznie bardziej efektywne, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na otrzymywanie powiadomień systemowych.

Jednocześnie przeglądając internet szybko dowiemy się, że druga deweloperska beta Androida 12 nie jest doskonała. Sam system posiada mnóstwo błędów i nie nadaje się jeszcze do użytku na codzień.

AKTUALIZACJA 15.03.2021

Android 12 ze zmienionym powiadomieniem podczas uruchamiania

W drugiej becie deweloperskiej Androida 12 przeprojektowano powiadomienie pojawiające się podczas uruchamiania lub restartu urządzenia.

Android 12 - nowe powiadomienie po uruchomieniu systemu
Źródło: 9to5google.com

Android 12 - nowe powiadomienie po uruchomieniu systemu

Źródło: 9to5google.com

Drobną zmianę zauważyli deweloperzy podczas testów systemu. Google nie chwali się nią w oficjalnym dzienniku zmian.

Na smartfonach Google Pixel z zainstalowaną najnowszą wersją testową Androida 12 - Android 12 Developer Preview 1.1, Google zmieniło komunikat ostrzegawczy o konieczności wpisania hasła, kodu PIN lub narysowania symbolu po ponownym uruchomieniu systemu. W najnowszej wersji całość jest wyświetlana na czerwono, co mocno rzuca się w oczy.

Nowy komunikat przypomina użytkownikom, że pierwsze odblokowanie urządzenia po uruchomieniu musi odbyć się z wykorzystaniem klasycznych zabezpieczeń - kodu PIN, symbolu lub hasła. Zabezpieczenia biometryczne działają dopiero po potwierdzeniu tożsamości z wykorzystaniem starszych metod.

Więcej informacji o nowym powiadomieniu znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 18.03.2021

Android 12 Developer Preview 2

W środę 17 marca 2021 roku Google udostępniło Androida 12 w wersji Developer Preview 2. W rzeczywistości jest to trzecia beta nowego oprogramowania, ponieważ na rynku pojawił się także Androida 12 Developer Preivew 1.1.

Nowe oprogramowanie to aktualizacja rozwojowa, która wprowadziła sporo nowych funkcji. Sprawdź, co zmieniło się w Androidzie 12.

Obsługa nowych czynników linii papilarnych

W Androidzie 12 DP2 znajduje się sporo wpisów dotyczących czytników linii papilarnych w ekranie. Wskazują one, że Google zamierza wprowadzić na rynek Pixela z czytnikiem linii papilarnych w ekranie. Obecnie wszystkie modele posiadają klasyczne sensory na pleckach. Czytnik w ekranie prawdopodobnie zadebiutuje wraz z Pixelem 6.

Nowe gesty do obsługi powiadomień

W ustawieniach Androida 12 DP2 pojawiła się możliwość włączenia nowych gestów. Pozwalają one szybko ściągnąć panel powiadmień.

Po przeciągnięciu palcem w dół po dolnej części ekranu w Pixel Launcher możemy szybko dostać się do paska powiadomień. To znana funkcja, której brakowało w czystym Androidzie. Co ciekawe obecnie Google dodało nieprawidłowy obrazek, który sugeruje, że do ściągnięcia paska powiadomień powinniśmy wykorzystać czytnik linii papilarnych.

People Space

Android 12 zaoferuje widget People Space. W najnowszej wersji poglądowej wygląda on zupełnie inaczej. Google zabrało się za przeprojektowanie interfejsu użytkownika nadchodzącego widgetu.

People Space w Android 12 DP2
Źródło: 9to5google.com

People Space w Android 12 DP2

Źródło: 9to5google.com

W People Space znajdziemy przypomnienia o nieprzeczytanych powiadomieniach oraz nasze konwersacje.

Pixel Launcher z wyszukiwarką

Domyślny launcher na urządzenia Google Pixel otrzymał nowy widget wyszukiwania. Pozwala on szukać aplikacji w liście programów.

Ulepszenia dla tabletów

Tablety z Androidem 12 w trybie PC otrzymają większy pasek nawigacyjny. Pozwoli on wygodniej przełączać się pomiędzy otwartymi aplikacjami.

AKTUALIZACJA 02.04.2021

Testerzy od kilku dni sprawdzają kolejną wersję deweloperską. Najnowsza poprawka skupia się na naprawie odnalezionych błędów. Android 12 Developer Preview 2.1 nie ma już problemów z odtwarzaniem WebView. Google informuje również o rozwiązaniu problemów z niedziałającym widgetem zegarka oraz płatnościami NFC z wykorzystaniem systemu Google Pay.

Logo Android 12

Logo Android 12

Android 12 z szybszym dostępem do tłumacza

Android 12 wprowadzi kilka ulepszeń związanych z dostępem do tłumacza. Nowa wersja systemu zostałą lepiej zintegrowana z rozwiązaniem Google Lens. Od teraz wywołamy je z menu wielozadaniowości.

Tłumacz w menu wielozadaniowości

Tłumacz w menu wielozadaniowości

Opcja tłumaczenia pojawia się losowo u wybranych użytkowników, którzy testują Androida 12 Developer Preview 2.1. Google nie pochwaliło się nią w oficjalnym dzienniku zmian najnowszej aktualizacji.

Aktualizacja 19.04.2021

Android 12 z automatycznym tłumaczeniem interfejsu użytkownika

Android 12 ułatwi korzystanie z telefonów i tabletów osobom, które na codzień nie posługują się innymi językami. Google przygotowuje nowe narzędzie, które automatycznie przetłumaczy interfejs użytkownika na domyślny język ustawiony w systemie operacyjnym.

Nowa wersja systemu operacyjnego Android sama przetłumaczy aplikacje, które nie są dostępne w jeżyku ustawionym jako systemowy. Całość korzystać będzie z Tłumacza Google, który z wykorzystaniem technologii OCR tłumaczyć będzie na bieżąco zawartość ekranu.

Android 12 z globalnym koszem

Android 12 otrzyma również globalny kosz na niechciane elementy. W aplikacji Pliki znajdziemy dodatkowy folder, który gromadzić będzie usunięte przez nas pliki. Tyczyć się to będzie dokumentów z samego systemu oraz aplikacji firm trzecich.

Kosz w Androidzie 12

Kosz w Androidzie 12

Rozwiązanie działać będzie tak samo, jak w Windows 10 oraz macOS. Po jakimś czasie pliki będą automatycznie usuwane. Dodatkowo użytkownik będzie w stanie samodzielnie usunąć lub przywrócić plik z kosza.

AKTUALIZACJA 22.04.2021

Google wydało Androida 12 Developer Preview 3

Google wydało kolejną wersję poglądową Androida 12.

Wydanie Androida 12 Developer Preview 3

Wydanie Androida 12 Developer Preview 3

Oprogramowanie Android 12 Developer Preview 3 jest już dostępna na smartfonach z rodziny Pixel. Możliwe, że jest to ostatnie wydanie Developer Preview. Google przygotowuje się do wprowadzenia wersji beta Androida 12 w maju 2021 roku.

Google poprawiło sposób uruchamiania aplikacji. Zmieniono animację, która uruchamia się po kliknięciu w ikonę programu. Wyszukiwarkowy gigant ma nadzieje, że nowe rozwiązanie z API SplashScreen pozwoli ujednolicić interfejs użytkownika.

Pojawił się nowy szablon powiadomień o połączeniach. Programiści mogą modyfikować jego wygląd z wykorzystaniem CallStyle.

Poprawiono linkowanie stron internetowych. W Androidzie 12 DP3 linki otwierane są w domyślnej przeglądarce internetowej. Użytkownik nie musi za każdym razem wybierać programu, z którego chce skorzystać.

Google popracowało nad sprężeniem zwrotnym. Haptyka w najnowszymi wydaniu działa znacznie lepiej, a wyszukiwarkowy gigant ma zamiar współpracować z producentami sprzętu, aby rozwiązanie to działało optymalnie.

Domyślna aplikacja Google Camera otrzymała ulepszone działanie efektów Bokeh oraz HDR. Google poprawiło również wsparcie dla telefonów z czterema aparatami, w których jeden sensor ma niesamowicie wysoką rozdzielczość. Czas robienia i ładowania zdjęć o rozdzielczości 64 MP i większej będzie znacznie krótszy.

Android 12 Developer Preview 3 jest już dostępny na smartfonach Google Pixel 3 / 3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4 / 4 XL, Pixel 4a / 4a 5G oraz Pixel 5

AKTUALIZACJA 05.05.2021

Android 12 wprowadzi na pokład odświeżoną kartę Odkrywaj. Jakie zmiany przygotowało dla nas Google?

Google Discover

Google Discover

Nowy wygląd zmienia logo Google, a także pozbawia go charakterystycznych kolorów. Logo będzie szare lub białe w zależności od aktywnego motywu systemowego.

Przeprojektowany interfejs użytkownika zawiera również zmiany w ikonie skrzynii odbiorczej.

Zakładka Odkrywaj jest coraz częściej integrowana z nakładkami producentów. Samsung zintegrował ją z One UI 3.0.

Subtelna zmiana logo znacząco wpływa na korzystanie z funkcji. Kolorowe logo nie będzie nas już rozpraszać podczas przeglądania wiadomości.

Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację do Androida 11 oraz Androida 12.

Aktualizacja: 05 maja 2021 14:55
Aktualizacja: 22 kwietnia 2021 09:10
Aktualizacja: 19 kwietnia 2021 08:47
Aktualizacja: 02 kwietnia 2021 09:27
Aktualizacja: 18 marca 2021 07:17
Aktualizacja: 18 marca 2021 07:17
Aktualizacja: 15 marca 2021 11:01
Aktualizacja: 11 marca 2021 10:17
Aktualizacja: 04 marca 2021 07:11
Aktualizacja: 24 lutego 2021 09:44
Aktualizacja: 22 lutego 2021 14:31
Aktualizacja: 22 lutego 2021 10:23
Aktualizacja: 15 lutego 2021 09:14
Aktualizacja: 11 lutego 2021 11:53
Aktualizacja: 01 lutego 2021 17:54