Android 12 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [15.07.2021]

Większość smartfonów nie otrzymała jeszcze aktualizacji do Androida 11, a Google zaprezentowało już Androida 12 w wersji beta. Jakich nowości powinnismy się spodziewać? Kiedy nowy system operacyjny pojawi się na rynku?

Spis treści

Google chwali się, że coraz więcej smartfonów otrzymuje aktualizacje do najnowszych wersji systemu operacyjnego Android, a coraz mniej urządzeń pracuje pod kontrolą przestarzałych wydań zielonego robociku.

Instalacja aktualizacji Androida

Instalacja aktualizacji Androida

Niestety niedługo fragmentacja znowu może się pogłębić. Podczas, gdy producenci smartfonów w pocie czoła pracują nad aktualizacjami do Androida 11 (sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma nowe oprogramowanie), w Moutain View trwają już zaawansowane prace nad kolejna wersją najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego.

Zobacz również:

 • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [23.07.2021]
 • Oppo rewolucjonizuje technologię szybkiego ładowania
 • Samsung Galaxy S22 - cena, data premiery, specyfikacja [21.07.2021]

Google zaprezentowało już wersję beta Androida 12, a my posiadamy już solidną dawkę informacji, które pokazują, jak wyglądać będzie najnowsza wersja zielonego robocika.

Ty też jesteś ciekawy, jakie nowości zaoferuje Android 12?

Data premiery Androida 12

Android 12 będzie kolejną dużą aktualizacją systemu operacyjnego Android. Zastąpi na rynku Androida 11, który oficjalnie pojawił się we wrześniu 2020 roku. Android 12 został zaprezentowany w maju na specjalnej konferencji prasowej dla deweloperów (Google I/O 2021). W trakcie wakacji na rynku pojawi się kilka wersji beta, a pierwsze smartfony otrzymają finalną wersję Androida 12 we wrześniu 2021 roku.

Jak widać do premiery pozostało jeszcze trochę czasu, ale Google od miesięcy pracuje nad nowym Androidem. Pierwsza wersja poglądowa pojawiła się w lutym 2021 roku. Pierwsze wydanie Beta wydano w maju 2021 roku.

Aktualizację do finalnej wersji Androida 12 jako pierwsi otrzymają posiadacze Google Pixel 4, 4a, 5 oraz nadchodzący Pixel 6. Wersja beta dostępna jest na ponad 20 urządzeniach (sprawdź czy Twój smartfon otrzymał Androida 12 beta).

Google na swojej stronie deweloperskiej informuje, że finalna wersja Androida pojawi się po sierpniu 2021 roku. Pierwsze beta testy Androida 12 ruszyły w maju. Do tego czasu testowane były wydania Android Developer Preview. W tych wersjach Android pojawiały się kolejne funkcje, które mogą, ale nie muszą trafić do finalnej wersji Android 12.

Jakie nowości przyniesie Androida 12?

Google za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga potwierdziło, że Androida 12 przyniesie sporo ułatwień dla smartfonów, które nie korzystają z usług Google. Dodatkowo pojawią się ulepszone zabezpieczenia, które zniwelują ryzyko niebezpiecznych włamań i ataków.

Nowe logo Androida z 2020 roku

Nowe logo Androida z 2020 roku

Nowy system zabezpieczeń

Google zmieni system aktualizacji oprogramowania. Możliwe, że większość smartfonów z Androidem 11 po aktualizacji do Androida 12 aktualizować będziemy z wykorzystaniem Sklepu Play. Aktualizacje mają wyglądać tak, jak w przypadku aplikacji i gier.

Mechanizm ten ma umożliwić szybsze i bezpieczniejsze wprowadzanie niewielkich aktualizacji oraz poprawek zabezpieczeń.

Odświeżony wygląd

Od dłuższego czasu mówi się także o odświeżonym wyglądzie nowego Androida 12. Google na przestrzeni ostatnich miesięcy zaktualizowało wygląd swoich wszystkich kluczowych usług. Krok ten może wskazywać na nadchodzące odświeżenie wyglądu Androida 12. Obecnie system wygląda niemalże identycznie, jak trzy lata temu.

Interfejs użytkownika Androida 10

Interfejs użytkownika Androida 10

Stosy widgetów

Mówi się także o nowych widgetach z obsługą stosów. Rozwiązanie to widzieliśmy już w iOS 14. Na jednym widecie możemy umieścić kilka informacji, do których dotrzemy za pośrednictwem przesunięcia palcem.

Widgety w iOS 14

Widgety w iOS 14

Dzięki temu rozwiązaniu otrzymamy dostęp do najważniejszych informacji bez konieczności zaśmiecania ekranu domowego.

Obsługa starszych smartfonów

Android 12 zaoferuje wsparcie dla wielu starszych modeli smartfonów. Większość urządzeń otrzymuje maksymalnie jedną aktualizację rozwojową do nowszej wersji Androida. Obecnie Google i czołowi producenci oferują nawet trzy lata aktualizacji. Wraz z premierą Androida 12 zmieni się polityka aktualizacji systemu.

Samsung Galaxy S10 - Flagowiec z 2019 roku otrzyma Androida 12 - to już potwierdzona informacja

Samsung Galaxy S10 - Flagowiec z 2019 roku otrzyma Androida 12 - to już potwierdzona informacja

Nowa wersja zielonego robocika ma być łatwiejsza w implementacji. Deweloperzy spędzą mniej czasu na przygotowaniu nowego systemu, a na dodatek trafi on do większej ilości urządzeń.

Obecnie aktualizacje to niestety w dalszym ciągu zmora Androida.

Nowe funkcje na każdym telefonie

Android 11 wprowadził kilka nowy funkcji, które dostępne były tylko na smartfonach z rodziny Pixel. Mowa między innymi o nowym Asystencie Google.

Nowa wersja Androida umożliwi dostęp do wszystkich nowych funkcji na każdym smartfonie, który otrzyma aktualizację. Wyjątkiem jest obsługa cyfrowego kluczyka do samochodu. Opcja ta pojawi się na Pixelach oraz Samsungach.

Poniżej znajdziesz aktualizowane informacje o Androidzie 12 (od najstarszych do najnowszych).

AKTUALIZACJA 01.02.2021

Na początku lutego wracamy do Was z kolejną partią informacji na temat Androida 12. Przypominamy, że pierwsza wersja poglądowa tego systemu operacyjnego może zadebiutować jeszcze w tym miesiącu.

Inteligentne zarządzanie pamięcią

Androida 12 ma zaoferować nowy system zarządzania pamięcią masową, który pozwoli na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni dyskowej. Kluczowym elementem tego systemu ma być możliwość wprowadzania aplikacji w hibernację.

Zarządzanie pamięcią w Androidzie 10

Zarządzanie pamięcią w Androidzie 10

Z nowego systemu zarządzania pamięcią masową ucieszą się posiadacze smartfony smartfonów z Androidem, które posiadają 64 GB lub mniej wbudowanej pamięci masowej. Dzięki hibernacji aplikacji i lepsze zarządzaniu wbudowaną pamięcią otrzymają oni nieco więcej miejsca na swoje aplikacje i pliki.

Android Runtime jako część modułu Mainline

Pisaliśmy już, że nowy Androida 12 ma być łatwiejszy w udostępnianiu jako aktualizacja oprogramowania. Okazuje się, że Google zmieni nieco architekturę systemu tak, aby pliki Android Runtime trafiły do Project Mainline. W skrócie pozwoli to na aktualizację znacznej części elementów systemowych z wykorzystaniem Sklepu Play. Oznacza to, że aktualizacje OTA będziemy instalować jedynie w przypadku dużych aktualizacji zmieniających wersję nakładki lub systemu.

Poprawki zabezpieczeń powinny pojawiać się na smartfonach niemalże niezauważalnie bez konieczności ponownego uruchamiania.

Lepsze wsparcie kontrolerów do gier

Google chociaż nie posiada własnej konsoli do gier to intensywnie rozwija usługę grania w chmurze o nazwie Google Stadia. System operacyjny Android 12 ma być z nią lepiej zintegrowany, a na dodatek zaoferować ulepszone wsparcie dla kontrolerów do gier firm trzecich.

Kontroler Google Stadia

Kontroler Google Stadia

Android 12 pozwoli programistom na dostosowywanie siły wibracji oraz haptyki. Oznacza to, że granie z wykorzystaniem kontrolerów będzie przypominać doświadczenia znane z konsoli.

Tryb ograniczonego dostępu do sieci

Android 12 wprowadzi także zmodyfikowany tryb zarządzania siecią. System operacyjny otrzyma więcej kontroli nad tym, jak dane aplikacje korzystają z Internetu.

Tryb samolotowy w starej wersji Androida

Tryb samolotowy w starej wersji Androida

W nowym systemie zarządzania dostępem do sieci Android 12 będzie mógł całkowicie ograniczyć dostęp do Internetu wybranym aplikacjom bez konieczności wyłączania dostępu do sieci w obrębie całego systemu operacyjnego. Opcja ta może być dobrym sposobem na pozbycie się irytujących reglam z gier.

Przewijane zrzuty ekranu

System operacyjny Android nadal natywnie nie obsługuje przewijanych zrzutów ekranu. Producenci dodają w swoich autorskich nakładkach graficznych możliwość wykonania zrzutu ekranu całej zawartości strony internetowej, ale sam system Android nadal wykonuje klasyczne zrzuty ekranu.

Android 12 otrzyma nowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu, które pozwoli na tworzenie przewijanych zrzutów ekranu.

Gesty podwójnego dotknięcia

Google zamierza wprowadzić do Androida 12 funkcję, która pierwotnie miała pojawić się w Androidzie 11. Mowa o sterowaniu z wykorzystaniem gestów podwójnego stuknięcia w obudowę.

Wyszukiwarkowy gigant pracuje nad gestem dwukrotnego stuknięcia w obudowę w celu wywołania predefiniowanych funkcji systemowych. Rozwiazanie otrzymało nazwę kodową Columbus.

Z wykorzystaniem najnowszej funkcji będziemy mogli:

 • wywołać Asystenta Google
 • wykonać zrzut ekranu
 • kontrolować multimedia
 • otworzyć panel powiadomień
 • otworzyć menu ostatnio używanych aplikacji

App Pairs - nowy widok wielozadaniowości

Android 12 zaoferuje spore zmiany w obsłudze aplikacji. Poza funkcją hibernacji Google ma zamiar udostępnić rozwiazanie App Pairs. Inżynierowie z Mountain View pracują nad zupełnie nowym trybem podzielonego ekranu.

App Pairs zostanie dostosowany do obsługi większej ilości aplikacji oraz przystosowany będzie do dużych ekranów o wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo Google zamierza wprowadzić dodatkowe opcje dla urządzeń z elastycznymi wyświetlaczami.

Nowe rozwiązanie pozwoli na grupowanie par aplikacji w zadaniach i szybkie wywoływanie ich w momencie, gdy chcemy z nich skorzystać. Dodatkowo Google pozwoli na szybkie przełączanie się pomiędzy widokiem App Pairs, a pojedynczymi aplikacjami wyświetlanymi na pełnym ekranie.

Interfejs użytkownika z kolorowymi akcentami

Google zamierza przeprojektować interfejs użytkownika w taki sposób, aby użytkownicy byli w stanie dodać do niego kolorowe dekory, które pojawiać się będą w obrębie całego systemu. Nowa opcja pozwoli jeszcze bardziej spersonalizować swojego smartfona.

Androida 12 ma zaoferować funkcję, która pozwoli na wybranie koloru wiodącego systemu operacyjnego. Całość wyglądać będzie podobnie do akcentów stylistycznych w Windowsie 10. Po wybraniu interesującego nas koloru, interfejs użytkownika zaoferuje kolorowe wstawki w obrębie całego systemu. Dodatkowo wsparcie dla nowych akcentów stylistycznych pojawi się także w aplikacjach firm trzecich.

Nowy interfejs Androida 12 w kolorze zielonym
Źródło: 9to5google.com

Nowy interfejs Androida 12 w kolorze zielonym

Źródło: 9to5google.com

Androida 12 zaoferuje również możliwość zmiany motywów zgodnie z tapetą. Tą funkcję również znamy z Windowsa. Oznacza to, że po zmianie tapety na niebieską zmieni się kolor akcentów na niebieski.

AKTUALIZACJA 11.02.2021

Odświeżony interfejs użytkownika

Portal Android Authority udostępnił pierwsze zrzuty ekranu ukazujące wygląd interfejsu w jednej z pierwszych wersji testowych Androida 12. Warto zaznaczyć, że nie są to oficjalne materiały firmy Google, ale wyglądają bardzo realistycznie.

Nowy interfejs użytkownika w Androidzie 12 upodobnił się do nakładek znanych z chińskich smartfonów. Mowa o MIUI, Realme UI czy ColorOS.

Powiadomienia w panelu szybkich ustawień są bardziej okrągłe, a zegar i data zamieniły się miejscami.

Pasek powiadomień
Źródło: Android Authority

Pasek powiadomień

Źródło: Android Authority

W prawym górnym rogu znalazły się nowe wskaźniki informujące o używaniu mikrofonu oraz aparatu przez aplikacje. Po ich dotknięciu dowiemy się, który program z nich korzysta.

Ekran domowy
Źródło: Android Authority

Ekran domowy

Źródło: Android Authority

Google dodało nowe opcje prywatności, które pozwalają wyłączyć aparat, mikrofon oraz dostęp do lokalizacji z wykorzystaniem przełączników w ustawieniach.

Opcje prywatności
Źródło: Android Authority

Opcje prywatności

Źródło: Android Authority

Na ekranie domowym znajdziemy odświeżone widgety.

Widgety na ekranie domowym
Źródło: Android Authority

Widgety na ekranie domowym

Źródło: Android Authority

Zmieniono również listę pozwalającą na przeglądanie zainstalowanych w systemie widgetów.

Przeglądarka widgetów
Źródło: Android Authority

Przeglądarka widgetów

Źródło: Android Authority

AKTUALIZACJA 15.02.2021

Lepsza obsługa wiadomości RCS

Na przełomie kwietnia i maja 2020 roku polscy operatorzy udostępnili obsługę wiadomości RCS.

Technologia RCS nadal jest nowością na rynku, a jej implementacja daleka od ideału.

System Android 12 ma wprowadzić znacznie lepszą obsługę wiadomości RCS. Standard ten zostanie w pełni zintegrowany z systemem operacyjnym.

Obecnie wiadomości RCS obsługiwane są z wykorzystaniem dodatkowej usługi, która nie jest zintegrowana z jądrem systemu operacyjnego. Brakuje również jednolitego środowiska API.

Android 12 ma zaoferować zintegrowaną obsługę wiadomości RCS oraz API dla programistów. Standard RCS będzie również obsługiwany w aplikacjach firm trzecich.

AKTUALIZACJA 22.02.2021

Android 12 jednak otrzymał nazwę kodową

Google przy okazji premiery Androida 10 zerwało z tradycją nazywania kolejnych wersji systemu operacyjnego od nazw popularnych deserów i słodyczy. Charakterystycznego przydomka nie otrzymał także Android 11, ale wszystko zmieni się wraz z premierą Androida 12. Wyszukiwarkowy gigant zamierza powrócić do tradycji.

Google Pixel 5 - pierwsze urządzenie, które otrzyma aktualizację do Androida 12

Google Pixel 5 - pierwsze urządzenie, które otrzyma aktualizację do Androida 12

Po niespełna dwuletniej przerwie Google przywraca nazwy kodowe dla systemu operacyjnego Android.

Nazewnictwo Androida powraca, ale w nieco zmienionej formie. Google przestało się już trzymać kolejności alfabetycznej nazywania kolejnych wersji Androida, a nazwa najnowszego wydania może być nieco egzotyczna dla polskich konsumentów.

Android 12 otrzymał nazwę kodową od deseru, który popularny jest w Stanach Zjednoczonych. Mowa o Snow Cone - odmianie deseru lodowego.

Google zaprezentowało już pierwszą wersję poglądową Androida 12 Snow Cone. Finalna wersja nowego systemu operacyjnego powinna pojawić się w okolicach wakacji 2021 roku.

Więcej informacji o nazewnictwie Androida 12 znajdziesz tutaj.

Android 12 z nowym trybem obsługi jedną ręką

Google projektując Androida 12 wzięło pod uwagę, że na przestrzeni ostatnich kilku lat smartfony znacząco urosły. Obecnie przekątna ekranu na poziomie 6,3-6,7 cala nikogo już nie dziwi.

Duży ekran niewątpliwie ma sporo zalet, ale niekiedy potrafi przeszkadzać. W specyficznych przypadkach spore wymiary obudowy smartfona uniemożliwają jego obsługę jedną ręką. Dotknięcie do każdego miejsca na ekranie jest fizycznie niemożliwe.

Android od pewnego czasu posiada tryb obsługi jedną ręką, ale rozwiązanie to było projektowane w czasach, gdy smartfony były znacznie mniejsze. Całość polega na zmniejszeniu całego interfejsu użytkownika i umiejscowieniu go przy jednej z krawędzi ekranu.

Najnowsza wersja Androida zaoferuje nowy tryb obsługi jedną ręką, który jest już doskonale znany posiadaczom smartfonów od Apple. Po wykonaniu gestu górna część ekranu do której nie jesteśmy w stanie siegnąć jedną ręką obniży się do połowy wysokości wyświetlacza. Oznacza to, że bez problemu będziemy w stanie dotknąć interfejs użytkownika w okolicach paska powiadomień. Po wykonaniu akcji interfejs powróci do pierwotnego kształtu.

Tryb jednej ręki w iOS

Tryb jednej ręki w iOS

Wyżej wymienną funkcja zostanie zintegrowana z Androidem 12, co oznacza, że trafi na każdego zaktualizowanego smartfona niezależnie od zastosowanej nakładki producenta.

Więcej informacji o nowym trybie obsługi jedną ręką znajdziesz tutaj.

Gaming Mode - specjalny tryb dla graczy w Androidzie 12

Google projektując Androida 12 pomyślało również o graczach. Na rynku znajdziemy kilka konstrukcji zaprojektowanych specjalnie z myślą o mobilnym graniu. Teraz całość uzupełni nowe oprogramowanie, które pozwoli zwiekszyć wydajność urządzenia i przełoży się na większą płynność rozgrywki.

Gra uruchomiona na smartfonie z Androidem

Gra uruchomiona na smartfonie z Androidem

Android 12 zaoferuje tryb Gaming Mode. Nowe API programistyczne pozwoli na zmianę jasności ekranu, wyciszanie powiadomień i połączeń przychodzących, a także podkręcanie podzespołów po uruchomieniu gry.

Inteligentny system obracania ekranu zintegrowany z kamerką do Selfie

Android 12 zaoferuje również zaktualizowany system obracania ekranu. Nowe rozwiązanie korzystać będzie nie tylko z wbudowanego akcelerometru i żyroskopu. Całość wykorzysta również kamerkę do selfie, która śledzić będzie ruchy użytkownika. Obraz z kamery w połączeniu z odczytami z akcelerometru oraz żyroskopu pozwoli określić, czy wymagana jest zmiana orientacji ekranu. System ten pozwoli zapobiec wywołaniu przypadkowego obrotu ekranu.

Więcej informacji o Gaming Mode i nowym systemie obracania ekranu znajdziesz tutaj.

Więcej informacji o Androidzie 12 dowiemy się w przeciągu najbliższych tygodni.

Android 12 - kiedy pojawią się pierwsze beta testy i finalne wydanie nowego systemu?

Po premierze pierwszej wersji Android 12 Developer Preview, Google zaprezentowało mapę drogową rozwoju nowej wersji zielonego robocika.

Mapa drogowa wprowadzenia na rynek Android 12

Mapa drogowa wprowadzenia na rynek Android 12

Z danych przekazanych przez wyszukiwarkowego giganta wynika, że finalna wersja systemu operacyjnego zostanie udostępniona po sierpniu 2021 roku. Pierwsza wersja beta pojawi się w czerwcu 2021 roku. Do tego czasu Google wydać będzie kolejne wersje poglądowa Androida 12 Developer Preview dostępne jedynie dla programistów. Tego typu oprogramowanie nie nadaje się do codziennego użytku i działa jedynie na smartfonach Google Pixel.

W marcu 2021 roku pojawi się druga wersja Developer Preview.

Google planuje wprowadzi trzy wersje Androida 12 Developer Preview. W maju 2021 roku pojawi się pierwsza wersja Beta. Na rynku pojawią się cztery wersje beta. Ostatnia z nich zadebiutuje w sierpniu 2021 roku.

Opis poszczególnych wydań Androida 12

Opis poszczególnych wydań Androida 12

Uwaga! opublikowana mapa drogowa może ulec zmianie, a finalna wersja Androida 12 może pojawić się później. Raczej nie powinniśmy się spodziewać, że Android 12 zadebiutuje wcześniej. Często zdarza się za to, że prace ulegają opóźnieniu ze względu na problemy znalezione na etapie testowania wersji Developer Preview i Beta.

AKTUALIZACJA 24.02.2021

Android 12 z systemem haptycznym znanym z PlayStation 5 i Xbox Series S/X

Google zapowiedziało, że finalna wersja systemu operacyjnego Android 12 otrzyma nowy system powiadomień dźwiękowych sprężony z systemem haptycznym. Nowe API programistyczne pozwoli deweloperom tworzyć wciągające gry, które sygnalizować będą zwroty akcji lub ruchu użytkownika z wykorzystaniem silnika wibracyjnego wbudowanego w telefon. Rozwiązanie pojawi się również w aplikacjach streamujących multimedia. Oznacza to, że oglądając filmy również będziemy informowani o ważnych lub niespodziewanych momentach z wykorzystaniem wibracji.

Programista o nicku kdrag0n wypróbował już nową funkcję. Donosi on, że zgodnie z dokumentacją API HapticGenerator do uruchomienia nowego systemu wibracji konieczne jest posiadanie smartfona z obsługą audio sprężonego z odtwarzaniem haptycznym. Rozwiązanie to obecne jest na Google Pixel 4. Co ciekawe nie posiada go nowszy model Google Pixel 5.

API HapticGenerator pozwala smartfonowi generować wibracje np. pasujące do rytmu odtwarzanej aktualnie muzyki. Wynik jest lepszy, niż początkowo można było zakładać, a całość zostałą nagrana i udostępniona na YouTube.

Rozwiazanie trafi do nowych modeli smartfonów. Szanse na implementacje API HapticGenerator w aktualnie sprzedawanych smartfonach są niewielkie. Popularność nowej funkcji zależy w dużej mierze od programistów i deweloperów, którzy będą musieli zaktualizować lub przeprojektować swoje programy i gry.

Więcej informacji o API HapticGenerator znajdziesz tutaj.

Nowy widget People Space zastąpi klasyczną aplikację do SMS'ów

Portal XDA-Developers dotarł do nowego widgetu, który pojawi się w finalnej wersji Androida 12. Mowa o rozwiązaniu People Sharing.

Kieron Quinn z XDA-Developers, który zajmuje się inżynierią odwrotną dotarł do nowego widgetu o nazwie People Space. Obecnie rozwiązanie to jest we wstępnej fazie rozwoju, ale Quinn przekazuje, że widget jest już w stanie pokazywać najnowsze wiadomości z czatów w aplikacji Wiadomości Google. W chwili obecnie rozwiązanie nie wyświetla całego widoku konwersacji i nie współpracuje z aplikacjami firm trzecich takimi, jak Facebook Messenger czy WhatsApp.

Kilka widgetów na ekranie domowym
Źródło: xda-developers

Kilka widgetów na ekranie domowym

Źródło: xda-developers

Google w Androidzie 12 pozwoli dodać kilka widgetów People Space do ekranu domowego. Rozwiązanie to pozwoli śledzić kilka konwersacji w tym samym momencie z jednego dnia.

Wewnętrzne dokumenty dotyczące People Space informują, że rozwiązanie to w finalnej wersji zostanie zintegrowane z popularnymi aplikacjami firm trzecich.

Widget People Sharing
Źródło: xda-developers

Widget People Sharing

Źródło: xda-developers

Więcej informacji o People Space znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 04.03.2021

Google udostępniło drugą wersję deweloperską Androida 12

Na początku marca 2021 roku Google udostępniło drugą wersję deweloperską systemu operacyjnego Androida 12. Oprogramowanie Android 12 Developer Preview 1.1 jest już dostępne dla wszystkich zarejestrowanych deweloperów. Co ciekawe Google zastosowało nazwę 1.1 zamiast 2.0. Sugeruje ona, że nie powinniśmy spodziewać się spektakularnych zmian.

Android 12 Developer Preview 1.1

Android 12 Developer Preview 1.1

W praktyce nowe wydanie nie przynosi żadnych nowych funkcji. Android 12 Developer Preview 1.1 skupia się na poprawkach znalezionych błędów. Dodatkowo Google zastosowało najnowsze poprawki zabezpieczeń datowane na 1 marca 2021 (pierwsza beta deweloperska posiadała poprawi z lutego 2021).

W najnowszej wersji Android 12 Developer Preview 1.1 nie ma już problemu z rozłączającym się Wi-Fi. Poprawiono narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu. Google poradziło sobie również z trybem uśpienia, który powodował nadmierne zużycie baterii. Zmodyfikowano aplikację ustawienia. Nowa wersja nie powoduje już zawieszania się systemu. Odblokowanie z wykorzystaniem kodu PIN nie powoduje już ponownego uruchomienia telefonu.

Android 12 Developer Preview 1.1 udostępniany jest jako aktualizacja OTA dla wszystkich użytkowników korzystających z poprzedniej wersji beta. Co ciekawe aktualizacja waży zaledwie 5 MB. Oprogramowanie przeznaczone jest jedynie dla deweloperów. Na publiczną betę musimy poczekać jeszcze co najmniej kilka tygodni.

AKTUALIZACJA 11.03.2021

Od kilku dni deweloperzy z całego świata testują na swoich urządzeniach z rodziny Google Pixel drugą deweloperską wersję beta Androida 12 - Android 12 Developer Preview 1.1. Po ponad tygodniu mają oni już swoje przemyślenia.

Portal Phandroid donosi, że największym zaskoczeniem podczas testów Androida 12 jest czas pracy na baterii smartfonów z zainstalowanym oprogramowaniem testowym. Dotychczas Google nie skupiało się na optymalizacji tego elementu w pierwszych wersjach deweloperskich. Okazuje się jednak, że inżynierowie od początku prac nad Androidem 12 zadbali o optymalizacje zużycia energii.

Szybkie ładowanie przewodowe

Szybkie ładowanie przewodowe

Z wpisów na zagranicznych forach możemy dowiedzieć się, że Android 12 Developer Preview 1.1 znacząco poprawia żywotność baterii Pixela 5 w porównaniu do ostatniej oficjalnej wersji opartej na Androidzie 11.

Google w szczególności popracowało nad optymalizacją zużycia energii podczas spoczynku. Nowe tryby uśpienia są znacznie bardziej efektywne, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na otrzymywanie powiadomień systemowych.

Jednocześnie przeglądając internet szybko dowiemy się, że druga deweloperska beta Androida 12 nie jest doskonała. Sam system posiada mnóstwo błędów i nie nadaje się jeszcze do użytku na codzień.

AKTUALIZACJA 15.03.2021

Android 12 ze zmienionym powiadomieniem podczas uruchamiania

W drugiej becie deweloperskiej Androida 12 przeprojektowano powiadomienie pojawiające się podczas uruchamiania lub restartu urządzenia.

Android 12 - nowe powiadomienie po uruchomieniu systemu
Źródło: 9to5google.com

Android 12 - nowe powiadomienie po uruchomieniu systemu

Źródło: 9to5google.com

Drobną zmianę zauważyli deweloperzy podczas testów systemu. Google nie chwali się nią w oficjalnym dzienniku zmian.

Na smartfonach Google Pixel z zainstalowaną najnowszą wersją testową Androida 12 - Android 12 Developer Preview 1.1, Google zmieniło komunikat ostrzegawczy o konieczności wpisania hasła, kodu PIN lub narysowania symbolu po ponownym uruchomieniu systemu. W najnowszej wersji całość jest wyświetlana na czerwono, co mocno rzuca się w oczy.

Nowy komunikat przypomina użytkownikom, że pierwsze odblokowanie urządzenia po uruchomieniu musi odbyć się z wykorzystaniem klasycznych zabezpieczeń - kodu PIN, symbolu lub hasła. Zabezpieczenia biometryczne działają dopiero po potwierdzeniu tożsamości z wykorzystaniem starszych metod.

Więcej informacji o nowym powiadomieniu znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 18.03.2021

Android 12 Developer Preview 2

W środę 17 marca 2021 roku Google udostępniło Androida 12 w wersji Developer Preview 2. W rzeczywistości jest to trzecia beta nowego oprogramowania, ponieważ na rynku pojawił się także Androida 12 Developer Preivew 1.1.

Nowe oprogramowanie to aktualizacja rozwojowa, która wprowadziła sporo nowych funkcji. Sprawdź, co zmieniło się w Androidzie 12.

Obsługa nowych czynników linii papilarnych

W Androidzie 12 DP2 znajduje się sporo wpisów dotyczących czytników linii papilarnych w ekranie. Wskazują one, że Google zamierza wprowadzić na rynek Pixela z czytnikiem linii papilarnych w ekranie. Obecnie wszystkie modele posiadają klasyczne sensory na pleckach. Czytnik w ekranie prawdopodobnie zadebiutuje wraz z Pixelem 6.

Nowe gesty do obsługi powiadomień

W ustawieniach Androida 12 DP2 pojawiła się możliwość włączenia nowych gestów. Pozwalają one szybko ściągnąć panel powiadmień.

Po przeciągnięciu palcem w dół po dolnej części ekranu w Pixel Launcher możemy szybko dostać się do paska powiadomień. To znana funkcja, której brakowało w czystym Androidzie. Co ciekawe obecnie Google dodało nieprawidłowy obrazek, który sugeruje, że do ściągnięcia paska powiadomień powinniśmy wykorzystać czytnik linii papilarnych.

People Space

Android 12 zaoferuje widget People Space. W najnowszej wersji poglądowej wygląda on zupełnie inaczej. Google zabrało się za przeprojektowanie interfejsu użytkownika nadchodzącego widgetu.

People Space w Android 12 DP2
Źródło: 9to5google.com

People Space w Android 12 DP2

Źródło: 9to5google.com

W People Space znajdziemy przypomnienia o nieprzeczytanych powiadomieniach oraz nasze konwersacje.

Pixel Launcher z wyszukiwarką

Domyślny launcher na urządzenia Google Pixel otrzymał nowy widget wyszukiwania. Pozwala on szukać aplikacji w liście programów.

Ulepszenia dla tabletów

Tablety z Androidem 12 w trybie PC otrzymają większy pasek nawigacyjny. Pozwoli on wygodniej przełączać się pomiędzy otwartymi aplikacjami.

AKTUALIZACJA 02.04.2021

Testerzy od kilku dni sprawdzają kolejną wersję deweloperską. Najnowsza poprawka skupia się na naprawie odnalezionych błędów. Android 12 Developer Preview 2.1 nie ma już problemów z odtwarzaniem WebView. Google informuje również o rozwiązaniu problemów z niedziałającym widgetem zegarka oraz płatnościami NFC z wykorzystaniem systemu Google Pay.

Logo Android 12

Logo Android 12

Android 12 z szybszym dostępem do tłumacza

Android 12 wprowadzi kilka ulepszeń związanych z dostępem do tłumacza. Nowa wersja systemu zostałą lepiej zintegrowana z rozwiązaniem Google Lens. Od teraz wywołamy je z menu wielozadaniowości.

Tłumacz w menu wielozadaniowości

Tłumacz w menu wielozadaniowości

Opcja tłumaczenia pojawia się losowo u wybranych użytkowników, którzy testują Androida 12 Developer Preview 2.1. Google nie pochwaliło się nią w oficjalnym dzienniku zmian najnowszej aktualizacji.

Aktualizacja 19.04.2021

Android 12 z automatycznym tłumaczeniem interfejsu użytkownika

Android 12 ułatwi korzystanie z telefonów i tabletów osobom, które na codzień nie posługują się innymi językami. Google przygotowuje nowe narzędzie, które automatycznie przetłumaczy interfejs użytkownika na domyślny język ustawiony w systemie operacyjnym.

Nowa wersja systemu operacyjnego Android sama przetłumaczy aplikacje, które nie są dostępne w jeżyku ustawionym jako systemowy. Całość korzystać będzie z Tłumacza Google, który z wykorzystaniem technologii OCR tłumaczyć będzie na bieżąco zawartość ekranu.

Android 12 z globalnym koszem

Android 12 otrzyma również globalny kosz na niechciane elementy. W aplikacji Pliki znajdziemy dodatkowy folder, który gromadzić będzie usunięte przez nas pliki. Tyczyć się to będzie dokumentów z samego systemu oraz aplikacji firm trzecich.

Kosz w Androidzie 12

Kosz w Androidzie 12

Rozwiązanie działać będzie tak samo, jak w Windows 10 oraz macOS. Po jakimś czasie pliki będą automatycznie usuwane. Dodatkowo użytkownik będzie w stanie samodzielnie usunąć lub przywrócić plik z kosza.

AKTUALIZACJA 22.04.2021

Google wydało Androida 12 Developer Preview 3

Google wydało kolejną wersję poglądową Androida 12.

Wydanie Androida 12 Developer Preview 3

Wydanie Androida 12 Developer Preview 3

Oprogramowanie Android 12 Developer Preview 3 jest już dostępna na smartfonach z rodziny Pixel. Możliwe, że jest to ostatnie wydanie Developer Preview. Google przygotowuje się do wprowadzenia wersji beta Androida 12 w maju 2021 roku.

Google poprawiło sposób uruchamiania aplikacji. Zmieniono animację, która uruchamia się po kliknięciu w ikonę programu. Wyszukiwarkowy gigant ma nadzieje, że nowe rozwiązanie z API SplashScreen pozwoli ujednolicić interfejs użytkownika.

Pojawił się nowy szablon powiadomień o połączeniach. Programiści mogą modyfikować jego wygląd z wykorzystaniem CallStyle.

Poprawiono linkowanie stron internetowych. W Androidzie 12 DP3 linki otwierane są w domyślnej przeglądarce internetowej. Użytkownik nie musi za każdym razem wybierać programu, z którego chce skorzystać.

Google popracowało nad sprężeniem zwrotnym. Haptyka w najnowszymi wydaniu działa znacznie lepiej, a wyszukiwarkowy gigant ma zamiar współpracować z producentami sprzętu, aby rozwiązanie to działało optymalnie.

Domyślna aplikacja Google Camera otrzymała ulepszone działanie efektów Bokeh oraz HDR. Google poprawiło również wsparcie dla telefonów z czterema aparatami, w których jeden sensor ma niesamowicie wysoką rozdzielczość. Czas robienia i ładowania zdjęć o rozdzielczości 64 MP i większej będzie znacznie krótszy.

Android 12 Developer Preview 3 jest już dostępny na smartfonach Google Pixel 3 / 3 XL, Pixel 3a / 3a XL, Pixel 4 / 4 XL, Pixel 4a / 4a 5G oraz Pixel 5

AKTUALIZACJA 05.05.2021

Android 12 wprowadzi na pokład odświeżoną kartę Odkrywaj. Jakie zmiany przygotowało dla nas Google?

Google Discover

Google Discover

Nowy wygląd zmienia logo Google, a także pozbawia go charakterystycznych kolorów. Logo będzie szare lub białe w zależności od aktywnego motywu systemowego.

Przeprojektowany interfejs użytkownika zawiera również zmiany w ikonie skrzynii odbiorczej.

Zakładka Odkrywaj jest coraz częściej integrowana z nakładkami producentów. Samsung zintegrował ją z One UI 3.0.

Subtelna zmiana logo znacząco wpływa na korzystanie z funkcji. Kolorowe logo nie będzie nas już rozpraszać podczas przeglądania wiadomości.

AKTUALIZACJA 12.05.2021

Spora aktualizacja Asystenta Google

Kod źródłowy najnowszej kompilacji Androida 12 wskazuje, że w finalnej wersji system operacyjny otrzyma odświeżoną wersję Asystenta Google. Co się zmieni?

Asystent Google

Asystent Google

Przede wszystkim inżynierowie pracują nad nowym sposobem wywołania Asystenta. Możliwe, że w przyszłości Okej Google przejdzie do historii. Kod Androida 12 wskazuje na prace nad systemem automatycznego wybudzania Asystenta Google bez konieczności wypowiadania jakiegokolwiek polecenia.

Portal XDA-Developers dotarł do fragmentu kodu źródłowego wskazującego na obecność nowej wersji Asystenta Google w Androidzie 12. Inteligentnego asystenta głosowego wywołamy z wykorzystaniem gestu. Wystarczy podwójne dotknięcie przycisku wstecz lub przytrzymanie przycisku zasilającego.

Funkcje te obecnie znajdują się w niektórych smartfonach z Państwa Środka, ale Android 12 może rozpowszechnić nowy sposób wywoływania Asystenta Google.

AKTUALIZACJA 17.05.2021

Android 12 - kolejne znaczące zmiany w interfejsie użytkownika

Ostatnimi czasy z siedziby Google wyciekło sporo informacji. Dotyczą one Androida 12 oraz nadchodzącego smartfona z rodziny Google Pixel.

Wizualizacja Google Pixel 6

Wizualizacja Google Pixel 6

Android 12 jest cały czas projektowany, a Google eksperymentuje z wyglądem oprogramowania. Ostatnie przecieki sugerują, że finalna wersja systemu może zaoferować przeprojektowany interfejs użytkownika.

W sieci mówi się o największym redesignie od czasu wprowadzenia Material Design w 2014 roku.

Google podczas projektowania nowego systemu operacyjnego skupiło się na wykorzystaniu większej przestrzeni roboczej dostępnej w nowoczesnych smartfonach z dużymi ekranami. Co ciekawe w niektórych miejscach interfejs przypominać będzie One UI od Samsunga. Koreańczycy już w 2018 roku zauważyli, że Android nie jest dostosowany do obsługi na urządzeniach z ekranami powyżej 6,5 cala i przenieśli część elementów nawigacyjnych na dół ekranu, aby ułatwić obsługę swoich urządzeń z wykorzystaniem jednej ręki.

Po trzech latach na podobny pomysł wpadło Google. Wyszukiwarkowy gigant postawił na większe przyciski i suwaki, które łatwiej obsłużyć. Widgety otrzymają bardziej zaokrąglone rogi wraz z większą ilością białej przestrzeni wewnątrz. Powiadomienia zostaną pogrupowane, co pozwoli uniknąć bałaganu wyrządzanego przez dymki powiadomień z Androida 11.

Przeprojektowano również pasek powiadomień. Czas umieszczono po lewej stronie, a obok niego znalazło się miejsce dla licznika nieprzeczytanych powiadomień.

Więcej informacji o Androidzie 12 pojawi się we wtorek - 18 maja 2021 roku - podczas konferencji Google I/O.

AKTUALIZACJA 19.05.2021

We wtorek 18 maja 2021 roku w godzinach wieczornych odbyła się konferencja Google I/O. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi przypuszczeniami wyszukiwarkowy gigant oficjalnie zaprezentował Androida 12 i przedstawił najważniejsze zmiany. Dodatkowo na rynek wprowadzono pierwszą betę Androida 12. Oprogramowanie dostępne jest na wybrane smartfony Google oraz co ciekawe firm trzecich.

Pierwsza wersja beta jest jeszcze mocno niestabilna, a część funkcji zostanie dodane w przyszłości, ale nie zmienia to faktu, że w końcu możemy zobaczyć jak wyglądać będzie gotowy Android 12.

Android 12

Android 12

Jakie nowości wprowadzi Androida 12?

Android 12 - kompletnie nowy wygląd

Nowe wydanie Androida skupi się na zmianach wizualnych. Google po kilku latach stosowania niemalże identycznego interfejsu postawiło na znaczącą aktualizację wyglądu.

Nowe przyciski w centrum sterowania

Nowe przyciski w centrum sterowania

Google zapowiedziało, że Android 12 wprowadzi największą zmianę stylistyczną od czasów premiery Androida 5.0 Lollipop (Materiał Design) w 2014 roku.

Nowy wygląd interfejsu otrzymał nazwę Material You. Całość została zbudowana na Materiał Design. O totalnej rewolucji nie mam mowy. Wygląd Androida 12 jest udanym rozwinięciem rozwiązań, które znamy i lubimy od wielu lat.

Odmieniony interfejs zobaczymy od razu po uruchomieniu systemu. Google przebudowało ekran blokady, powiadomienia oraz szybkie ustawienia. Zmieniono również wygląd odblokowywania za pomocą wzoru oraz kodu PIN. Ekran blokady wygląda podobnie do tego stosowanego przed laty przez Sony w smartfonach Xperia.

Przeprojektowany ekran blokady

Przeprojektowany ekran blokady

W całym systemie operacyjnym znajdziemy nowe animacje.

Ciekawie wyglądają ustawienia systemowe. Są znacznie czytelniejsze, a niektóre opcje powędrowały do innych sekcji.

Odświeżone ustawienia

Odświeżone ustawienia

Dziennikarze, którzy zainstalowali już pierwszą betę Androida 12 na kompatybilnych urządzeniach donoszą, że interfejs jest mocno inspirowany rozwiązaniem One UI od Samsunga. Potwierdza to wcześniejsze plotki na temat Androida 12.

Ekran blokady z animacją ładowania

Ekran blokady z animacją ładowania

Google ułatwi korzystanie z urządzenia z wykorzystaniem jednej ręki. Rozwiązanie to przyda się posiadaczom większych smartfonów.

W obecnej becie Google usunęło możliwość wyświetlania czasu pracy na baterii. Czyżby Android 12 Beta był mocno niezoptymalizowany i Google nie chce martwić użytkowników oprogramowania testowego? Tego nie wiemy, ale funkcja ta prawdopodobnie powróci w finalnej wersji oprogramowania.

Obecne wydanie Androida 12 nie posiada jeszcze funkcji Privacy Dashboard oraz przeprojektowanych widgetów. Google mówiło o nich na premierze, ale zostaną dodane dopiero w kolejnych wydaniach beta systemu operacyjnego.

Użytkownicy donoszą, że pierwsza beta Androida 12 w żadnym wypadku nie nadaje się do korzystania. Dodatkowo występują problemy z uruchamianiem popularnych aplikacji. Mowa między innymi o Twitterze.

Android 12 - nowy system, nowe zabezpieczenia

Na Google I/O dowiedzieliśmy się, że Android 12 ma zaoferować nowe funkcje z zakresu zabezpieczeń. O jakie rozwiązania chodzi? Google chwali się, że obok redesignu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa systemu operacyjnego to priorytet.

Ważną nowością ma być możliwość cofnięcia udzielonych uprawnień dla danej aplikacji wprost z pulpitu nawigacyjnego.

W przyszłych wersjach systemu pojawi się narzędzie Privacy Dashboard, które pozwoli szybko przejrzeć uprawnienia udzielone dla zainstalowanych aplikacji. Dodatkowo Google wyróżni programy, które mogą korzystać z kamery oraz mikrofonów. W Privacy Dashboard pojawi się przycisk, który pozwoli tymczasowo odciąć od dostępu do kamery i mikrofonów wszystkie aplikacje zainstalowane na telefonie.

Android 12 przekaże również użytkownikowi większą kontrolę nad informacjami udostępnianymi aplikacji. Google wprowadziło nowe opcje lokalizacji, które pozwalają na przekazanie aplikacji przybliżonej lokalizacji. Może być to przydatne dla programów pogodowych, które nie potrzebują dokładnej lokalizacji z konkretnym adresem.

System poinformuje nas również stosownym powiadomieniem o kopiowaniu danych.

Wiadomość o kopiowaniu

Wiadomość o kopiowaniu

Większość wyżej wymienionych funkcji z zakresu prywatności i zabezpieczeń zadebiutowała we wrześniu ubiegłego roku w systemie iOS 14.

Android 12 - zdjęcia zabezpieczone biometrią

Wraz z Androidem 12 na konferencji Google I/O zaprezentowano nowa wersję Zdjęć Google. Oprogramowanie otrzymał funkcje Locked Folder. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zabezpieczyć najważniejsze dla nas zdjęcia z wykorzystaniem danych biometrycznych. W zależności od smartfona będzie to czytnik linii papilarnych lub skaner twarzy.

Locked Folder

Locked Folder

Funkcja pojawi się również na starszych wersjach Androida oraz w aplikacji na iOS.

Więcej informacji o Androida 12 spływać będzie w ciąg najbliższych dni. Google nie pochwaliło się wszystkimi nowościami - część z nich dopiero zostanie odkryta przez osoby, które pokusiły się o instalację bety Androida 12 na kompatybilnych urządzeniach. Sprawdź, na których modelach możesz już zainstalować Androida 12.

AKTUALIZACJA 20.05.2021

Android 12 natywnie z nowymi kodekami wideo

W trakcie trwania sesji "What's new in Android Media" podczas trwania Google I/O 2021, wyszukiwarkowy gigant przedstawił wiele aktualnych wyzwań związanych z przechwytywaniem oraz odtwarzaniem multimediów. Inżynierowie Google zamierzają rozwiązać problem ogromnych rozmiarów plików wideo w wysokiej rozdzielczości. Okazuje się, że w Androidzie 12 wybrani producenci sprzętu elektronicznego domyślnie skorzystają z nowoczesnych kodeków, które pozwolą ograniczyć rozmiar plików wideo.

H.264 vs H.265

H.264 vs H.265

Google od dłuższego czasu rekomenduje korzystanie z kodeka AV1 do kodowania wideo, ale niewiele dostępnych smartfonów sprzętowo wspiera akcelerację kodowania w tym standardzie. Z drugiej strony na rynku popularny jest kodek H.265/HEVC, który nie jest wolny od opłat licencyjny, ale został zaimplementowany na większości flagowych smartfonów na przestrzeni ostatnich lat.

W porównaniu do H.264/AVC - standardowego kodeka wideo w Androidzie - wykorzystanie H.265 pozwoli na zmniejszenie bitrate o połowę przy zachowaniu takiej samej jakości nagrania. Przekłada się to na znacznie miejsce pliki wideo.

HEVC jest już dostępny w Androidzie, ale producenci w przeciwieństwie do Apple nie wymuszają jego stosowania.

Wraz z wprowadzeniem na rynek Androida 12, kodek H.265/HEVC stanie się domyślnym formatem nagrywania plików wideo. Rozwiązanie to trafi jedynie na wybrane smartfony, które posiadają podzespoły pozwalające obsłużyć nowy kodek.

Android 12 zamieni Twojego smartfona w kluczyk do samochodu

Prawie rok temu Apple zaprezentowało funkcję Car Key. To uniwersalny standard opracowany we współpracy z największymi producentami samochodów na świecie, który pozwala zastąpić klasyczny kluczyk smartfonem z wbudowanym chipem NFC.

Cyfrowy kluczyk do auta

Cyfrowy kluczyk do auta

Zainteresowani posiadacze iPhone'a i nowych aut np. marki BMW mogą już korzystać z rozwiązania Car Key.

Google na konferencji Google I/O 2021 przekazało, że podobna funkcja trafi wkrótce również do Androida. Wraz z premierą Androida 12 zadebiutuje uniwersalny system pozwalający przekształcić smartfon z Androidem 12 i NFC w nowoczesny kluczyk samochodowy.

Pierwotnie funkcja dostępna będzie jedynie na smartfonach Google Pixel oraz Samsung Galaxy.

W chwili obecnej Google wymieniło jedną markę, która współpracuje nad nowym standardem. Ponownie mowa o BMW. Firma ta ogłosiła również współpracę z Samsungiem. Niestety aktualnie żaden pojazd nie jest jeszcze kompatybilny z cyfrowym kluczykiem z Androida 12.

W przyszłości cyfrowy kluczyk będzie standardem uznanym przez wszystkich członków CCC (Car Connectivity Consortium). Oznacza to, że smartfonem z Androidem 12 i NFC będziemy mogli otworzyć nowe modele BMW, grupy GM, Hondy, Hyundai oraz całej grupy VAG (Volkswagen, Audi, Skoda).

Samsung wspomniał o uniwersalnym standardzie cyfrowego kluczyka podczas premiery Galaxy S21. Dowiedzieliśmy się wtedy, że szczegóły na temat tego rozwiązania zostaną przekazane w późniejszym okresie czasu.

Cyfrowy kluczyk do auta przechowywany będzie w Google Pay.

Android 12 z lepszym wsparciem dla sklepów firm trzecich

Portal XDA Developers donosi, że Android 12 lepiej współpracuje z sklepami z aplikacjami firm trzecich. Mowa o rozwiązaniach takich jak Galaxy Store czy Huawei AppGallery.

Galaxy Store

Galaxy Store

W nadchodzącej wersji Androida sklepy z aplikacjami inne niż Google Play nie będą już wymagały interakcji użytkownika w celu zainstalowania lub zaktualizowania aplikacji.

Obecnie w celu zainstalowania pliku APK wymagane jest uprawnienie dostępu do pamięci masowej urządzenia z Androidem. Zmieni się to wraz z debiutem nowej wersji zielonego robocika - Google zezwoli zaufanym sklepom z aplikacjami na samoczynną aktualizację zainstalowanych już aplikacji.

AKTUALIZACJA 21.05.2021

Android 12 - Centrum prywatności pojawi się w drugiej becie

Na Google I/O 2021 zaprezentowano kluczowe nowości Androida 12, ale nie wszystkie funkcje pojawiły się w udostępnionej wersji beta Androida 12.

Właśnie dowiedzieliśmy się, że w drugiej becie Androida 12 pojawią się szeroko omawiane opcje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony prywatności użytkowników.

Kolejne wydanie testowe Androida 12 wprowadzi Privacy Dashboard - Centrum prywatności. Rozwiązanie to pozwoli lepiej zarządzań uprawnieniami. W szczególności zmieni się sposób obsługi dostępu do kamery i mikrofonów.

Centrum prywatności udostępnia na osi czasu listę aplikacji, które w przeciągu ostatnich 24 godzin korzystały z lokalizacji, kamery oraz mikrofonu. Dodatkowo użytkownik uzyska wgląd do uprawnień udostępnionych zainstalowanym aplikacjom.

Kolejną zmianą, która zawita do Androida 12 beta 2, będą nowe wskaźniki wykorzystania kamery oraz mikrofonu. Pojawiać się będą w prawym górnym rogu. Aby zwrócić uwagę użytkownika powiadomienie początkowo będzie duże, a z czasem zamieni się w kropkę, która jest już doskonale znana użytkownikom iOS'a.

Wskaźnik wykorzystania aparatu i mikrofonu

Wskaźnik wykorzystania aparatu i mikrofonu

W szybkich ustawieniach pojawią się nowe przełączniki pozwalające szybko odciąć dostęp do kamery i/lub mikrofonu.

Wskaźnik wykorzystania aparatu i mikrofonu

Przełączniki odcinające dostęp do aparatu i mikrofonów

Google przekazało, że druga beta Androida 12 wraz z nowymi opcjami zabezpieczeń pojawi się w przyszłym miesiącu.

AKTUALIZACJA 26.05.2021

Nowa wersja Google Chrome na Androida zdradza wygląd Materiał You

Google prezentując betę Androida 12 chwaliło się całkowitym redesignem interfejsu użytkownika. Wysłużony język stylistyczny Material Design, który zadebiutował w 2014 roku razem z Androidem 5.0 Lollipop przechodzi na emeryturę. Zastąpi go rozwiązanie Material You, które ma zaoferować całkowicie nowy wygląd bez konieczności zmiany przyzwyczajeń użytkowników Androida.

Z przecieków wiemy, że Material You wykorzysta nieco pomysłów z nakładki Samsung One UI. Mowa chociażby o przeniesieniu najważniejszych elementów na dół ekranu, aby ułatwić obsługę większych smartfonów.

Google będzie wprowadzać Material You wraz z kolejnymi aktualizacjami testowych wersji Androida 12.

Wczesna wersja interfejsu użytkownika Material You zawitała właśnie do przeglądarki Google Chrome na Androida. Jakie zmiany przygotował dla nasz wyszukiwarkowy gigant?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Android Police wystarczy zainstalować najnowszą wersję Chrome 90 na urządzeniu z Androidem (nie musi być to beta Androida 12) i wpisać w pasek adresu następujący ciąg znaków "chrome://flags/#theme-refactor-android". W kolejnym kroku wybieramy opcję "Enabled" z menu kontekstowego i uruchamiamy ponownie przeglądarkę.

Konfiguracja Material You

Konfiguracja Material You

Zmiany nie są spektakularne. Obecnie Google przebudowało tylko menu kontekstowe. Po kliknięciu trzech kropek zobaczysz nowy wygląd interfejsu. Jedyną nowością w chwili obecnej są mocniej zaokrąglone rogi.

Material You w Google Chrome na Androida

Material You w Google Chrome na Androida

AKTUALIZACJA 27.05.2021

Android 12 - nowy wygląd emotikon

W kwestii wyglądu i ilości emotikon system operacyjny Android zawsze odstawał od iOS'a. Apple posiada większą bazę emoji, a same ikonki są ładniejsze stylistycznie. Google planuje jednak nadrobić zaległości wraz z premierą Androida 12.

Emoji w Androidzie 11 i Androidzie 12

Emoji w Androidzie 11 i Androidzie 12

Firma zaktualizowała właśnie swoją bibliotekę emoji i wprowadziła nowe, uproszczone i zarazem atrakcyjniejsze ikonki.

Najnowsze wydanie zielonego robocika wprowadzi na pokład nowe ikony emoji. W rzeczywistości wybrane ikonki będą takie, jak w starych wydaniach Androida, co z pewnością ucieszy starszych użytkowników tego systemu operacyjnego. Google stwierdziło, że czas uprościć nieco posiadane wzory. Co z tego wyniknie?

Google zamierza zaktualizować 389 ikonek emoji, które zgodne są z uniwersalnym standardem Unicode.

Przykładowa lista zaktualizowanych emoji

Przykładowa lista zaktualizowanych emoji

Skupiono się na maksymalnym uproszczeniu oraz rezygnacji ze zbędnych elementów. Projekty nowych emoji są spłaszczone i bardziej minimalistyczne. Wybrane ikonki otrzymały bardziej drastyczną aktualizację od innych. Brakuje między innymi odbić lustrzanych, a całość jest płaska.

Nowe Emoji pojawiły się już na smartfonach Google Pixel. Posiadacze innych urządzeń z Androidem będą musieli poczekać do wydania Androida 12.

AKTUALIZACJA 31.05.2021

Android 12 - nowy tryb gry na pokładzie

Deweloperzy odkryli, że beta Androida 12 posiada wpisy dotyczące nowego trybu gry, który oferuje szereg opcji ułatwiających rozgrywkę.

W nadchodzącej wersji Android użytkownicy będą mogli aktywować tryb gry z ustawień systemu operacyjnego. Całość zostanie umieszczona w zakładce Powiadomienia > Nie przeszkadzać.

Android 12 - tryb gry

Android 12 - tryb gry

Po kliknięciu w harmonogramy pojawi się możliwość aktywacji trybu gry. Jego uruchomienie pozwoli dotrzeć do niedostępnych opcji. Gracz może ustawić maksymalną liczbę klatek na sekundę, nagrywanie ekranu oraz wykonywanie rzutów ekranu. W chwili obecnej ewidentnie widać, że funkcja dopiero jest w trakcie opracowywania. Prawdopodobnie rozwiazanie pojawi się w kolejnych wersjach beta Androida 12.

Android 12 - tryb gry

Android 12 - tryb gry

Źródła wskazują, że możliwe będzie streamowanie z wykorzystaniem nowego trybu gry. Rozwiązanie ma pozwolić na nagrywanie obrazu na żywo wraz z dźwiękiem rozgrywki oraz dźwiękiem rejestrowanym z wbudowanego mikrofonu lub podłączonych słuchawek.

AKTUALIZACJA 10.06.2021

Google wprowadza na rynek Androida 12 Beta 2

Po niespełna miesiącu od debiutu pierwszej wersji Androida 12 Beta 1 (18 maja 2021 roku), wyszukiwarkowy gigant udostępnił drugie wydanie testowe. Zastanawiasz się jakie zmiany wprowadziła najnowsza kompilacja? Przede wszystkim Google popracowało nad stabilnością oraz czasami pracy na baterii. Oznacza to, że oprogramowanie jest nieco lepiej zoptymalizowane.

Pojawiły się także nowe funkcje, o których Google mówiło na konferencji Google I/O w maju 2021 roku.

Poniżej znajdziesz listę nowych funkcji, które zostały dodane w drugiej becie Androida 12:

 • Widok konwersacji widoczny w całym systemu operacyjnym
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Powrót do poprzedniego ekranu poprzez podwójne dotknięcie plecków (w smartfonach Google Pixel 5)
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Nowa animacja odblokowywania z wykorzystaniem skanera twarzy (w smartfonach Google Pixel 4)
 • Tryb Pixture-in-Picture (obraz w obranie) nie pozwala na płynną zmianę rozmiaru poprzez przeciąganie rogów
 • Google umożliwiło wyłączenie komunikatu systemowego "Pokaż dostęp do schowka"
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Inteligentne odpowiedzi posiadają nowy wygląd
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Zmodyfikowano wygląd ustawień systemowych - główne przełączniki znajdują się na górze i mają odmienny design. Całość otrzymała bardziej kontrastowy wygląd
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Ustawienia ponownie przekazują większą ilość informacji z menu głównego
Android 12 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [15.07.2021]
 • Zmodyfikowano nazwę ustawień ekranu domowego
Android 12 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [15.07.2021]
 • Pojawił się bardziej kompaktowy wygląd widgetu aktualnie odtwarzanych multimediów. Jest dostępny na pasku powiadomień oraz ekranie blokady
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Google Pay otrzymało nowy wygląd ikony na ekranie domowym i w pasku powiadomień
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • W szybkich ustawieniach pojawiła się możliwość obsługi aplikacji połączonych z Google Home
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Szybkie ustawienia pozwalają szybko wyłączyć dostęp do aparatu oraz mikrofonu
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Zmieniono wskaźnik użycia aparatu oraz mikrofonu
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Zaktualizowano wygląd interfejsu podczas modyfikacji ekranów głównych
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Przyciski Zapisz w obrębie całego systemu są lepiej oznakowane i rzucają się w oczy
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Menu regulacji głośności jest węższe, dłuższe oraz znajduje się bliżej krawędzi ekranu
Źródło: 9to5google.com

Źródło: 9to5google.com

 • Dodano widget Internet w szybkich ustawieniach
 • Pojawił się dostęp do menu zasilania z szybkich ustawień

AKTUALIZACJA 15.06.2021

Android 12 Beta 2 ma problemy z akcentami stylistycznymi i działaniem przycisków nawigacyjnych

Użytkownicy drugiej beta Androida 12 donoszą, że oprogramowaniu temu brakuje jeszcze dużo do uzyskania pełnej stabilności.

Interfejs Materiał You

Interfejs Materiał You

Jedną z najwiekszych nowości Androida 12 jest nowy sposób zmiany wyglądu interfejsu. Niestety w becie numer dwa rozwiązanie to nie działa najlepiej.

Android 12 w oparciu o aktualnie ustaloną tapetę, wybiera akcenty stylistyczne całego systemu, które posiadają podobny kolor do tapety na ekranie głównym.

Język stylistyczny Materiał You w chwili obecnej nie działa tak jak powinien. Użytkownicy Androida 12 beta 2 donoszą, że system operacyjny ma problem z utrzymaniem jednolitego koloru akcentów w całym interfejsie.

Moduł Monet Theming Engine odpowiedzialny za zmianę wyglądu posiada imponujące możliwości, ale w chwili obecnej wymaga jeszcze sporej optymalizacji.

Google jest świadome problemu. Inżynierowie pracują już nad jego rozwiązaniem.

Innym problemem w Androidzie 12 beta 2 jest działanie paska nawigacyjnego. Zostaje on widoczny na ekranie nawet w momencie, gdy program przejdzie w tryb pełnoekranowy.

Wyżej wymienione usterki pokazują, że Androida 12 nadal pozostaje w stadium beta i nie nadaje się do użytkowania na codzień.

Kolejna beta powinna pojawić się na przełomie czerwca i lipca 2021 roku.

AKTUALIZACJA 21.06.2021

Samsung nie przystąpi do beta testów. Koreańczycy rozwijają Androida 12 we własnym zakresie

Samsung jest jednym z największych producentów urządzeń mobilnych z Androidem. Dodatkowo ostatnimi czasy firma blisko współpracuje z Google. Oba przedsiębiorstwa rozwijają między innymi zupełnie nowy system Wear OS. Dobre relacje nie spowodowały jednak, że Samsung przystąpił do beta testów Androida 12. Firma nie ma zamiaru tego robić.

Samsung Galaxy S21
Źródło: Samsung

Samsung Galaxy S21

Źródło: Samsung

Brak urządzeń Samsunga na liście nie wynika z opieszałości producenta. Prawdopodobnie chodzi o skomplikowany system zabezpieczeń Samsung Knox, który po instalacji Androida 12 Beta zmieniłby flagę i unieważnił gwarancję producenta.

Koreańczycy mają dostęp do najnowszych kompilacji testowych Androida 12 i pracują nad własną nakładką One UI 4.0, która zadebiutuje na wszystkich urządzeniach Samsunga, które otrzymają aktualizację do Androida 12.

Według Maxa Weinbacha koreańscy inżynierowie intensywnie pracują nad Androidem 12 dla najnowszej rodziny flagowców - Galaxy S21.

Premiera nowej nakładki One UI 4.0 może odbyć się na specjalnie zorganizowanej konferencji Samsung Developer Conference w październiku lub listopadzie 2021 roku. Koreańczycy zaczekają z debiutem własnej nakładki do oficjalnej premiery finalnej wersji Androida 12. Oznacza to, że proces aktualizacji urządzeń rozpocznie się z kilkutygodniowym opóźnieniem.

Samsung zaktualizuje większość swoich urządzeń wydanych w 2019 roku oraz później. Oznacza to co najmniej kilkadziesiąt modeli, które w 2021 lub 2022 roku otrzymają Androida 12 z nakładką One UI 4.0.

AKTUALIZACJA 24.06.2021

Google udostępnia Androida 12 Beta 2.1

Google udostępniło kolejną betę Androida 12. Tym razem wydano oprogramowanie z końcówką 2.1. Oznacza to jedno - wyszukiwarkowy gigant zdecydował się na usunięcie wielu znanych problemów i usterek, ale jednocześnie nie powinniśmy liczyć na mnóstwo nowych funkcji.

Informacja o wydaniu Androida 12 Beta 2.1
Źródło: developer.google.com

Informacja o wydaniu Androida 12 Beta 2.1

Źródło: developer.google.com

Android 12 Beta 2.1 w rzeczywistości jest niewielką poprawką eliminującą błędy odkryte przez deweloperów korzystających z Androida 12 Beta 2, który pojawił się na rynku 9 czerwca 2021 roku.

Na przestrzeni dwóch tygodni użytkownicy przekazali do Google mnóstwo informacji o błędach znalezionych w oprogramowaniu.

Najnowsze wydanie testowe Androida 12 usuwa problem, który uniemożliwiał dostęp do rzeczy na ekranie blokady. Pozbyto się również niestabilnie działającej aplikacji Pogody. Poprawki dotarły również do kalendarza. Wyeliminowano bug, który po przejściu do ostatnio używanych aplikacji powodował migotanie ekranu.

Android 12 Beta 2.1 nie ma również problemu z wskaźnikami użycia mikrofonu i aparatu, które czasami znikały z systemu. Jedną z ważniejszych poprawek jest przeprojektowanie asystenta konfiguracji, który u niektórych użytkowników umożliwiał zakończenie procesu konfiguracji początkowej urządzenia po zainstalowaniu Androida 12 Beta.

Deweloperzy z pewnością ucieszą się z naprawionego emulatora.

Oprogramowanie o numerze kompilacji SPB2.210513.011 udostępniane jest jako aktualizacja OTA dla wszystkich osób, które zainstalowały Androida 12 Beta 2. Obecnie system dostępny jest na smartfonach z rodziny Google Pixel.

Android 12 Beta 2.1 - pasek powiadomień nie pozwala na rozłączenie z internetem

Android 12 Beta 2.1 został wprowadzony, aby wyeliminować większość problemów, które zostały odkryte przez deweloperów podczas dwóch tygodni od daty premiery. Okazuje się jednak, że najnowsze wydanie Androida wprowadza również kilka nowych błędów. Użytkownicy właśnie odkryli pierwszy z nich.

W zaktualizowanym panelu powiadomień po przejściu do sekcji Internet nie można rozłączyć urządzenia od sieci Wi-Fi.

Android 12 Beta 2 posiadał w pasku powiadomień przełącznik, który pozwalał na rozłączenie połączenia. W najnowszym wydaniu Android 12 Beta 2.1 znajdziemy inny przycisk, który przekierowuje do szczegółowych informacji o statusie połączenia.

W chwili obecnej nie wiadomo czy jest to błąd, czy może zamierzone działanie ze strony firmy Google.

Aby rozłączyć się z siecią Wi-Fi posiadacze smartfonów z Androidem 12 Beta 2.1 muszą udać się do Ustawień i przejść do sekcji Sieć i Internet > Internet > Wi-Fi.

AKTUALIZACJA 28.06.2021

Nowe animacje Androida 12 już działają z wybranymi aplikacjami od Google

System operacyjny Android 12 otrzyma nowe animacje startowe, które mają sprawić, że wrażenia z korzystania staną się jeszcze bardziej spójne i przyjemne. Nowe rozwiązanie działa już w połączeniu ze zaktualizowaną aplikacją Dysku Google.

Google Drive na Androida jest pierwszym programem z obsługą nowej animacji rozruchowej Splash Screen. Po dotknięciu ikony aplikacji całość rozszerzy się płynnie na cały ekran z miejsca, gdzie znajduje się skrót do programu. Dodatkowo po uruchomieniu użytkownik witany jest przez ekran Splash Screen, który zawiera logo uruchiamianej aplikacji. Rozwiązanie to pomaga również zminimalizować zawieszanie się systemu na słabszych urządzeniach - w trakcie wyświetlana Splash Screen urządzenie będzie uruchamiać program.

Deweloperzy są w stanie swobodnie przygotowywać swoje loga i korzystać z animacji. Co ciekawe mogą one mieć nieograniczony czas trwania, ale Google w swojej dokumentacji zaleca czasy wynoszące maksymalnie 1000 milisekund.

Poniżej na filmiku widać jak działa Splash Screen w połączeniu z aplikacją Dysku Google.

Android 12 integruje obraz z tekstem w Google Discover

Od kwietnia 2021 roku wiemy, że Google zaoferuje w Androidzie 12 nowy wygląd rozwiązania Discover. Pierwotnie udostępniono go jedynie wybranym użytkownikom z zainstalowanym Androidem 12 w wersji Developer Preview.

Obecnie nowy wygląd Google Discover dostępny jest dla większości użytkowników Android 12 beta.

Użytkownicy otrzymują powiadomienie, które pozwala przełączyć się w nowy wygląd Google Discover. Obecnie Google nie informuje czy design trafi do urządzeń ze starszą wersją Androida.

Nowy wygląd Google Discover
Źródło: xda-developers.com

Nowy wygląd Google Discover

Źródło: xda-developers.com

AKTUALIZACJA 02.07.2021

Google Chrome otrzymuje kolory Materiał You w Androidzie 12

Użytkownicy Androida 12 Beta raportują o nowej aktualizacji przeglądarki Google Chrome, która otrzymała zaktualizowany wygląd zgodny z nowym językiem stylistycznym Material You.

Jedną z cech charakterystycznych Material You jest dostosowanie kolorów bieżącej tapety w aplikacjach firm trzecich.

Google Chrome właśnie otrzymało wsparcie dla najnowszego rozwiązania.

Przeglądarka Google Chrome Canary w wersji 93.0.4561, która jest już dostępna w Sklepie Play otrzymała nową flagę pozwalającą uruchomić dynamiczne kolory w Androidzie 12.

Po uruchomieniu nowej opcji z zakładki chrome://flags i ponownym restarcie przeglądarki sieciowej użytkownicy mogą zobaczyć nowy wygląd ustawień zgodny z Materiał You.

Nowy wygląd Google Chrome w Androidzie 12
Źródło: 9to5google.com

Nowy wygląd Google Chrome w Androidzie 12

Źródło: 9to5google.com

Jak widać na zrzutach ekranu ustawienia otrzymały motyw zgodny z tapetą ustawioną na urządzeniu. Zmiana jest bardzo subtelna.

AKTUALIZACJA 12.07.2021

Android 12 z nowym trybem gry

Google przygotowuje się do nadchodzącej konferencji 2021 Google for Games Developer Summit. Z jej agendy wynika, że firma poruszy na wydarzeniu kwestie nowego trybu gry, który został zintegrowany z nadchodzącą wersją Androida 12.

Wyszukiwarkowy gigant podczas eventu ma przedstawić transformacyjną funkcję dla urządzeń z systemem Android 12. Sądząc po tytule przemówienia i opisie można wywnioskować, że Google ma w zanadrzu nową opcję pobierania gier. Niestety obecnie brakujesz szczegółów dotyczących rozwiązania.

Być może Google umożliwi pobieranie kluczowych elementów gier na początku, aby umożliwić przechodzenie początkowej części kampanii podczas pobierania reszty plików.

Inżynierowie przygotowują również nowe API programistyczne, które pozwoli grom dostosowywać swoje ustawienia tak, aby w zależności od preferencji użytkownika zmaksymalizować wydajność lub zminimalizować zużycie energii.

Motyw Material You w Google Chrome na Androidzie 12 już dostępny

Ostatnia wersja Google Chrome Canary wprowadza nowe opcje wsparcia dla najnowszych motywów, które pojawią się w Androidzie 12.

Google Chrome otrzymał kilka elementów opartych na tapetach w najnowszej wersji rozwojowej Google Chrome Canary.

Zaktualizowany Google Chrome Canary
Źródło: androidpolice.com

Zaktualizowany Google Chrome Canary

Źródło: androidpolice.com

Portal 9to5Google donosi, że w Google Chrome Cnaary można zaktywować nowy wygląd oparty na motywach po zastosowaniu dwóch flag - chrome://flags#dynamic-color-android i chrome://flags#theme-refactor-android. Aby zobaczyć różnice w wyglądzie nie wystarczy jedynie najnowsza wersja przeglądarki Google Chrome Canary. Konieczne jest posiadanie smartfona z zainstalowanym Androidem 12 beta.

Ekran domowy Androida 12
Źródło: androidpolice.com

Ekran domowy Androida 12

Źródło: androidpolice.com

Zaktualizowany Google Chrome Canary Źródło: androidpolice.com

Zaktualizowany Google Chrome Canary Źródło: androidpolice.com

AKTUALIZACJA 15.07.2021

Android 12 Beta 3 z natywnym przewijaniem zrzutów ekranu

Producenci sprzętu z Androidem czasami stosują własne systemy do wykonywania zrzutów ekranu, które pozwalają wykonać zrzut całego ekranu - łącznie z elementami, które aktualnie nie wyświetlają się na wyświetlaczu, ale znajdują się nieco niżej, w tej samej zakładce systemu. Idealnym przykładem może być strona internetowa. Niestety sam system operacyjny Android nie posiada wbudowanego narzędzia pozwalającego wykonywać przewijane zrzuty ekranu.

Zmieni się to jednak wraz z debiutem Androida 12. W trzeciej becie systemu pojawiło się zaktualizowane narzędzie do wykonywania przewijanych zrzutów ekranów. Funkcjonalność ta pojawi się w samym systemu operacyjnym. Oznacza to, że wszystkie urządzenia po aktualizacji do Androida 12 będą w stanie wykonywać przewijane zrzuty ekranu. Google kilkukrotnie próbowało dodać narzędzie z przewijanymi zrzutami ekranu na Androida, ale finalnie wycofywano się z tej opcji.

Niestety rozwiązanie wbudowane w system operacyjny ma sporą wadę. Całość (przynajmniej na razie) nie pozwoli na wykonywanie zrzutów z ekranu w przeglądarce sieciowej Google Chrome.

Ograniczone możliwości wyboru kolorów akcentów Material You

Trzecia beta systemu operacyjnego Android 12 Beta zawiera również przeprojektowany selektor wyboru tapet oraz zmiany w wyglądzie Materiał You.

Android 12 po raz pierwszy od kilku lat przyniesie znaczące zmiany wizualne w interfejsie użytkownika. Całość nazwano Material You. Język stylistyczny debiutujący z Androidem 12 pozwala na wybór niestandardowego zestawu kolorów akcentu, ale całość posiadać będzie nieco ograniczone opcje.

W trzeciej becie systemu operacyjnego Android 12 Google zdecydowało się na całkowite przeprojektowanie ustawień odpowiedzialnych za wygląd systemu operacyjnego. Zakładka Tapeta i styl, która znajduje się w Ustawieniach umożliwia wybór tapety oraz unikalnych czterech grup kolorów akcentów, które zostaną dostosowane do ustawionej tapety. Można wybrać również podstawowe kolory, ale wtedy zawsze jesteśmy ograniczeni do niebieskiego, zielonego, fioletowego lub brązowego odcieniu.

Zakładka Tapeta i styl w Android 12 Beta
Źródło: androidpolice.com

Zakładka Tapeta i styl w Android 12 Beta

Źródło: androidpolice.com

Opcje personalizacji zależą od wybranej tapety. W szczególnych przypadkach system operacyjny jest w stanie dostosować zaledwie jeden zestaw akcentów, co znacząco ogranicza zachwalane przez Google możliwości personalizacji.

Android 12 Beta 3 z udostępnianiem linków bezpośrednio z menu wielozadaniowości

Android 12 Beta 3 wprowadza niewielką, ale znacznie ułatwiającą pracę z systemem funkcję. Wraz z aktualizacją do Androida 12 Beta 3 w menu wielozadaniowości pojawiła się możliwość kopiowania linków URL z przeglądarek internetowych. Całość działa bez względu na przeglądarkę sieciową, z której korzystamy i umożliwia szybkie skopiowanie linku oraz wysłanie go dalej z wykorzystaniem komunikatorów sieciowych, SMS czy email.

Najnowsza wersja testowa Androida 12 posiada w menu wielozadaniowości nowy skrót, który pozwala na szybkie skopiowanie adresu URL strony do schowka. Można również automatycznie wywołać opcję otwarcia menu akcji.

Kopiowanie adresu URL z menu wielozadaniowości
Źródło: androidpolice.com

Kopiowanie adresu URL z menu wielozadaniowości

Źródło: androidpolice.com

Zagraniczni redaktorzy donoszą, że rozwiązanie na pewno działa już z przeglądarkami Google Chrome oraz Microsoft Edge.

Android 12 Beta 3 - aplikacja aparatu otrzymuje design Material You

Najnowsza wersja beta Androida 12 skupia się na dopracowaniu interfejsu użytkownika. Google wraz z najnowszą aktualizacją udostępniło nową, odświeżona aplikację do obsługi aparatu.

Aplikacja aparatu w Android 12 Beta 3
Źródło: androidpolice.com

Aplikacja aparatu w Android 12 Beta 3

Źródło: androidpolice.com

W programie służący do obsługi aparatu pojawiły się akcenty stylistyczne Material You. Oznacza to, że wybrane elementy interfejsu zmieniły kolor na odcień wiodący ustawiony w systemie operacyjnym.

Aplikacja aparatu w Androidzie 12 Beta 3 posiada również odświeżony wygląd ustawień. Google dodało akcent kolorystyczny w postaci lekko zabarwionego tła zgodnego z kolorem wiodącym interfejsu Androida oraz zmieniło czcionkę.

Android 12 - duże zmiany w systemie operacyjnym Android 12 TV

Nadchodząca wersja Androida 12 wprowadzi spore zmiany w interfejsie użytkownika dla telewizorów. Po wielu latach oczekiwania Google w końcu doda możliwość wyświetlania interfejsu w natywnej rozdzielczości 4K. Pojawi się także możliwość zmiany częstotliwości odświeżania informacji wyświetlanych na ekranie.

ADT-3
Żródło: store.askey.com

ADT-3

Żródło: store.askey.com

Dzięki wyżej wymienionych nowościach Android TV może otrzymać jedną z najważniejszych aktualizacji od początku swojego istnienia.

Android TV zawsze umożliwiał wyświetlanie treści w 4K, ale interfejs użytkownika dotychczas renderowany był w rozdzielczości Full HD - 1920 x 1080 pikseli, a następnie skalowany do rozdzielczości 4K UHD - 3840 x 2160 pikseli.

Dzięki możliwości natywnego wyświetlania interfejsu w 4K wygląd oprogramowania będzie bardziej atrakcyjny wizualnie. Wyszukiwarkowy gigant pozbędzie się poszarpanych krawędzi i rozmazanych czcionek.

Android TV 12 będzie również kompatybilny ze zmienną częstotliwością odświeżania. Aplikacje będą w stanie automatycznie ustawiać częstotliwość odświeżania w zależności od potrzeb. Rozwiązanie to zadziała jedynie na modelach z obsługa podwyższonej częstotliwości odświeżania ekranu.

Nadchodzące wydanie Androida TV otrzyma również Tunnel Mode, który pozwoli na tworzenie spójnego i wydajnego odtwarzacza multimediów na wszystkich urządzeniach. Zmieniono także wskaźniki wykorzystania mikrofonu i aparatu oraz dodano przełączniki pozwalające szybko odciąć dostęp do mikrofonu i aparatu w obrębie całego systemu operacyjnego.

Android 12 TV w wersji Beta 3 dostępny jest na deweloperskich przystawkach do telewizora ADT-3. Nowe funkcje przetestujemy również w emulatorze Android 12 TV, który pojawi się w niedalekiej przyszłości.

Android 12 Beta 3 - Google poprawia system automatycznego obrotu ekranu

System automatycznego obrotu ekranu w zależności od położenia dostępny jest w smartfonach od wielu lat. Rozwiązanie korzysta z wbudowanego akcelerometru, a zasada działania nie zmieniła się od czasu wdrożenia tej funkcji.

Skrót do ręcznego obrócenia ekranu
Źródło: pcworld.com

Skrót do ręcznego obrócenia ekranu

Źródło: pcworld.com

Portal The Verge przekazuje, że Android 12 Beta 3 posiada nową opcję pozwalająca na szybsze i bardziej dokładne działanie funkcji automatycznego obrotu ekranu. Inżynierowie z Moutain View skorzystają dodatkowo z kamerki do selfie oraz systemu rozpoznawania twarzy. Elementy te pozwolą dowiedzieć się, w jakiej orientacji powinien być wyświetlany interfejs użytkownika.

Wiceprezes do spraw inżynierii systemu operacyjnego Android - Dave Burke przekazał, że nowe rozwiązanie będzie szczególnie przydatne dla konsumentów, którzy używają swoich urządzeń leżąc na kanapie lub w łóżku.

Nowy system automatycznego obrotu rozpozna, że zarówno telefon/tablet, jak i twarz użytkownika znajdują się aktualnie w pozycji poziomej i zachowa pionową orientację ekranu.

Wykrywanie twarzy odbywać się będzie lokalnie w Private Compute Core - elemencie bezpieczeństwa zintegrowanym z Androidem 12. Dane nie będą przechowywane na urządzeniu. Burke twierdzi, że nowe rozwiązanie poprawi czas reakcji systemu o 25%.

Sprawdź, czy Twój smartfon otrzyma aktualizację do Androida 11 oraz Androida 12.

Aktualizacja: 15 lipca 2021 10:58
Aktualizacja: 12 lipca 2021 11:34
Aktualizacja: 02 lipca 2021 08:38
Aktualizacja: 01 lipca 2021 16:38
Aktualizacja: 28 czerwca 2021 15:55
Aktualizacja: 24 czerwca 2021 07:02
Aktualizacja: 21 czerwca 2021 09:20
Aktualizacja: 15 czerwca 2021 09:57
Aktualizacja: 10 czerwca 2021 09:02
Aktualizacja: 31 maja 2021 12:38
Aktualizacja: 27 maja 2021 06:45
Aktualizacja: 26 maja 2021 08:45
Aktualizacja: 21 maja 2021 08:41
Aktualizacja: 20 maja 2021 08:02
Aktualizacja: 20 maja 2021 07:13
Aktualizacja: 17 maja 2021 07:49
Aktualizacja: 12 maja 2021 15:39
Aktualizacja: 05 maja 2021 14:55
Aktualizacja: 22 kwietnia 2021 09:10
Aktualizacja: 19 kwietnia 2021 08:47
Aktualizacja: 02 kwietnia 2021 09:27
Aktualizacja: 18 marca 2021 07:17
Aktualizacja: 18 marca 2021 07:17
Aktualizacja: 15 marca 2021 11:01
Aktualizacja: 11 marca 2021 10:17
Aktualizacja: 04 marca 2021 07:11
Aktualizacja: 24 lutego 2021 09:44
Aktualizacja: 22 lutego 2021 14:31
Aktualizacja: 22 lutego 2021 10:23
Aktualizacja: 15 lutego 2021 09:14
Aktualizacja: 11 lutego 2021 11:53
Aktualizacja: 01 lutego 2021 17:54