Android 12L - Google prezentuje nowy system dla tabletów!

Google niespodziewanie zapowiedziało zupełnie nową wersję Androida. Chodzi o system operacyjny stworzony specjalnie dla tabletów. Czym się wyróżnia i kiedy trafi na rynek?

Po udostępnieniu finalnej wersji Androida 12, Google zaprezentowało nowy system operacyjny stworzony specjalnie z myślą o tabletach. Oto Android 12L, który wkrótce trafi na urządzenia Xiaomi, Realme czy Samsunga.

Android 12L
Źródło: gsmarena.com

Android 12L

Źródło: gsmarena.com

Android 12L otrzymał literkę w nazwie od słowa large (duży). Nowa wersja systemu posiada interfejs, który pozwala wykorzystać dodatkową przestrzeń roboczą. W przyszłości Android 12L trafi na tablety, ale jego wykorzystanie możliwe jest między innymi w projektorach, a nawet telewizorach.

Zobacz również:

System operacyjny zostanie udostępniony również dla składanych smartfonów z funkcją tabletu. Otrzymają go także Google Pixele.

Rozmiary interfejsu
Źródło: gsmarena.com

Rozmiary interfejsu

Źródło: gsmarena.com

Oficjalna wersja Androida 12L pojawi się w pierwszym kwartale 2022 roku. Przed wprowadzeniem na rynek aktualizacji pojawią się co najmniej trzy wersje testowe. Google nie posiada własnego tabletu z rodziny Pixel, testy odbywać się będą między innymi na Lenovo Tab P12 Pro.

Google przekazuje, że Android 12L może trafić nawet na ćwierć miliarda tabletów, urządzeń z elastycznymi ekranami oraz sprzętów z ChromeOS.

Rozmiary aplikacji
Źródło: gsmarena.com

Rozmiary aplikacji

Źródło: gsmarena.com

Nowa wersja Androida otrzyma zmodyfikowany interfejs użytkownika, który przypominać będzie nieco Windowsa i macOS. Przeprojektowano ekran blokady, ekran domowy, panel sterowania oraz ustawienia. Całość zyskała poziomy, dwukolumnowy układ. Dostosowano do niego również aplikacje systemowe.

W celu zwiększenia wielozadaniowości Android 12L otrzymał specjalny pasek zadań, który pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy programami. Rozwiązanie to znamy już z iPadOS. Dodatkowo tryb podzielonego ekranu w Androidzie zadziała z każdą aplikacją.

Widok tabletu
Źródło: gsmarena.com

Widok tabletu

Źródło: gsmarena.com

Wraz z debiutem Androida 12L na rynku pojawią się nowe narzędzia programistyczne, które mają ułatwić tworzenie aplikacji na telefony, tablety, urządzenia z elastycznymi ekranami oraz komputery.

Wszystkie zmiany wejdą w życie w pierwszym kwartale 2022 roku. Android 12L trafi również na wybrane smartfony z Androidem. System ten wcześniej znany był jako Android 12.1.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: