Android 14 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [01.03.2022]

Android 14 to następne wydanie Androida, które pojawi się na rynku w 2023 roku. W niniejszym materiale zbieramy wszystkie informacje, nowości, funkcje, ważne daty oraz informacje dotyczące kompatybilności. Czym zaskoczy nas kolejna wersja popularnego oprogramowania?


Android 14 Upside Down Cake

Fot. Adrienne Louis Flores / gadgetmatch.com

Firma Google obecnie intensywnie pracuje nad wprowadzeniem aktualizacji systemu Android 13, a nawet udostępniła już ten system w wersji beta dla określonych urządzeń. Stabilna wersja Androida 13 zostanie wydana jeszcze w tym roku. Według ostatnich doniesień, Google jednocześnie pracuje również nad systemem Android 14 i ma już dla niego specjalną nazwę.

Google ma tendencję do nadawania nazw wersjom Androida na podstawie słodyczy i deserów. Ostatnim z nich był Android 9 Pie (placek/ciasto), lecz wraz z Androidem 10, firma wprowadziła nazewnictwo numeryczne. Używanie nazw deserów wciąż jednak jest używane jako nazwy kodowe wewnątrz firmy i stąd wiemy, jak będzie się nazywał Android 14.

Zobacz również:

Android 14 Upside Down Cake

Android 14 będzie nosił nazwę Upside Down Cake. Nazwa ta pochodzi od ciasta pieczonego "do góry nogami" z dodatkami na dnie naczynia, a następnie ciasto jest odwracane i podawane "prawą stroną do góry". Miło, że Google nadal podtrzymuje tradycję nazw deserów dla wersji Androida.

Ta nazwa Androida 14 może nie brzmieć tak ekscytująco jak poprzednie nazwy kodowe, ale na obronę Google'a powiem, że nie pozostało już zbyt wiele do wyboru. Dla tych, którzy nie wiedzą, Android 10 jest znany jako Quince; Android 11 jest nazywany Red Velvet Cake, Android 12 jest znany jako Snow Cone i Android 13 jest znany jako Tiramisu.

Data wydania

Android 14 może zostać ogłoszony w maju 2023 roku na Google I/O 2023. Jednakże, jego wersja Developer Preview zostanie prawdopodobnie wydana w lutym 2023 roku, a Beta w kwietniu 2023 roku. Stabilna wersja Androida 14 zostanie prawdopodobnie wydana w sierpniu 2023 roku. Wszyscy wiemy, że Androida 14 zobaczymy dopiero w przyszłym roku, ale mówi się, że Google już nad nim pracuje.

Obsługiwane telefony

Wszyscy wiemy, że Google oferuje długoterminowe wsparcie oprogramowania na swoich urządzeniach. Lista telefonów z systemem Android 14 może obejmować zatem: Google Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 4, Pixel 4a 5G, Pixel 4XL, Pixel 5 i Pixel 5XL. Na ten moment nie wiadomo, jakie inne urządzenia również otrzymają ten system.

AKTUALIZACJA 01.03.2023

Jak wypróbować Androida 14?

Android 14 wkracza w końcu w pierwszy etap testów. Dzięki temu zainteresowane osoby ze wspieranymi telefonami mogą już teraz spróbować testowych kompilacji najnowszego systemu od Google, a także zaznajomić się z nowymi funkcjami oraz możliwościami Androida 14.

Na tę chwilę trzeba pamiętać, że nowa wersja systemu jest testową kompilacją, która zawiera dużo błędów i może nie działać tak, jak byśmy się tego spodziewali. Jest ona przeznaczona dla deweloperów aplikacji, którzy dzięki zapoznaniu się z nowym systemem będą mogli zacząć pisać nowe programy oraz aktualizować te istniejące pod kątem nowych możliwości systemowych oferowanych przez Androida 14. Ze względu na to, jeśli nie jesteśmy przygotowani na bardzo ograniczone możliwości i częste błędy systemu, zdecydowanie nie warto jeszcze aktualizować swojego urządzenia do czternastki.

Android 14 dla wszystkich powinien zostać zaprezentowany, tak jak co roku, na konferencji Google I/O 2023, która odbędzie się wiosną - zapewne w maju. Jego stabilne wydanie na pierwsze telefony trafi z kolei jesienią 2023. Tutaj można się zapoznać z pełnym programem wdrażania systemu przez Google. Przed tym z kolei będziemy mieć też dostęp zarówno do kolejnych wersji deweloperskich, ale także (trochę później) do bardziej stabilnych wersji beta, których testowanie będzie otwarte dla jeszcze większej liczby chętnych.

Oczywiście deweloperzy mają także dostęp do emulatora Android Studio, w którym to mogą uruchomić najnowszy system w maszynie wirtualnej i korzystać z niego w ten sposób, bez potrzeby wykorzystywania fizycznego urządzenia.

Na tę chwilę wersja deweloperska jest możliwa do ściągnięcia dla posiadaczy kompatybilnych urządzeń Google Pixel - Pixela 4a i nowszych. Inne marki będą mogły testować nową wersję Androida dopiero od pierwszych wersji beta - ominą je więc deweloperskie kompilacje systemu.

Nowe funkcje Androida 14

Wszystkie nowe pogłoski i funkcje Androida 14 przedstawiamy w tym artykule. Jednak pokrótce - czego możemy się spodziewać po najnowszej odsłonie systemu operacyjnego od Google?

  • Zmiany w skalowaniu czcionek - inteligentne skalowanie i możliwość powiększenia do 200%
  • Systemowe rozpoznawanie rodzajów gramatycznych - system będzie teraz rozpoznawał rodzaje gramatyczne w językach, które je posiadają(co jest świetną wiadomością dla np. polskiego)
  • Nowe API systemowe, wpływające na lepsze oszczędzanie baterii oraz transferu danych - wpłynie to na mniejsze zużycie zasobów telefonu w tle i zmniejszy wykorzystanie internetu przez aplikacje
  • Jeszcze większa przejrzystość w dostępie aplikacji do alarmów systemowych
  • Powrót statystyk czasu włączenia ekranu od ostatniego ładowania
  • Blokada możliwości instalowania aplikacji korzystających z API Androida 5.1 i starszych - ma to wpłynąć na drastyczne zwiększenie bezpieczeństwa
  • Łączność satelitarna - system pozwoli na implementację modułów łączności satelitarnej
  • Adaptacyjny gest wstecz, wraz z podglądem ekranu, do którego będziemy wracać
  • Klonowanie aplikacji
  • Możliwość szybkiego wyszukiwania i usuwania tzw. bloatware'u

AKTUALIZACJA 22.11.2022

Android 14 szybciej na Samsungach

Samsung od dłuższego czasu pokazuje, że jest królem aktualizacji systemowych. Wygląda jednak na to, że południowokoreański producent smartfonów nie ma zamiaru spoczywać na laurach. Firma niedawno wyraziła chęć wprowadzenia przyszłorocznych aktualizacji Androida 14 jeszcze szybciej, niż było to w przypadku Androida 13, wraz z jej wysoce konfigurowalnym One UI 5.

Samsung pokonał Google w zakresie wprowadzenia obsługi emoji Unicode 15, a ostatnio pojawił się na budżetowym Galaxy A52, zaledwie kilka dni po tym, jak flagowa seria Galaxy S22 otrzymała tę aktualizację. Firma informuje, że większość pozostałych urządzeń, jak Galaxy A32 i Tab S7, powinna zostać zaktualizowana do końca roku.

Samsung twierdzi, że planuje prześcignąć samego siebie i dostarczać aktualizacje Androida 14 jeszcze szybciej w 2023 roku. Nie dostajemy dużo konkretów na temat tego, jak zamierza to zrobić, ale jest mowa o współpracy z Google i opiniami użytkowników, aby spełnić swoją obietnicę dotyczącą One UI 6. Firma chwali się również, jak szybko jej zespół zdołał wprowadzić publiczną wersję One UI 5 zaraz po wydaniu Androida 13 - znacznie szybciej niż inni producenci, a nawet ona sama na przestrzeni ostatnich lat.

AKTUALIZACJA 12.09.2022

Android 14 będzie lekiem na problemy z zasięgiem

Coraz więcej smartfonów zaczyna otrzymywać możliwość obsługi sieci 5G, lecz wciąż zdarzają się miejsca i sytuacje, w których problem z zasięgiem jest nadal żywy. Dowiedzieliśmy się jednak, że Google pracuje nad rozwiązaniem dla łączności satelitarnej.

Informację tę podał Hiroshi Lockheimer, starszy wiceprezes Google ds. platform i ekosystemów, dlatego możemy być niemal pewni, że prace nad tym rozwiązaniem są jak najbardziej prawdziwe. Co istotne, Android 14 ma już oferować taką możliwość. Ma to być kolejna, realna alternatywa dla LTE i 5G, pozwalająca nam na zachowanie kontaktu ze światem nawet w miejscach, w których wcześniej tego zasięgu nie było.

Aktualizacja: 01 marca 2023 13:48
Aktualizacja: 23 lutego 2023 15:21
Aktualizacja: 20 grudnia 2022 13:20
Aktualizacja: 22 listopada 2022 08:04
Aktualizacja: 12 września 2022 08:45
Aktualizacja: 30 lipca 2022 17:13
Aktualizacja: 04 lipca 2022 13:05