Android 14 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [22.11.2022]

Android 14 to następne wydanie Androida, które pojawi się na rynku w 2023 roku. W niniejszym materiale zbieramy wszystkie informacje, nowości, funkcje, ważne daty oraz informacje dotyczące kompatybilności. Czym zaskoczy nas kolejna wersja popularnego oprogramowania?


Android 14 Upside Down Cake

Fot. Adrienne Louis Flores / gadgetmatch.com

Firma Google obecnie intensywnie pracuje nad wprowadzeniem aktualizacji systemu Android 13, a nawet udostępniła już ten system w wersji beta dla określonych urządzeń. Stabilna wersja Androida 13 zostanie wydana jeszcze w tym roku. Według ostatnich doniesień, Google jednocześnie pracuje również nad systemem Android 14 i ma już dla niego specjalną nazwę.

Google ma tendencję do nadawania nazw wersjom Androida na podstawie słodyczy i deserów. Ostatnim z nich był Android 9 Pie (placek/ciasto), lecz wraz z Androidem 10, firma wprowadziła nazewnictwo numeryczne. Używanie nazw deserów wciąż jednak jest używane jako nazwy kodowe wewnątrz firmy i stąd wiemy, jak będzie się nazywał Android 14.

Zobacz również:

Android 14 Upside Down Cake

Android 14 będzie nosił nazwę Upside Down Cake. Nazwa ta pochodzi od ciasta pieczonego "do góry nogami" z dodatkami na dnie naczynia, a następnie ciasto jest odwracane i podawane "prawą stroną do góry". Miło, że Google nadal podtrzymuje tradycję nazw deserów dla wersji Androida.

Ta nazwa Androida 14 może nie brzmieć tak ekscytująco jak poprzednie nazwy kodowe, ale na obronę Google'a powiem, że nie pozostało już zbyt wiele do wyboru. Dla tych, którzy nie wiedzą, Android 10 jest znany jako Quince; Android 11 jest nazywany Red Velvet Cake, Android 12 jest znany jako Snow Cone i Android 13 jest znany jako Tiramisu.

Data wydania

Android 14 może zostać ogłoszony w maju 2023 roku na Google I/O 2023. Jednakże, jego wersja Developer Preview zostanie prawdopodobnie wydana w lutym 2023 roku, a Beta w kwietniu 2023 roku. Stabilna wersja Androida 14 zostanie prawdopodobnie wydana w sierpniu 2023 roku. Wszyscy wiemy, że Androida 14 zobaczymy dopiero w przyszłym roku, ale mówi się, że Google już nad nim pracuje.

Obsługiwane telefony

Wszyscy wiemy, że Google oferuje długoterminowe wsparcie oprogramowania na swoich urządzeniach. Lista telefonów z systemem Android 14 może obejmować zatem: Google Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 5a 5G, Pixel 4, Pixel 4a 5G, Pixel 4XL, Pixel 5 i Pixel 5XL. Na ten moment nie wiadomo, jakie inne urządzenia również otrzymają ten system.

AKTUALIZACJA 22.11.2022

Android 14 szybciej na Samsungach

Samsung od dłuższego czasu pokazuje, że jest królem aktualizacji systemowych. Wygląda jednak na to, że południowokoreański producent smartfonów nie ma zamiaru spoczywać na laurach. Firma niedawno wyraziła chęć wprowadzenia przyszłorocznych aktualizacji Androida 14 jeszcze szybciej, niż było to w przypadku Androida 13, wraz z jej wysoce konfigurowalnym One UI 5.

Samsung pokonał Google w zakresie wprowadzenia obsługi emoji Unicode 15, a ostatnio pojawił się na budżetowym Galaxy A52, zaledwie kilka dni po tym, jak flagowa seria Galaxy S22 otrzymała tę aktualizację. Firma informuje, że większość pozostałych urządzeń, jak Galaxy A32 i Tab S7, powinna zostać zaktualizowana do końca roku.

Samsung twierdzi, że planuje prześcignąć samego siebie i dostarczać aktualizacje Androida 14 jeszcze szybciej w 2023 roku. Nie dostajemy dużo konkretów na temat tego, jak zamierza to zrobić, ale jest mowa o współpracy z Google i opiniami użytkowników, aby spełnić swoją obietnicę dotyczącą One UI 6. Firma chwali się również, jak szybko jej zespół zdołał wprowadzić publiczną wersję One UI 5 zaraz po wydaniu Androida 13 - znacznie szybciej niż inni producenci, a nawet ona sama na przestrzeni ostatnich lat.

AKTUALIZACJA 12.09.2022

Android 14 będzie lekiem na problemy z zasięgiem

Coraz więcej smartfonów zaczyna otrzymywać możliwość obsługi sieci 5G, lecz wciąż zdarzają się miejsca i sytuacje, w których problem z zasięgiem jest nadal żywy. Dowiedzieliśmy się jednak, że Google pracuje nad rozwiązaniem dla łączności satelitarnej.

Informację tę podał Hiroshi Lockheimer, starszy wiceprezes Google ds. platform i ekosystemów, dlatego możemy być niemal pewni, że prace nad tym rozwiązaniem są jak najbardziej prawdziwe. Co istotne, Android 14 ma już oferować taką możliwość. Ma to być kolejna, realna alternatywa dla LTE i 5G, pozwalająca nam na zachowanie kontaktu ze światem nawet w miejscach, w których wcześniej tego zasięgu nie było.

Aktualizacja: 22 listopada 2022 08:04
Aktualizacja: 12 września 2022 08:45
Aktualizacja: 30 lipca 2022 17:13
Aktualizacja: 04 lipca 2022 13:05