Android 2.3 Gingerbread nadal najpopularniejszy

Android 4.0 Ice Cream Sandwich został zaprezentowany w październiku 2011 roku, ale jego udział w rynku jest na razie niewielki. Najczęściej używaną wersją Androida pozostaje Gingerbread, który pracuje na ponad 60 procentach wszystkich urządzeń z systemem mobilnym Google.

Android 2.3 Gingerbread nadal najpopularniejszy

Nexus S z Androidem Gingerbread

Najnowsze dane udostępnione przez twórców Androida pokazują, że 62 proc. urządzeń mobilnych łączących się z Android Market (teraz Google Play) pracuje pod kontrolą Gingerbreada (2.3 - 2.3.7). Drugie miejsce należy do Androida 2.2 Froyo, który ma 25,3 proc., a trzecie do Eclaira (2.1) z wynikiem 6,6 proc.. Honeycomba (3.0 - 3.2) znajduje się na czwartym miejscu, a korzysta z niego 3,3 proc. użytkowników.

Najnowsze dzieło Google, czyli system Android Ice Cream Sandwich (4.0 - 4.0.3), zajmuje dopiero piąte miejsce. Korzysta z niego 1,6 proc. użytkowników. Słabe wyniki Honeycomba przeznaczonego dla tabletów są skutkiem małej popularności urządzeń wyposażonych w ten system. Ice Cream Sandwicha działa również na smartfonach, więc powinien zyskać sobie większą popularność.

Zobacz również:

  • Kilkanaście złotych wystarczy, aby odblokować każdy telefon z Androidem. Tylko iPhone jest bezpieczny

Proces aktualizacji do Androida 4.0 przebiega jednak powolnie i nie obejmuje znacznej większości modeli. Na rynku pojawiają się za to nowe urządzenia. Na targach MWC zaprezentowano całą gamę smartfonów i tabletów pracujących pod kontrolą Ice Cream Sandwicha. Wśród nich znalazły się np. Huawei Ascend D, HTC One S, LG Optimus 4X HD i Samsung Galaxy Note 10.1.

Android to najpopularniejszy system mobilny na świecie. Firma Gartner podała w zeszłym roku, że urządzenia pracujące pod jego kontrolą stanowiły ponad połowę wszystkich smartfonów sprzedanych w trzecim kwartale 2011 roku. Google mówi, że codziennie aktywuje ponad 850 tysięcy urządzeń z Androidem, a na świecie jest ich już ponad 300 milionów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: