Android 4.0 w tablecie za mniej niż 100 dolarów

Novo 7 to pierwszy tablet z Androidem 4.0, a nie kosztuje nawet 100 dolarów. Zastosowano w nim jednordzeniowy 1 GHz procesor MIPS. Urządzenie ma aparat przedni i tylny, możliwość wyświetlania filmów HD 1080p i 3D oraz złącze HDMI. Na razie dostępne jest tylko w Chinach.

Ainovo Novo 7

To ciekawe, że pierwszy tablet z Androidem 4.0 jest również jednym z najtańszych na rynku. Mieszkańcy Chin mogą go nabyć za 99 dolarów na stronie firmy Ainovo. Novo 7 powstał przy współpracy z MIPS Technologies oraz Ingenic. Andy Rubin z Google uważa, że pokazuje to możliwości jakie daje otwartość Androida i cieszy go pojawienie się na rynku tabletu z procesorem MIPS.

W przyszłości Novo 7 oraz modele z większymi wyświetlaczami trafią także do innych krajów pod markami Leader International i OMG Electronics. Tablet ma certyfikaty Google na używanie jego aplikacji (Mapy, Gamil itd.), ale w Chinach niedostępny jest Android Market, więc jego nabywcy będą musieli korzystać z alternatyw. Możliwe, że w innych krajach tablet będzie miał dostęp do oficjalnego sklepu.

Niezależnie od wszystkiego, 100 dolarów za tablet z Androidem 4.0 to i tak bardzo mało. W tej cenie można nabyć niskiej jakości tablet z Androidem 2.x, który przeznaczony jest dla smartfonów, a nie tabletów. Kolejne tablety z Androidem 4.0 od uznanych producentów powinny pojawić się już niebawem.

Ciekawe w tabletach Novo 7 jest również zastosowanie w nich procesorów wykonanych w architekturze MIPS. Walczą one o swoje miejsca na rynku mobilnym z procesorami ARM i Intela. Do tej pory nie korzystało z nich wielu producentów tabletów. Procesory MIPS dominują natomiast na rynku systemów wbudowanych. Są powszechnie stosowane m.in. w set-top-boksach i telewizorach.