Android 4.2 oferuje skaner malware. Jego skuteczność jest bardzo niska

Wraz z systemem Google Android 4.2 firma Google wprowadziła skaner malware. Jaka jest jego skuteczność? Mizerna...

W Androidzie 4.2 pojawił się skaner malware, który został właśnie poddany testom przez Xuxian Jianga, profesora informatyki z North Carolina State University. Korzystając z tabletu Google Nexus 10 zbadał on 1260 próbek złośliwego kodu. Niestety analiza ta wykazała, że skuteczność wspomnianego skanera jest na bardzo niskim poziomie wynoszącym zaledwie 15%.

Dla porównania, Xuxian Jiang sprawdził również skuteczność 10 programów antywirusowych takich firm jak Avast, AVG, TrendMicro i Symantec. W ich przypadku skuteczność skanowania była na nieporównywalnie wyższym poziomie (od 51% do nawet 100%).

"Ze względu na wprowadzenie przez Google nowej usługi ludzie mogą się zastanawiać, czy w przypadku Androida 4.2 jest jeszcze sens wykorzystywania aplikacji antywirusowych firm trzecich?" - słusznie zauważa Jiang. Jego analiza potwierdza, że obecnie odpowiedź na to pytanie brzmi "tak".

Co z VirusTotal?

Warto przypomnieć, że we wrześniu firma Google zakupiła serwis VirusTotal, który pozwala na skorzystanie ze skanera online wykorzystującego aż 40 silników antywirusowych.

"Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne dla naszych użytkowników i inwestujemy miliony dolarów, aby zapewnić im bezpieczeństwo online. VirusTotal ma duże doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa sieci i jesteśmy zadowoleni, że będziemy mogli zapewnić infrastrukturę, której serwis potrzebuje, aby się dalej rozwijać" - czytaliśmy wówczas w wydanym przez Google oświadczeniu.

Z przeprowadzonej analizy wynika jednak, że nowy skaner w Androidzie 4.2 nie korzysta jeszcze ze skanera VirusTotal. W przyszłości jednak najprawdopodobniej się to zmieni.

Podsumowanie

"Poprzez wprowadzenie nowej usługi weryfikacji w Androidzie 4.2 firma Google pokazała swoje zaangażowanie w ciągłą poprawę bezpieczeństwa w środowisku Android" - podsumowuje w swoim raporcie Jiang.

Można mieć więc nadzieję, że w przyszłości usługa ta faktycznie zostanie na tyle poprawiona, iż jej skuteczność będzie porównywalna z samodzielnymi antywirusami. Do tej pory jednak, jeżeli faktycznie chcemy się dobrze zabezpieczyć przez złośliwym kodem, nie powinniśmy jej zbytnio ufać.


Zobacz również