Android 4.4 KitKat i Nexus 7? Zastanówcie się przed instalacją

Instalacja systemu Android 4.4 KitKat na tabletach Nexus 7 negatywnie wpływa na odtwarzanie wideo.

Kilka tygodni temu firma Google udostępniła dla tabletów Nexus 7 system Android 4.4 KitKat. Niecierpliwie czekający na nią właściciele wspomnianych urządzeń powinni jednak mieć świadomość, że wraz z aktualizacją poza szeregiem nowych rozwiązań czekają ich także pewne nieprzyjemne niespodzianki?

O jakich nieprzyjemnych niespodziankach tutaj mówimy?

O problemach występujących przy odtwarzaniu wideo potwierdzonych właśnie przez firmę OptoFidelity, która wzięła "na warsztat" tablety Nexus 7 pierwszej i drugiej generacji. Podczas testów sprawdziła, jak radziły one sobie w odtwarzaniem filmów HD (z serwisu YouTube i pamięci urządzenia) w następujących trybach:

- 720p 30/60 klatek na sekundę

- 1080p 30/60 klatek na sekundę

Pierwszą serię testów przeprowadzono, gdy na tabletach pracował system Android 4.3, natomiast drugą, gdy pracowały one pod kontrolą Androida 4.4 KitKat. Okazało się, że wydajność odtwarzania wideo (brano pod uwagę trzy aspekty: szarpanie obrazu, odstępstwo od wymaganej prędkości wyświetlanych kl/sek, liczba utraconych klatek) była znacznie wyższa w przypadku pierwszego z nich. Co więcej, Nexus 7 z tego roku i KitKatem na pokładzie nie radził sobie z trybami 720p/1080p prz 60 klatkach na sekundę.

Zobacz również:

  • Chrome - historia aktualizacji [20.10.2021]

"Po ocenie odtwarzania wideo okazało się, że starszy system radzi sobie lepiej niż nowszy KitKat. Aktualizacja ma wpływ na jakość postrzeganą przez użytkownika szczególnie podczas odtwarzania filmów akcji z prędkością 60 klatek na sekundę. To jest coś, co użytkownik powinien wiedzieć przed załadowaniem nowej wersji systemu." - podsumowuje uzyskane wyniki firma OptoFidelity.

Zapoznajcie się z pełnymi wynikami zawartymi w raporcie OptoFidelity (plik PDF)