Android 4.4 KitKat integruje aplikację pulpitu w Google Search

W zeszłym tygodniu zaprezentowana została najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego Google Android o nazwie 4.4 KitKat. Okazuje się, że nowe uaktualnienie przynosi więcej zmian, niż mogłoby się na pozór wydawać. Jedna z nich dotknęła aplikacji launcher, czyli głównego pulpitu Androida. Od teraz jest on integralną częścią procesu Google Search.

System Android charakteryzuje się tym, że niemal dowolne jego elementy użytkownik może wedle swoich upodobań wymieniać poprzez instalację odpowiednich aplikacji. Możliwe jest to dzięki konstrukcji tego systemu operacyjnego, gdzie nawet główny pulpit jest osobną aplikacją. Okazuje się jednak, że w najnowszym Androidzie 4.4 KitKat systemowy pulpit przestanie być osobną aplikacją, a włączony zostanie do procesu Google Search.

Android 4.4 KitKat integruje aplikację pulpitu w Google Search
Nie powinno być to problemem dla użytkowników, a raczej dla producentów sprzętu, którzy nie oferują w swoich urządzeniach aplikacji od Google, czyli właśnie Wyszukiwarki, Sklepu z aplikacjami Google Play, Map lub Gmaila. Wygląda na to, że jeśli będą chcieli zainstalować na sprzedawanym przez siebie urządzeniu Androida 4.4 KitKat, to będą musieli umieścić w nim własny pulpit główny.

Wcześniej pulpit był częścią Google Search, a wręcz przeciwnie, to wyszukiwarka Google była zintegrowana z pulpitem czystego Androida. Istniała na nim w formie umieszczonego na górze ekranu na stałe widżetu, ale producenci w swoich nakładkach najczęściej usuwali ten widżet i przywracali bardziej klasyczny wygląd ekranu głównego.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [20.10.2021]
  • Premiera Redmi Note 11 już w przyszłym tygodniu!

Android 4.4 KitKat integruje aplikację pulpitu w Google Search

Google sukcesywnie oddziela rozwijane przez siebie komponenty systemu od niego samego. Spotkało to już np. klawiaturę ekranową lub kalendarz, które to dostępne są teraz jako osobne aplikacje w Google Play. Z systemu znikła też dedykowana Androidowi przeglądarka internetowa, a zastąpił ją preinstalowany Chrome.