Android 4.4 KitKat: mało RAM-u to nie kłopot. Google walczy z fragmentacją

Android 4.4 KitKat powinien przyczynić się do zmniejszenia fragmentacji - wynika z dokumentu, który firma Google przesłała swoim partnerom.

Premiera systemu Android 4.4 KitKat zbliża się wielkimi krokami. Amir Efrati i Jessica Lessin, byli dziennikarze Wall Street Journal, zamieścili właśnie w swoim nowym serwisie interesujące informacje na jego temat. Przekonują, że dotarli do dokumentu Google przesłanego producentom sprzętu, w którym omówione zostały główne cechy nowego Androida. Jedną z nich, najważniejszą, jest optymalizacja do pracy na mniej wydajnych smartfonach. W dokumencie znajdziemy bowiem m.in. następujące fragmenty:

KitKat "optymalizuje użycie pamięci przy każdym większym składniku"

KitKat zawiera "narzędzia, które pomogą tworzyć programistom wydajne pamięciowo aplikacje" dla "urządzeń klasy entry-level [podstawowej - red.]"

Jeżeli informacje te są prawdziwe, powinny bardzo ucieszyć właścicieli niezbyt wydajnych smartfonów. Producenci, tacy jak np. HTC, nie będą już się bowiem mogli łatwo wymigać od dostarczenia nowego Adroida 4.4 zwalając wszystko na zbyt małą ilość pamięci RAM (w przypadku Jelly Bean mowa była o 512 MB). Oczywiście oznacza to też szansę dla Google, aby zmniejszyć fragmentację Androida, która wygląda obecnie następująco:

Android 4.4 KitKat: mało RAM-u to nie kłopot. Google walczy z fragmentacją

Google Android - fragmentacja rynku

Co więcej?

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [15.10.2021]

W dokumencie czytamy ponadto, że Android 4.4 KitKat zaoferuje:

- wsparcie dla nowych czujników, które mogłyby być wykorzystane np. w pojawiającym się od jakiegoś czasu w spekulacjach "inteligentnym" zegarku Google noszącym kodowe oznaczenie Gem

- możliwość tworzenia aplikacji do sterowania za pomocą podczerwieni różnymi urządzeniami, przede wszystkim telewizorami

- wsparcie dla większej liczby urządzeń (Joysticki, klawiatury, samochodowe systemy multimedialne)