Android 4.4 Kitkat x86 dla laptopów komputerów PC już dostępny

System Android nie jest pisany z myślą o obsłudze za pomocą klawiatury i myszy, ale społeczność skupiona wokół zielonego robota i tak pracuje nad przeportowaniem jego kolejnych wydań na klasyczne laptopy i stacjonarne komputery PC. Wszystkich entuzjastów Android powinna ucieszyć wiadomość, że system w najnowszej wersji 4.4 KitKat przystosowany do architektury x86 został już udostępniony.

Inicjatywa Android x86 działa już od jakiegoś czasu. W jej ramach deweloperzy portują kolejne wersje systemu rozwijanego przez Google na architekturę x86. Dzięki temu można uruchamiać zielonego robota na laptopach i komputerach stacjonarnych. Pozwala to na odpalanie nie tylko samego systemu, ale też pisanych z myślą o nim aplikacji mobilnych oraz gier.

W ramach Android x86 udostępniono właśnie testową wersję zmodyfikowanego systemu w wersji 4.4 KitKat oznaczoną RC (release candidate). Sam system, jak widać na poniższym filmie, nie jest jeszcze w pełni stabilny, ale można lada moment spodziewać się stabilnego wydania. Wcześniej udostępniany był Android w wersjach m.in 2.3 Gingerbread oraz 4.0 Ice Cream Sandwich, które działają już całkiem sprawnie.

Android x86 nie jest naturalnie jedynym sposobem, na uruchamianie systemu doglądanego przez Google na klasycznych maszynach, na których pierwotnie zainstalowany był system Windows lub Linux. Część z producentów udostępnia sprzęty wyposażone w tryb dual boot, który fabrycznie pozwala na uruchamianie Androida niezależnie od głównego systemu operacyjnego. Wartym wzmianki jest też projekt BlueStacks, ale obecnie nie wspiera on KitKata.

źródło: android-x86.org