Android 5.0 Key Lime Pie na horyzoncie. Jego istnienie zdradza kod Chrome

Po rozczarowaniu związanym z brakiem nowego Androida na konferencji Google I/O, przyszła niedawno pora na prezentację nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Google. Firma pokazała światu nowego zielonego robota wraz z nowym tabletem Nexus 7. Ale tak jak pod koniec zeszłego roku, tak i teraz, jest to nadal Jelly Bean o nowym numerze 4.3. Same zmiany są od roku kosmetyczne i ciężko powiedzieć, kiedy gigant ma więc zamiar pokazać zupełnie nową odsłonę 5.0 Key Lime Pie.

Plotki na temat kolejnej odsłony Androida chodzą po sieci już od roku. Google jednak stale odkłada w czasie premierę poszerzając rodzinę Jelly Bean o kolejne numery - 4.1, 4.2 i 4.3. Wedle ostatnich doniesień nowy Android ma się pojawić jeszcze w tym roku wraz z premierą nowego smartfona z linii Nexus, który byłby następcą zeszłorocznego LG Nexus 4. Jeśli wraz ze zmianą numeracji pojawiła by się nowa nazwa kodowa, to biorąc pod uwagę tradycję Google, czyli nazywanie nowych wydań Androida nazwami słodkości o kolejnych literach alfabetu, nadchodzące po Jelly Bean wydanie Key Lime Pie wydaje się być niemal pewne.

Urządzenie z nowym, piątym Androidem produkcji LG o nazwie Nexus 5, mogłoby trafić do sprzedaży jeszcze w październiku tego roku. Możliwe też, że otrzymaliśmy potwierdzenie, że faktycznie coś jest na rzeczy. Serwis technobuffalo.com donosi, że w kodzie przeglądarki Chrome można już teraz znaleźć odniesienia do nowej wersji Androida. Znajdują się w nim wpisy dotyczące urządzeń działających pod kontrolą różnych wersji systemu. W przypadku tabletu Nexus 7 oraz smartfonu Nexus 4, litera oznaczająca wersję systemu zmieniła się z J na K.

Oczywiście to jak na razie żaden dowód, a wyłącznie przypuszczenia. Równie dobrze pracownicy Google mogli umieścić w kodzie takie dane dla zmyłki. Ale zielonemu robotowi dobrze zrobiłby lifting, a wydanie piątej wersji oprogramowania z oznaczonym cyfrą pięc Nexusem mogłoby być faktycznie dobrą decyzją.