Android 5.0 Lollipop będzie obsługiwał karty SD lepiej od KitKata

Jedną z nowości w zaprezentowanym w minionym miesiącu Androidzie 5.0 Lollipop jest usprawniona obsługa kart microSD. Google naprawia tym samym błędy, których dopuścił się przy aktualizacji systemu do wersji 4.4 KitKat.

Obsługa kart pamięci to jedna z wielu zalet systemu Android nad konkurencyjnym iOS od Apple. System Google od wielu wersji wstecz potrafił zarządzać materiałami zgromadzonymi na kartach microSD. Pozwalało to użytkownikom rozszerzyć pojemność urządzenia niskim kosztem w porównaniu do kupna telefonu o większej przestrzeni dyskowej.

Dla twórców urządzeń była to możliwość obniżenia kosztów produkcji poprzez umieszczenie w smartfonach z niskiej i średniej półki cenowej mniejszej ilości pamięci. Rozszerzenie jej do wymaganego przez użytkownika poziomu leżało już w gestii klienta. Niestety wraz z aktualizacją do Androida 4.4 KitKat dostęp do danych na karcie pamięci został znacznie utrudniony.

Google wprowadziło zabezpieczenie, które uniemożliwiało aplikacjom firm trzecich zapis danych na kartach microSD poza swoim własnym folderem przyznanym przez system. Pełny dostęp do tego obszaru pamięci miały wyłącznie aplikacje systemowe. Z tego powodu po wgraniu Androida 4.4 KitKat przestały działać popularne menedżery plików, a korzystanie z aplikacji zarządzającymi multimediami stało się utrudnione.

Na szczęście Google wycofało się ze swojej decyzji w Androidzie 5.0 Lollipop i zmodyfikowało mechanizm przyznawania dostępu do danych na karcie pamięci aplikacjom. Jeśli użytkownik raz udzieli pobranemu programowi zgody na dostęp do pamięci microSD, to wszystko będzie działać tak, jak wcześniej w Androidzie 4.3 Jelly Bean i wcześniejszych. Może to jednak wymagać aktualizacji aplikacji przez dewelopera.

źródło: phonearena.com

http://www.phonearena.com/news/Google-restoring-SD-card-functionality-in-Android-5.0_id62484