Android 5.0 Lollipop - przypinanie aplikacji na ekran główny

W Androidzie 5.0 pojawiła się funkcja, która pozwala zabezpieczyć urządzenie przed skasowaniem i używaniem aplikacji przez niepowołane osoby. To przypinanie wybranej aplikacji do ekranu głównego.

Dzięki tej funkcji, każda osoba, która będzie mieć w ręku smartfona z Lollipopem, zostaje ograniczona do używania go tylko w wybranym programie. Przyda się to zwłaszcza rodzicom, którzy dają dziecku telefon, aby je zaabsorbować, np. podczas podróży. Dzięki temu młody człowiek nie skasuje przypadkowo danych, kontaktów czy też nie uruchomi innych aplikacji. A jak uruchomić funkcję przypinania aplikacji do ekranu głównego? W tym celu należy wejść do menu ustawień (Settings), wybrać bezpieczeństwo (Security), a tam opcję "Screen pinning". Znajduje się ona w ustawieniach zaawansowanych (Advanced). Po zobaczeniu poniższego ekranu należy przesunąć przycisk na pozycję "On".

To jeszcze nie koniec. Po włączeniu opcji należy wybrać znajdujący się w prawym dolnym rogu kwadracik, a następnie wybrać aplikację, która ma zostać przypięta. Aby tego dokonać, po ukazaniu się jej na ekranie należy dotknąć przycisku pinezki.

Aby wyjść z przypiętej aplikacji i uruchomić inną, należy przycisnąć przycisk powrotu (trójkącik) równocześnie z kwadratem. Po sekundzie lub dwóch użytkownik otrzyma informację o odpięciu aplikacji z ekranu głównego. Można również wybrać opcję wymagającą wpisania hasła, aby skorzystać z tej funkcji.