Android 5.0 Lollipop - ustalanie priorytetów powiadomień

Android 5.0 Lollipop przyniósł wiele nowych funkcji dla użytkowników, a jedną z nich jest ustalanie priorytetów powiadomień. Oto, jak można dopasować je pod swoje potrzeby.

Najpierw należy wejść do menu ustawień (Settings), następnie wybrać tam "Sound & notification". W tej kategorii zebrane są wszystkie opcje dotyczące powiadomień i alertów. Android 5.0 Lollipop wprowadził "powiadomienia priorytetowe": jest to taki rodzaj powiadomień, które pokazują się zawsze na pierwszym miejscu, a towarzyszy im wibracja telefonu. Aby ustalić, które powiadomienia są dla użytkownika naprawdę ważne, należy wybrać opcję "Interruptions". Tu poprzez przesuwanie przycisku na pozycje On/Off można ustalić, z jakiego źródła mają pochodzić powiadomienia priorytetowe - mogą to być przypomnienia o różnego rodzaju wydarzeniach, informacje tekstowe, a także połączenia przychodzące - w tym przypadku można wybrać kontakt/y, które zostaną dopuszczone, bądź pozwolić na to wszystkim.

Android 5.0 Lollipop - ustalanie priorytetów powiadomień

Ustawienia powiadomień wybiera się przez naciśnięcie opcji “When calls and notifications arrive.” Wówczas pokaże się okienko, oferujące trzy elementy do wyboru:

- Always interrupt allows all notifications through — obejmuje powiadomienia ze wszystkich źródeł, czyli połączenia, wiadomości tekstowe, a także przypomnienia

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [22.09.2021]

- Allow only priority interruptions will only alert you of certain kinds of notifications - tutaj użytkownik wybiera rodzaj źródeł powiadomień priorytetowych

- Don’t interrupt turns off all alerts for all notifications - wyłączenie wszystkich powiadomień i alertów

Użytkownik może również wybrać okresy czasu, kiedy powiadomienia mają być wyłączone. Przyda się to np. w trakcie godzin pracy czy snu. Ustawienia te kryją się w opcji "Downtime". Dni tygodnia wybiera się po naciśnięciu "Days", a gdy zostały one ustalone, potwierdza się wybór naciskając "Done". Następnie ustalany jest czas "cichych godzin". Służy temu funkcja "Start time", po wybraniu której użytkownik wskazuje godziny ciszy, potwierdza je naciśnięciem OK, a na koniec wybiera opcję "End time".

Android 5.0 Lollipop - ustalanie priorytetów powiadomień

Lollipop umożliwia także blokowanie powiadomień z aplikacji - wszystkich lub wybranych. Funkcja ta ukryta jest we wspomnianym wcześniej menu ustawień "Sound & notification". Po wejściu użytkownik powinien wybrać apkę, z której powiadomień nie chce otrzymywać, a następnie przesunąć wskaźnik "Block" na pozycję "On". Zablokuje to wszystkie powiadomienia z danej aplikacji. Podobnie ustala się włączanie/wyłączanie priorytetu jej powiadomień.

Android 5.0 Lollipop - ustalanie priorytetów powiadomień

Do tego menu można dostać się w każdej chwili, gdy pojawia się powiadomienie z aplikacji (np. Twittera). Należy przycisnąć palec na powiadomieniu dopóki nie pokaże się symbol przypominający "i" w kole. Jego naciśnięcie otworzy widoczne na powyższym zdjęciu menu.