Android 5.0 Lollipop w końcu ujęty w rankingu Google

Po kilku miesiącach od premiery system Google Android 5.0 Lollipop w końcu zaistniał w raporcie ukazujących popularność poszczególnych wersji "robocika".

Firma Google opublikowała nowy raport na temat popularności poszczególnych wersji Androida przygotowany w oparciu o urządzenia, które mają dostęp do jej serwisów internetowych. Dane, które zebrane zostały w dniach 27.01 - 2.02, po raz pierwszy obejmują również mający kilka miesięcy temu premierę system Android 5.0 Lollipop. Niestety ze względu na udostępnienie aktualizacji dla niewielkiej jeszcze części smartfonów, należy do niego obecnie zaledwie 1,6% "androidowego rynku". W przypadku pozostałych wersji systemu mamy następującą sytuację:

- w porównaniu do styczniowego raportu Android 4.4 KitKat zanotował wzrost popularności z 39,1% do 39,7%, co oznacza, że w dalszym ciągu jest drugą najpopularniejszą wersją mobilnego systemu Google

- pierwsze miejsce utrzymał z wynikiem 44,5% Android Jelly Bean, który jednakże zanotował lekki spadek popularności (z poziomu 46%)

- popularność Androida Ice Cream Sandwich zmniejszyła się z 6,7% do 6,4%

- popularność Androida Gingerbread spadła z 7,8% do 7,4%

- ostatnie miejsce przypadło w udziale, podobnie jak we wcześniejszym notowaniu, Androidowi Froyo, którego udział w rynku nie zmienił się (wciąż wynosi 0,4%)

W najbliższych miesiącach czeka nas (miejmy nadzieję) znaczący wzrost liczby aktualizacji kolejnych smartfonów. Oznacza to więc, że powinniśmy obserwować systematyczny wzrost popularności "lizaka".