Android 5.0 - rozgryzamy lizaka!

Po włączeniu urządzenia Lollipop pokazuje czas i datę na środku ekranu. Jednak nową rzeczą jest wyświetlanie pod tymi danymi powiadomień - każde osobno i ze szczegółami, a także z możliwościami interakcji (np. odpowiedź na e-maila). Wystarczy dotknąć dwa razy każdego powiadomienia, aby wyświetlić je na pełnym ekranie. "Lizak" wprowadza opcję ukrywania informacji - wówczas pokazuje się jedynie powiadomienie o np. otrzymaniu e-maila, ale bez pokazania jego treści. To właśnie te powiadomienia zajęły miejsce aplikacji na ekranie blokady. Gdy przeciągnie się po nim palcem w dół, wówczas pokazywane są wszystkie oczekujące powiadomienia - ale bez daty i godziny.

Tak wygląda zablokowany ekran

Tak wygląda zablokowany ekran

Tapetą ekranu blokady jest grafika z ostatnio odtwarzanego materiału multimedialnego - jak teledysku, klipu wideo czy pliku audio. Nie zawsze działa to poprawnie i można od czasu do czasu zobaczyć w tle obrazek z materiału, który oglądało się dość dawno. Na ekranie blokady widać także w dolnych rogach ikonkę telefonu (lewy) i aparatu (prawy). Aby użyć odpowiadającej im funkcji, należy przeciągnąć palcem po ikonce (w poziomie). To trochę mylące. Całkowicie nowa funkcja to Smart Lock. Pozwala na ustalenie zaufanych urządzeń, które mogą łączyć się z Lollipopem. Dostęp do wybranych w ten sposób nie będzie wymagać żadnych haseł czy PIN-ów. Dodatkowo można stworzyć listę zaufanych urządzeń NFC. Usprawnienia doczekała się funkcja Face Unlock - działa znacznie szybciej i sprawniej.

Smart Lock

Smart Lock

Kolejna nowość to Ambient Display, patent znany już użytkownikom Moto X. Gdy urządzenie jest nieaktywne, ekran wygasa, a podświetlenie wraca po wzięciu go do ręki - nie ma potrzeby naciskania przycisku zasilania. Wyświetlany jest od razu ekran z godziną i powiadomieniami. W tym trybie jest czarno-biały, a kolory wracają po odblokowaniu. Co się natomiast tyczy samych powiadomień, to niektóre z nich pojawiają się tylko w formie nagłówków - po dotknięciu wyświetlana jest pełna treść informacji. Sam panel powiadomień nie zajmuje teraz całego ekranu, a dodatkowo są one posegregowane pod względem priorytetów. Te zaś ustala sam użytkownik.

Powiadomienia i opcje ich ustawień

Powiadomienia i opcje ich ustawień

Kolejne usprawnienie zaimplementowane w Lollipop dotyczy regulacji głośności. Gdy użytkownik słucha muzyki, a ekran jest zgaszony, naciśnięcie przycisku głośności po prostu zwiększy jej poziom. Jeżeli ekran jest włączony, naciśnięcie go wyświetli panel regulacji oraz ewentualne nowe powiadomienia. W tym drugim przypadku można ustawić wspomniane priorytety oraz ustalić, czy na ekranie mają być wyświetlane wszystkie powiadomienia, czy też tylko te najważniejsze lub wybranego rodzaju. W dodatku jest możliwe wyłączenie ich na określony czas - na przykład na godzinę. Spora ilość różnego rodzaju opcji może na początku nieco dezorientować użytkownika, dlatego też warto pobadać nieco Lollipop i zapamiętać, gdzie znajdują się najważniejsze dla nas ustawienia.

Ustawienia powiadomień

Ustawienia powiadomień