Android 5.0 - rozgryzamy lizaka!

Nowy system od Google zadebiutował niedawno, jednak już w opinii wielu użytkowników na całym świecie to najlepsza jak dotąd wersja Androida. Co uległo poprawie, co zmieniono, a czego się pozbyto?

Od momentu debiutu "pełnokrwistego" Androida w 2008 roku minęło sporo czasu - sześc lat w IT to prawdziwa epoka - a każde kolejne wydanie było coraz lepsze, jednak zawsze czegoś brakowało. Kolejne edycje przypominały niekompletne puzzle i dopiero wydanie 5.0 prezentuje się jako gotowa, przemyślana i dopracowana w detalach całość. Lollipop wygląda świeżo i nowocześnie, a zarazem jest przejrzysty i w wygodny w obsłudze. Pod względem wizualnym cała zasługa przypada wprowadzeniu Material Design, który pozwolił tchnąć "nowe życie" we wszystkie elementy graficzne systemu, a animacje prezentują się o klasę lepiej niż w poprzednich edycjach. Dobrym przykładem wchodzenie do folderu aplikacji - po naciśnięciu ikonki "rozlewa" się on po ekranie, a gdy użytkownik z niego wychodzi - momentalnie "spływa" do ikonki.

Material Design w praktyce

Material Design w praktyce

Podobnie miłe dla oka jest rozlewanie się ciemniejszej barwy w wybranej przez użytkownika funkcji - np. w ustawieniach systemowych. Rozchodzi się ona w obie strony, poczynając dokładnie od miejsca, w którym dotknięty został wyświetlacz. Normalnie działa to bardzo szybko, jednak gdy przytrzyma się palec dłużej na danej opcji, można zobaczyć to w wolniejszym tempie. Całość wpływa bardzo pozytywnie na estetykę AndroidaTo zresztą trend w Google - usługi i aplikacje desktopowe również są powoli podmieniane na wersje używające Material Design.

Po tych opcjach rozlewa się ciemna barwa

Po tych opcjach rozlewa się ciemna barwa

Ale nie samym wyglądem system żyje. Nowe wydanie Androida pozwala w łatwy sposób zachować dane przy aktualizacji oraz odzyskać zapamiętane, jak np. ustawienia systemu. Operacje te zostały maksymalnie uproszczone i nawet osoby, które będą wykonywać je po raz pierwszy, powinny doskonale sobie poradzić. Lollipop pokazuje listę urządzeń z Androidem, z których poprzednio korzystał użytkownik - może on wybrać import ustawień z dowolnego, a następnie zdecydować, które aplikacje chce odzyskać. Mogą być to wszystkie lub tylko wybrane. Pozwala to pozbyć się apek, które zainstalowało się kiedyś "przy okazji", a potem nie było czasu na ich odinstalowanie.

Odzyskiwanie danych i przenoszenie aplikacji na nowy system

Odzyskiwanie danych i przenoszenie aplikacji na nowy system