Android 5.0 się spóźnia? Sam ulepsz starszą wersję systemu

Jedną z największych zalet Androida 5.0 Lollipop jest lepsze zarządzanie energią. Producenci nie kwapią się niestety z udostępnianiem nowej wersji systemu. Warto w oczekiwaniu na to uaktualnienie wziąć sprawy w swoje ręce. Pokazujemy, jak poprawić czas pracy na akumulatorze we własnym zakresie na urządzeniach ze starszym Androidem.


Android 5.0 Lollipop w teorii powinien wydłużyć czas pracy urządzeń z dala od gniazdka, a na co z pewnością czeka wielu posiadaczy urządzeń ze starszą wersją systemu operacyjnego od Google. Niestety, jak dotąd zaledwie kilka procent ze wszystkich obecnych w użyciu smartfonów i tabletów dostało możliwość zainstalowania nowego Androida.

Jest na to aplikacja!

Juice Defender zarządza tym, kiedy telefon będzie zajmował się prądożernymi zadaniami

Juice Defender zarządza tym, kiedy telefon będzie zajmował się prądożernymi zadaniami

Użytkownicy mogą próbować wgrać Lollipopa na swoje sprzęty na własną rękę, ale powoduje to szereg problemów. Nie tylko procedura może skutkować uszkodzeniem sprzętu i anulowaniem gwarancji, ale też nie ma pewności, że nieautoryzowana wersja Androida będzie na urządzeniu działać bez żadnych problemów.

W wydłużeniu czasu pracy i zwiększeniu wydajności urządzenia mogą natomiast pomóc niezależni deweloperzy. Wiele aplikacji w Google Play poprawia działanie smartfonów i tabletów z systemem Android 4.4 KitKat lub starszym, a ich instalacja nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami dla sprzętu użytkownika.

Co takiego wprowadza Android 5.0 Lollipop?

Najważniejszą zmianą w Androidzie 5.0 Lollipop jest przejście z maszyny wirtualnej Dalvik na ART (Android Runtime). Dzięki temu system nie musi za każdym razem po uruchomieniu kompilować kodu aplikacji, a robi to tylko jednorazowo po zainstalowaniu jej na urządzeniu.

Oszczędza to zarówno moc obliczeniową, jak i energię i ma pozytywny wpływ na szybkość działania urządzenia. Pozwoliło to też wprowadzić w Androidzie 5.0 Lollipop obsługę 64-bitowych procesorów i lepiej zarządzać pamięcią.

Usprawniono zarządzanie energią

Oszczędzacz baterii (ang. Battery Defender) pomaga w zarządzaniu cyklami ładowania akumulatora

Oszczędzacz baterii (ang. Battery Defender) pomaga w zarządzaniu cyklami ładowania akumulatora

Nowy Android został zaprojektowany z myślą o możliwie jak najlepszym oszczędzaniu energii. Smartfony i tablety mają coraz większe możliwości, ale też potrzebują coraz więcej prądu. Obudowy urządzeń mobilnych z kolei nie są w stanie pomieścić większych ogniw pomimo miniaturyzacji pozostałych podzespołów.

Google postanowiło wprowadzić API, które pozwala wstrzymać niektóre wymagające dużo prądu procesy, póki użytkownik nie podłączy swojego urządzenia do sieci Wi-Fi lub zasilania. Oprócz tego wprowadzono inne mechanizmy, takie jak VOLTA, które minimalizują potrzebną ilość prądu do wykonania konkretnych czynności.

Niezależni programiści wyprzedzili Google'a

Aplikacje zwiększające wydajność urządzeń z Androidem dostępne są w oficjalnym sklepie z aplikacjami niemal od samego początku istnienia tego systemu. Deweloperzy przygotowali wiele programów, których zadaniem jest uwalnianie zasobów systemowych i zwiększanie wydajności urządzeń, zwłaszcza tych z niższej półki cenowej.

Wiele ze sztuczek stosowanych przez deweloperów nie będzie potrzebne w Androidzie 5.0 Lollipop, ponieważ Google wprowadziło podobne rozwiązania do tych oferowanych przez aplikacje bezpośrednio do swojego systemu. Warto z nich skorzystać mając starszego Androida zainstalowanego na telefonie lub tablecie.