Android 6.0 Marshmallow z datą premiery i listą kompatybilnych Nexusów

Google zaprezentowało dzisiaj oficjalnie Androida 6.0 Marshmallow. Poznaliśmy pierwsze dwa smartfony, na których będzie można korzystać z tego oprogramowania. Dowiedzieliśmy się też kiedy nowy Android trafi na starsze sprzęty.

O większości nowości z Androida 6.0 Marshmallow dowiedzieliśmy już z czerwcowej prezentacji na konferencji WWDC 2015. Nie mieliśmy jednak informacji kiedy pierwsi użytkownicy będą mogli zainstalować nowy system operacyjny na swoich smartfonach i tabletach oraz które modele będą wspierane.

Użytkownicy niemal do ostatniej chwili byli trzymani w niepewności. Dzisiaj Google oficjalnie ogłosiło, że aktualizacja pojawi się w przyszłym tygodniu. Potwierdzają się więc plotki, które pojawiły się jeszcze przed konferencją o premierze Androida 6.0 Marshmallow zaplanowanej na 5 października.

Wśród urządzeń działających pod kontrolą nowego Androida znalazły się zaprezentowane dziś oficjalnie smartfony Nexus 5X od LG oraz Nexus 6P od Huawei. Android 6.0 Marshmallow będzie też preinstalowany na nowym tablecie Pixel.

Android 6.0 Marshmallow z datą premiery i listą kompatybilnych Nexusów

Android Marshmallow ma zostać udostępniony w ciągu niecałego tygodnia

5 października Android 6.0 Marshmallow ma pojawić się w formie aktualizacji na smartfony Nexus 5 i Nexus 6, tablety Nexus 7 (2013) i Nexus 9 oraz set-top boksa Nexus Player. Pominięte zostały tym razem smartfony Nexus 4 oraz tablety Nexus 7 (2012) i Nexus 10.

Aktualizacje zapowiadają też inni producenci. Android 6.0 Marshmallow pojawi się w przyszłości na wielu topowych modelach smartfonów od Samsunga, Motoroli, LG, Huawei, Sony i pewnie kilku innych firm.

Android 6.0 Marshmallow trafi też na sprzęty tajwańskiego HTC. Producent obiecuje nowego Androida na nowszych urządzeniach z rodziny One, Desire i nowym Butterfly 3 jeszcze przed końcem 2015 roku.

źródło: twitter.com