Android Auto wkrótce z nową aplikacją ostrzegającą o pieszych

Programiści pracują nad aplikacją na Android Auto, które ostrzeże kierowcę przed niewidocznymi pieszymi.

Android Auto i Apple CarPlay to rozwiązania dla Android i iOS, które pozwalają w wygodny sposób (przewodowo, a od pewnego czasu również bezprzewodowo) przenieść ulubione aplikacje i muzykę z telefonu na ekran systemu multimedialnego w samochodzie. Od prezentacji, która odbyła się nieco ponad 5 lat temu Android Auto i Apple CarPlay pojawiło się w wielu samochodach od najtańszych aut miejskich, aż po limuzyny za setki tysięcy złotych.

Android Auto wkrótce z nową aplikacją ostrzegającą o pieszych

Źródło: google.com

Ostatnimi czasy pisaliśmy o planowanych zmianach w interfejsie Android Auto i możliwości dostosowania go do własnych potrzeb. Teraz chwilę po targach Consumer Electronics Show 2020 zaprezentowano nowe rozwiązanie, które może znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa. Chodzi o automatyczny system wykrywania pieszych działający z wykorzystaniem smartfonu oraz systemu Android Auto.

Rozwiązanie wykorzystuje moc obliczeniową smartfona (system infotainment samochodu służy jedynie jako wyświetlacz) oraz algorytmy AI do wykrywania pieszych i ostrzegania kierowcy w momencie ich niezamierzonego wtargnięcia na jezdnię.

System nazywa się Viziblezone i w chwili obecnej wymaga ściśle określonego smartfona oraz systemu infotainment. Producent udostępnił krótki filmik demonstracyjny, w którym posłużono się Skodą Octavią trzeciej generacji.

Viziblezone składa się z aplikacji mobilnej na telefony komórkowe z Androidem (dla pieszego i kierowcy), a także z modułu wyświetlającego informacje na systemie multimedialnym z Android Auto. Producent zamierza także udostępnić SDK koncernom motoryzacyjnym. Niestety, aby w pełni wykorzystać możliwości rozwiązania każdy kierowca oraz pieszy musiałby mieć zainstalowaną aplikację Viziblezone, co jest niemożliwe do wykonania.

Viziblezone wykorzystuje lokalizacje pobieraną z aplikacji klienckich, dzięki której system wie, czy za zaparkowanym pojazdem nie znajduje się pieszy, który za moment wtargnie na jezdnię.

Aplikacja Viziblezone w wersji testowej dostępna jest do pobrania z Google Play Store.

Źródło: androidpolice.com, Viziblezone.com