Android Gingerbread (2.3) - system Google w nowej odsłonie


Połączenia przez protokół SIP to kolejna nowość w Gingerbread

Polecamy: Zobacz też:

Nowy interfejs do trybu foto-wideo docenią m.in. posiadacze urządzeń z dwiema kamerami

Nowe metody komunikacji

Android Gingerbread umożliwia wykonywanie połączeń VoIP poprzez protokół SIP (Session Initiation Protocol). System Google pozwala dodać adres dla połączeń poprzez Internet dla kontaktów z książki adresowej.

W systemie zastosowano także Near Field Communication, które jest rozszerzeniem technologii znanych z kart zbliżeniowych. Według twórców Androida Gingerbread NFC można będzie wykorzystać do pobierania tagów z informacjami z konkretnych miejsc oraz przedmiotów. W tagu znajdować się może np. adres URL, który zaprowadzi użytkownika wprost na stronę z dalszymi wiadomościami na dany temat. Oczywiście technologia ta nadaje się także do wykonywania szybkich transakcji używając telefonu jako karty płatniczej. Zastosowanie NFC zależeć będzie m.in. od modelu telefonu oraz usług oferowanych przez operatora.

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari
  • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego

Dźwiękowe nowości

Wraz z nową wersją platformy Google zastosowano rozszerzono wsparcie dla kilku formatów plików multimedialnych. Android 2.3 posiada wsparcie dla formatów wideo VP8 i WebM oraz audio - AAC i AMR. Nowości związanych z dźwiękiem jest więcej. Gingerbread posiada equalizer, możliwość wzmocnienia basów oraz tryb dostosowujący dźwięk do słuchawek.

Wiele kamer i nowości dla graczy

Nowy Android wspiera także urządzenia z wieloma kamerami. Użytkownik może się wygodnie przełączać np. między tylnym aparatem cyfrowym a przednią kamerką do wideokonferencji.

Prócz tego Android Gingerbread posiada ulepszenia, które szczególnie spodobają się graczom. Platforma umożliwi lepsze wykorzystanie zamontowanych w urządzeniach sensorów dla bardziej realistycznej i precyzyjniejszej rozgrywki. Ponadto zastosowano nowe sterowniki dla akceleratora graficznego. Engadget sugeruje nawet, że nowy system został specjalnie zmodyfikowany by wspierać smartfony dla graczy takie jak opisywany przez nas PlayStation Phone.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: