Android: Google łata 15 krytycznych luk. Można już pobierać aktualizacje dla Nexusów

Firma Google udostępniła właścicielom urządzeń z linii Nexus aktualizację bezpieczeństwa łatającą wiele krytycznych luk.

W ramach procesu Android Security Bulletin Monthly Release firma Google udostępniła dla urządzeń z rodziny Nexus aktualizację bezpieczeństwa. Użytkownicy, którzy nie chcą czekać na możliwość pobrania jej w trybie over-the-air (OTA) mogą pobrać odpowiedni obraz ze strony Google dla deweloperów.

Z udostępnionego przez Google biuletynu wynika, że aktualizacja naprawia w sumie 40 błędów, w tym 15, które otrzymały status "Krytyczny". Wśród tych ostatnich większość pozwalała atakującemu na dostanie się na urządzenie i zdalne wykonanie dowolnego kodu. Warto też dodać, że krytyczne zagrożenia dotyczyły urządzeń pracujących pod kontrolą Androida od wersji 4.4.4 do 6.0.1.

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari
  • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego

Poniżej oznaczenia poszczególnych kompilacji:

- MHC19Q dla urządzeń Nexus 6P i 5X

- MMB29X dla urządzeń Nexus 6, 5, 9 LTE, i (2013) 7 Mobile

- LMY49J dla urządzenia Nexus 10

Ponadto początkowo na stronie dla deweloperów był też dostępny obraz MOB30D (dla Nexusa Player, 9 Wi-Fi, i (2013) 7 Wi-Fi), lecz szybko został usunięty.

Co z innymi użytkownikami Androida?

Firma Google poinformowała partnerów o błędach już w połowie marca. Wkrótce udostępni też kody źródłowe łatek w repozytorium Android Open Source Project (AOSP). Możemy więc oczekiwać, że w przypadku najsolidniejszych producentów smartfonów stosowne aktualizacje mogą być wydane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Dokładny opis wszystkich naprawionych błędów: Nexus Security Bulletin—April 2016


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: