Android: Google łata luki w sterownikach

Android doczekał się nowego zestawu łatek bezpieczeństwa. Zdecydowana większość z nich dotyczy kodu stworzonego przez firmy trzecie.

Firma Google przygotowała sierpniowy biuletyn bezpieczeństwa przeznaczony dla systemu Android. Tym razem inżynierowie internetowego giganta opracowali łatki dla 22 luk związanych z głównymi komponentami systemu (jedna z nich otrzymała status krytyczny) i aż 81 mających na celu usunięcie problemów z bezpieczeństwem generowanych przez przygotowane przez firmy trzecie sterowniki. Tutaj warto podkreślić, że 44 z nich otrzymało status krytyczny.

Jak widać, inżynierowie Google głównie borykają się z kodem, który przygotowali inni (podobnie było w przypadku biuletynu lipcowego). Sam rdzeń Androida nie wymaga od nich tyle zachodu. Możemy się więc chyba spodziewać, że w przyszłości kolejne biuletyny skupiały będą się w coraz większym stopniu na sterownikach.

To już rok

Na koniec warto przypomnieć, że właśnie minął rok od wydania pierwszego biuletynu bezpieczeństwa, co miało miejsce w sierpniu 2015 roku po konferencji Black Hat USA 2015, podczas której ujawniono informację o szalenie groźnej luce Stagefright. Od tego czasu zaszły korzystne zmiany w polityce aktualizacyjnej części firm, które zobowiązały się do jak najszybszego udostępniania aktualizacji bezpieczeństwa użytkownikom swoich smartfonów. Generalnie wciąż jednak niestety element ten mocno szwankuje na platformie Android, co z powodzeniem wykorzystują twórcy złośliwego kodu.