Android L ma mieć funkcję dzielenia ekranu między aplikacje rodem z Windowsa

Pierwsza edycja rozwojowa Androida L zaprezentowana została w czerwcu bieżącego roku, a jeszcze w tym miesiącu mamy doczekać się stabilnej wersji tego systemu operacyjnego. Wygląda na to, że oprócz zapowiedzianych już zmian Google może trzymać przynajmniej jedenego asa w rękawie, którym będzie tryb uruchamiania wielu aplikacji jednocześnie.

Android L opracowany został z myślą o smartfonach i tabletach o przekątnej ekranu dowolnej długości. Do tej pory system operacyjny Google dla urządzeń mobilnych pozwalał mimo to na korzystanie wyłącznie z jednej aplikacji jednocześnie w trybie pełnoekranowym. W celu skorzystania z innego programu trzeba było wpierw zminimalizować poprzednio używaną aplikację.

Sam Android nie obsługuje dzielenia ekranu, ale kilku producentów próbowało już zaimplementować takie rozwiązania samodzielnie. Najlepszym przykładem jest tutaj linia urządzeń Galaxy Note od Samsunga. U innych producentów, jak np. japońskiego Sony, można uruchamiać miniaplikacje i widżety w formie okna, które pływa nad interfejsem aktualnie używanego programu.

Zobacz również:

  • Apple Watch Series 7 - poznaj nowości w tegorocznym smartwatchu Apple!
  • Skąd zamówić nowego iPada w przedsprzedaży? Sprawdźcie!
Android L ma mieć funkcję dzielenia ekranu między aplikacje rodem z Windowsa

Serwis Android Police dotarł do informacji, z których wynika, że Google pracuje nad możliwością uruchamiania dwóch aplikacji obok siebie w każdym urządzeniu z Androidem. Aplikacje miałyby dzielić między siebie powierzchnię w trybie zarówno pionowym, jak i poziomym. Tylko jedno z okien może być wtedy aktywne. W domyślnym widoku przestrzeń podzielona jest po połowie, ale można zmienić proporcje na korzyść jednej z aplikacji. Rozwiązanie to na grafikach wygląda podobnie do tego znanego z systemu Windows 8.1.

Nie wiadomo jednak, czy Google rozwiąże jednocześnie inny problem, jakim jest brak możliwości uruchomienia tej samej aplikacji w dwóch instancjach. Byłoby to bardzo pomocne podczas pracy np. nad dwoma dokumentami tekstowymi jednocześnie. Teraz w tym celu trzeba korzystać z dwóch różnych edytorów, bo w aplikacjach nie da się otworzyć dodatkowego okna, jak to ma miejsce w przypadku oprogramowania na komputery osobiste.

źródło: androidpolice.com