Android L ma zadebiutować dopiero w listopadzie, wcześniej pojawi się nowy Nexus

Zbliża się premiera Androida L. Google planuje najprawdopodobniej zaprezentować tym razem przed swoim systemem operacyjnym nowe urządzenie z rodziny Nexus, którym ma być tablet Nexus 9 produkcji HTC.

Google zaprezentowało system Android L w czerwcu tego roku. Zaraz po zakończeniu zapowiadającej nową wersję zielonego robota konferencji Google I/O, udostępniona została testowa wersja oprogramowania. Co prawda gigant z Mountain View nadal nie podał oficjalnie daty premiery Androida L, to możemy spodziewać się jej za nieco ponad miesiąc.

Premiera Androida L ma nastąpić dokładnie 1 listopada bieżącego roku, ale 2 tygodnie wcześniej powinien zadebiutować wreszcie długo oczekiwany, nowy tablet rodziny Nexus. Urządzenie ma wyprodukować tajwańskie HTC, a jego data premiery według redaktorów serwisu androidauthority.com ma nastąpić dokładnie 16 października.

Nie wiadomo jednak, czy te informacje się potwierdzą. Plotki o tablecie HTC z rodziny Nexus pojawiały się jeszcze przed pierwszą oficjalną prezentacją Androida L. Na konferencji Google I/O nie pojawiły się jednak żadne nowe urządzenia, a konsumenci oczekujący nowego tabletu mogli być zawiedzeni.

Tak też może być również tym razem. Google wcale nie musi tworzyć nowego Nexusa. Android L i tak zostanie wykorzystany przez producentów trzecich jako oprogramowanie bazowe dla nowych smartfonów i tabletów. Ma zostać też udostępniony w formie aktualizacji dla wybranych starszych urządzeń.

Jeśli jednak Nexus 9 powstanie i zostanie zaprezentowany w połowie października, to może on trafić do sprzedaży w dwa tygodnie po prezentacji, czyli 1 listopada. Pamiętając sytuacje poprzednich wersji Androida można też założyć, że użytkownicy starszych urządzeń będą mogli zainstalować Androida L dopiero po oficjalnej premierze wyposażonego w tą wersję oprogramowania Nexusa.