Android L trafia na smartfon Nexus 4 w formie nieoficjalnej modyfikacji

Najnowsze wydanie systemu operacyjnego Google dla urządzeń mobilnych zadebiutuje już na jesieni. Posiadacze wybranych urządzeń już teraz mogą testować Androida L w wersji Preview na smartfonie LG Nexus 5 i tablecie Asus Nexus 7 z 2013 roku. Dzięki modyfikacji użytkownika forum XDA oprogramowanie można wgrać też na starszy telefon LG, Nexus 4.

Google zaprezentowało w zeszłym miesiącu nową wersję Androida L podczas konferencji Google I/O 2014 w San Francisco. Zgodnie z obietnicą już następnego dnia po prezentacji otwierającej wydarzenie poświęcone deweloperom wszyscy chętni mogli pobrać testową wersję Androida L na swoje urządzenia. Niestety, udostępniono obrazy nowego systemu tylko dla jednego smartfona i jednego tabletu z rodziny Nexus.

Android L trafia na smartfon Nexus 4 w formie nieoficjalnej modyfikacji

Android L w wersji Preview oficjalnie dostępny jest tylko na telefonie LG Nexus 5 i tablecie LG Nexus 7 (2013). Użytkownicy smartfona LG Nexus 4 zainteresowani przetestowaniem nowego oprogramowania mogą być nieco rozczarowani podejściem Google. Na szczęście dostępna jest już nieoficjalna modyfikacja, która pozwala wgrać Androida L Preview także na ten smartfon.

Za powstanie modyfikacji odpowiedzialny jest użytkownik forum XDA Developers. Udostępnił on w stworzonym przez siebie wątku linki do pobrania obrazu systemu wraz z instrukcją instalacji. Android L jest jednak dopiero w fazie rozwoju i nie wszystkie funkcje działają poprawnie. Co więcej, instalacja tej modyfikacji może trwale uszkodzić urządzenie, dlatego użytkownicy przeprowadzają operację na własną odpowiedzialność.

Trzeba pamiętać, że wiele aplikacji firm trzecich wymaga jeszcze optymalizacja pod nową wersję Androida, a we wspomnianym wątku na forum XDA pojawił się link do listy programów, które mogą sprawiać problemy.