Android L w porównaniu do Androida KitKat wydłużył czas pracy Nexusa 5 o...36%!

Android L zaoferuje system oszczędzania energii o nazwie Projekt Volta. Pierwsze testy pokazują, że może to być bardzo efektywne rozwiązanie, które znacząco zwiększy czas pracy na baterii smartfonów.

Smartfony zgotowały prawdziwą rewolucję na rynku mobilnym. Niestety wraz z ogromnymi możliwościami, które zaoferowały, zmusiły korzystających z nich w pełni użytkowników do codziennego pamiętania o podłączeniu ukochanego gadżetu do gniazdka.

Pomimo upływu lat nie doczekaliśmy się istotnych usprawnień w zakresie zasilania. Producenci sprzętu starają się jednak wprowadzać kolejne systemy dbające o wydłużenie czasu pracy na baterii, czego przykład mieliśmy przy okazji prezentacji takich flagowych smartfonów jak Samsung Galaxy S5 (tryb Ultra Power Saving), czy HTC One M8 (tryb Extreme Power Saving). Warto jednak tutaj zaznaczyć, iż rozwiązania te jedynie robią za nas automatycznie to, co w większości sami moglibyśmy zrobić szukając dodatkowych minut pracy smartfona.

Google mocniej wkracza do gry

Na szczęście wydłużenie czasu pracy na baterii okazało się też ważnym celem dla deweloperów pracujących nad mającym pojawić się na rynku jesienią systemem Google Android L. Mowa tutaj o systemie Projekt Volta, który inteligentnie zarządzając aktywnością aplikacjami (oczywiście potrzebne tutaj będzie większe wsparcie ze strony deweloperów, którzy otrzymają do dyspozycji odpowiedni zestaw narzędzi) powinien zaoszczędzić nieco energii akumulatora smartfona.

Dzisiaj wydaje się, że firma Google poszła w dobrym kierunku. Potwierdził to serwis ArsTechnica, którego redaktorzy przeprowadzili testy przy wykorzystaniu smartfona Nexus 5. Ich wynik pokazał, że Projekt Volta to naprawdę obiecujące rozwiązanie, które pomoże nam zaoszczędzić nie nieco, ale całkiem sporo energii:

- korzystający z Androida 4.4.4 KitKat Nexus 5 podczas przeglądania Internetu za pomocą WiFi (odświeżanie co 15 sekund) pracował przez 345 minut

- przy korzystaniu z testowej przecież jeszcze wersji Androida L wynik ten zwiększył się do 471 minut, czyli aż o 36 procent!