Android L z nowym trybem zarządzania ostatnio otwartymi aplikacjami

Wśród licznych nowości wprowadzonych w Androidzie L najbardziej rzuca się w oczy nowy interfejs typu Material Design. Sporo zmian pojawi się też w kwestii obsługi najpopularniejszego systemu operacyjnego do smartfonów i tabletów. Jedną ze zmienionych funkcji będzie menu ostatnio otwartych aplikacji.

Jedną z najważniejszych funkcji nowoczesnego systemu operacyjnego jest tzw. multitasking, czyli możliwość uruchamiania wielu aplikacji jednocześnie. Obsługa aplikacji w tle jest jedną zalet systemu Android rozwijanego przez Google. Już kilka lat temu w Androidzie 4.0 Ice Cream Sandwich pojawił się dedykowany przycisk pozwalający na otwarcie menu otwartych aplikacji.

W Androidzie L lista otwartych aplikacji będzie wyglądać i działać nieco inaczej, niż w przypadku poprzednich wersjach tego systemu operacyjnego. Lista ostatnio otwartych aplikacji będzie teraz przypominać listę otwartych kart w przeglądarce Google Chrome. Wpisy na liście uruchomionych programów nie będą jednak przedstawiały wyłącznie otwartych programów, ale “zadania”.

Ta zmiana pozwoli pokazać w menu multitaskingu więcej niż jedną instancję tego samego programu. Dla przykładu przeglądarka Chrome, która pozwala na otwieranie wiele kart, może wystąpić wielokrotnie na liście, gdzie każda z kart będzie osobną pozycją. W przyszłości może to ułatwić np. pracę nad dokumentami.

Teraz w celu uruchomieniu dwóch okien z dokumentami jednocześnie i wygodnego przełączania się między nimi trzeba korzystać z dwóch różnych aplikacji do tego samego celu. Android L może pozwolić na to, by nie instalować niepotrzebnie kolejnej aplikacji spełniającej taką samą funkcję jak obecne w systemie oprogramowanie.

źródło: phonearena.com