Android M, Android Auto, internet rzeczy - "gwiazdy" konferencji Google I/O 2015

Konferencja Google I/O 2015 rozpocznie się 28 maja. Czego możemy po niej oczekiwać? Zapoznajcie się z naszymi typami.


Już 28 maja rozpocznie się konferencja dla deweloperów Google I/O, w której i Ty możesz uczestniczyć, ponieważ poszczególne sesje udostępniane są w internecie. Jak co roku można spodziewać się, że internetowy gigant przygotował kilka niespodzianek. Osobiście najbardziej oczekuję prezentacji Androida M, chociaż konferencja z pewnością przyniesie wraz ze sobą także kilka innych interesujących zapowiedzi.

Android M

Zaczniemy od wspomnianego Androida M, czyli nowego systemu mobilnego Google, który jest następcą Androida Lollipop. Tego, że zagości on na konferencji możemy być pewni, ponieważ na początku maja na stronie Google na chwilę zamieszczono zapowiedź jednej z sesji (konkretnie sesji „Android for Work”), w której mogliśmy m.in. przeczytać następujący fragment: "Android M zapewni moc Androida dla wszelkich rodzajów miejsc pracy".

Niestety obecnie nie wiadomo, czy będziemy mieli do czynienia z oficjalną prezentacją podczas keynote, czy też omówieniem jedynie kluczowych cech.

Android M - czego możemy po nim oczekiwać?

Zacznijmy od nazwy, która wedle ostatnich spekulacji brzmieć ma Macadamia Nut Cookie (ciasteczko z orzechami oraz białą czekoladą). Wcześniej pojawiały się też takie propozycje jak Muffin (muffinka), Marshmallow (pianka), Milky Way oraz M&M's.

Lista pozostałych oczekiwań wygląda następująco:

1. Szczegółowe omówienie nowych funkcji platformy dotyczących polityki prywatności i bezpieczeństwa. Android M zaoferuje prawdopodobnie wsparcie dla skanera linii papilarnych, co pozwoli na szybsze wdrożenie tego rozwiązania na rynku smartfonów i tabletów. Oczywiście przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć, że podczas konferencji MWC 2015 w Barcelonie Sundar Pichai, szef Google, zapowiedział system płatności Android Pay, który będzie alternatywnym rozwiązaniem dla podobnych systemów Apple i Samsunga.

2. Udostępnienia Androida M w wersji poglądowej deweloperom (podobnie Google postąpiło w przypadku systemu Android Lollipop).

3. Skupienia się twórców Androida M na dwóch szalenie istotnych dla użytkowników smartfonów i tabletów elementach: lepszym zarządzaniu pamięcią RAM (miejmy nadzieję, że ustrzegą się przed problemem z wyciekiem pamięci, z którym boryka się część osób korzystających z Androida Lollipop) oraz energią poprzez ograniczenie aktywności w momencie, gdy ekran jest wygaszony, co dotyczyć ma też usług Google.