Android One: będzie więcej tanich smartfonów z najnowszym Androidem

Oferta tanich smartfonów z najnowszym Androidem będzie poszerzana. Google nie rezygnuje ze wsparcia platformy Android One.

Program Android One został ogłoszony przez Google w 2014 roku. Zakłada on budowę tanich smartfonów, które będą jednak wystarczająco wydajne aby pracować pod kontrolą najnowszego Androida. Co równie ważne, smartfony takie miałyby zagwarantowaną przez 18 miesięcy szybką aktualizację Androida do najnowszej wersji.

O tym, jak interesująca jest to platforma może świadczyć fakt, że za niespełna 400 zł można było kupić np. smartfon Karbonn Sparkle V, który oferował w momencie premiery najnowszego Androida w wersji 5.0, o którym wówczas wielu właścicieli flagowych modeli mogło tylko pomarzyć.

Będzie więcej modeli Android One

Niestety w 2015 roku Google zaczął nieco mniej uwagi przykładać do programu Android One, co wydawało doprowadzi do jego rychłego upadku. Na szczęście najświeższe deklaracje Mike'a Hayesa stojącego za rozwojem biznesowym Androida i Chrome zdecydowanie temu przeczą. Twierdzi on bowiem, że platforma nadal budzi wielkie zainteresowanie wśród partnerów OEM Google i stanie się częścią szerszej strategii sprzętowej Google, czyli najprawdopodobniej wejdzie do nowego działu zajmującego się rozwojem sprzętu - Google Hardware Division - którego szefem zostanie Rick Osterloh (będzie on też piastował jednocześnie stanowisko wiceprezesa Google), były szef Motoroli.

Mike Hayes pewny jest, że w przyszłości pojawią się na rynku kolejne smartfony Android One. Jak szybko do tego dojdzie zależy jednak jego zdaniem wyłącznie od partnerów OEM Google.