Android Pie: wskazówki i porady

Wykorzystuj najnowszą wersje Android'a jak najbardziej efektywnie. Sprawdź nasze wskazówki.


Android Pie: wskazówki i porady

Źródło: Google

Android w wersji 9.0 Pie zadebiutował 6 sierpnia ubiegłego roku. Pomimo obecności na rynku od ponad pół roku nadal niewiele urządzeń posiada tę wersje systemu. Jeżeli jesteś szczęśliwcem, który dostał aktualizację lub niedawno zakupił nowy telefon sprawdź przydatne wskazówki, które pomogą zwiększyć twoją efektywność korzystania z telefonu.

Należy pamiętać, że wskazówki, które prezentujemy w tym artykule odnoszą się do czystej wersji systemu operacyjnego Android. Wielu producentów znacząco modyfikuje system na swoich urządzeniach, więc niektóre funkcje mogą wyglądać inaczej lub być niedostępne.

Gesty, skróty oraz poruszanie się po systemie

1. Najnowsze wydanie Android'a oferuje nowy system nawigacyjny za pomocą gestów. Możemy wybrać sterowanie za pomocą tradycyjnych przycisków nawigacyjnych lub gestów. Naciśnięcie powoduje powrót do ekranu głównego, przytrzymanie otwiera Asystenta Google, przesunięcie w lewo powrót, a przesunięcie w prawo przejście do poprzednio używanej aplikacji.

Android Pie: wskazówki i porady

2. Zmienione zostało również menu wielozadaniowości. Aplikacje teraz przesuwają się w poziomie. Na samym końcu listy znajduje się przycisk wyczyść wszystko. Pod spodem pokazują się proponowane aplikacje (5). System na podstawie twoich działań przewiduje, co będziesz chciał zrobić.

Android Pie: wskazówki i porady

3. W nowej wersji nieco trudniej odnaleźć funkcję podzielonego ekranu. Aby zacząć pracę w dwóch aplikacjach jednocześnie musisz otworzyć menu wielozadaniowości, przytrzymać logo aplikacji, której chcesz używać i wybrać Podziel ekran.

Android Pie: wskazówki i porady

4. Wprowadzono nowy oparty na przyciskach skrót do szybkiego wyciszenia telefonu. Wystarczy wcisnąć razem przycisk zasilania oraz zmniejszania głośności. Urządzenie krótkotrwale zawibruje, aby potwierdzić wyłączenie dźwięków. Skrót działa tylko, gdy ekran jest włączony.

5. W ślad za sterowaniem jasnością ekranu wprowadzono funkcję adaptacyjnej baterii, która ogranicza zużycie energii przez rzadko używane aplikacje.

Android Pie: wskazówki i porady

6. Możliwe jest dodawanie skrótów na ekranie do danej akcji w obrębie aplikacji. Np. w przypadku przeglądarki Chrome otwarcie karty incognito.

Android Pie: wskazówki i porady

7. Gdy panel powiadomień jest otwarty możesz kliknąć na czas, aby przejść do aplikacji zegar.

8. Jeżeli uruchomiony jest alarm przesuń dwukrotnie palcem w dół po pasku powiadomień, a zobaczysz kiedy zostanie on uruchomiony.

Android Pie: wskazówki i porady

9. Chcesz sprawdzić stan baterii? Gdy panel powiadomień jest otwarty, dotknij ikony baterii w prawym górnym rogu ekranu, aby przejść bezpośrednio do pełnego podsumowania stanu baterii. w ustawieniach.

10. Większość ikon szybkiego uruchomienia na pasku powiadomień przechodzi do ustawień po dłuższym przytrzymaniu.

11. Kolejnym ciekawym usprawnieniem jest możliwość manualnego obrotu telefonu. Używanie opcji automatycznego obracania jest czasami denerwujące, a telefon sam przełącza się pomiędzy trybem horyzontalnym i panoramicznym np. podczas przeglądania sieci w łóżku. Po wyłączeniu funkcji auto obrotu, jeżeli będziesz używał aplikacji, która obsługuje tryb horyzontalny na dolnym pasku pojawi się ikona, która pozwoli na przełączenie w ten tryb.

Android Pie: wskazówki i porady

12. Dodano funkcje inteligentnej regulacji jasności. W przeciwieństwie do regulacji światła tylko i wyłącznie za pomocą czujnika funkcja automatycznej jasności w Android 9.0 Pie analizuje otoczenie, porę dnia oraz twoją codzienną aktywność, aby wraz z czujnikiem światła zapewnić odpowiednią jasność ekranu.

Łączność

13. Android Pie automatycznie zapamiętuje, z jakim poziomem głośności słuchałeś muzykę na urządzeniu połączonym za pomocą Bluetooth. Oznacza to, że jeżeli słuchasz muzyki głośniej w samochodzie, a ciszej na słuchawkach system automatycznie dostosuje poziom głośności po ponownym podłączeniu.

14. Udoskonalono funkcję hotspot, która automatycznie wyłącza się, gdy nie jest podłączone żadne urządzenie. Funkcję można zdezaktywować w Ustawieniach > Sieć i internet > Hotspot i tethering > Hotspot Wi-Fi > Zaawansowane > Automatycznie wyłącz hotspot.

Android Pie: wskazówki i porady