Android Q - Data premiery, Nazwa, Nowe Funkcje [aktualizacja]

Pierwsza deweloperska wersja poglądowa Android'a Q została udostępniona. Oto, czego i kiedy możemy się spodziewać po najnowszej wersji systemu operacyjnego.


Android Q - Data premiery, Nazwa, Nowe Funkcje [aktualizacja]

Aktualizacja 08.05.2019

Jesteśmy już po konferencji Google I/O 2019, na której wyszukiwarkowy gigant podał więcej szczegółów, na temat nowości, które możemy zobaczyć w Androidzie Q. Wszystkie nowości dzielą się na trzy główne kategorie: innowacje, bezpieczeństwo i prywatność oraz dobre samopoczucie.

Innowacyjność

Składane telefony: Android Q przynosi natywne wsparcie dla składanych smartfonów. Pierwsze urządzenia tego typu zostały już zaprezentowane, a w przyszłości z pewnością będzie ich znacznie więcej. Android Q umożliwi płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi ekranami, przenoszenie i skalowanie aplikacji oraz zapewnia ich ciągłość podczas przenoszenia (żadne dane nie zostaną utracone, gdy użytkownik otworzy lub zamknie urządzenie)

Natywne wsparcie dla sieci 5G: Sieć 5G, które jest już wdrażana, a wysyp urządzeń z jej obsługą przewidywany jest na koniec 2019 roku/początek 2020 roku zapewni szybszą przepustowość oraz niższe opóźnienia będzie domyślnie obsługiwana w nowym Androidzie Q.

Samo uczenie się urządzenia: Funkcja Smart Caption sama tworzy napisy do każdego filmu w obcym języki, który oglądamy w czasie rzeczywistym bez utraty jakichkolwiek danych. W międzyczasie druga z nowych funkcji - Smart Reply zaoszczędzi nasz czas automatycznie podpowiadając, co będziemy chcieli dalej wpisać na klawiaturze podczas wprowadzania tekstu. Pomoże również przy wyszukiwaniu adresów w Mapach Google.

Ciemny motyw: Ciemny motyw nie jest nowością - znamy go już z nakładek różnych producentów. Dostępny jest np. na urządzeniach Samsunga z nakładką One UI, lecz do czasu prezentacji Androida Q czysty Android nie posiadał tej funkcji. Będzie ona dostępna w najnowszej odsłonie mobilnego systemu operacyjnego od Google i ma zmniejszyć zapotrzebowanie na energię.

Bezpieczeństwo i prywatność

Bezpieczeństwo przede wszystkim: Google poświęca dużo uwagi bezpieczeństwu i prywatności. W dzisiejszych czasach to bardzo istotne, a w szczególności w urządzeniach mobilnych, na których przechowujemy mnóstwo poufnych informacji. W Androidzie Q ustawienia powiązane z bezpieczeństwem znajdować się będą na samej górze w ustawieniach systemowych. Ma to ułatwić dostęp do nich. Samo menu odpowiadające za bezpieczeństwo również zostało trochę zmodyfikowane, aby ułatwić dostęp do najistotniejszych elementów np. danych dotyczących lokalizacji.

Lepsza kontrola nad lokalizacją: Android Q pozwala lepiej kontrolować, kiedy udostępniasz swoją lokalizację oraz oferuje pomocne przypomnienia, kiedy aplikacja będzie chciała uzyskać dostęp do Twojej aktualizacji działając w tle. Pozwoli Ci to zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi do Twojej lokalizacji.

Szybsze aktualizacje: Aktualizacje to pięta Achillesowa Androida, która związana jest z szeroką dostępnością systemu operacyjnego na wiele urządzeń posiadających różnorodne specyfikacje techniczne. Już od jakiegoś czasu Google próbuje rozwiązać ten problem wprowadzając między innymi Project Treble. Wraz z Androidem Q podzielono aktualizacji OTA na te dotyczące zgodności oraz bezpieczeństwa i prywatności, co ma pozwolić na szybsze ich dostarczanie. Aktualizacje mają działać w taki sam sposób, jak aktualizacje aplikacji w Google Play - nie będzie trzeba uruchamiać ponownie urządzenia. Czy rozwiązanie to faktycznie się sprawdzi i przyśpieszy proces aktualizacji? Tego nie wiemy. Musimy zaczekać na wprowadzenie nowego systemu operacyjnego na wiele urządzeń, aby móc to przetestować.

Dobre samopoczucie

Tryb skupienia Focus: Android będzie oferował blokowanie aplikacji, które Cię rozpraszają w trybie skupienia Focus. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na pracy lub czytaniu książki nie otrzymując zbędnych powiadomień. Nie musisz się obawiać - wiadomości i połączenia od ulubionych kontaktów nadal będziesz otrzymywać. Zupełnie, jak w obecnym trybie nie przeszkadzać.

Kontrola rodzicielska: Z roku na rok coraz to młodsi użytkownicy korzystają z Androida. Wiele dzieci dostaje od rodziców ich starsze smartfony, przez co potrzebne jest rozbudowane narzędzie kontroli rodzicielskiej, aby rodzice mogli czuwać nad tym, co robią ich dzieci za pomocą smartfonów. Wraz z Androidem Q dostaną oni odświeżone narzędzia dotyczące kontroli rodzicielskiej. Zostaną one wyróżnione w ustawieniach i pozwolą sprawdzić, jakie aplikacje są zainstalowane na urządzeniu dziecka. Można będzie wybrać, ile czasu w ciągu doby pociecha będzie mogła korzystać z danej aplikacji. W Android Q będzie można ustawić specyficzne ograniczenia dla poszczególnych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu. Dodano funkcje nagradzania, dzięki czemu za dobre zachowanie dziecko może uzyskać dodatkowy czas, aby grać w ulubione gry.

Google udostępnił także drugą betę dla deweloperów i oczekujemy pojawienia się publicznej bety dla zainteresowanych użytkowników posiadających kompatybilne urządzenie.

Pierwsza deweloperska wersja poglądowa Android'a Q jest już dostępna. Nie zalecamy jej instalacji, ponieważ zawiera dużo błędów i problemy ze stabilnością. To pierwsze wydanie dla programistów, aby mogli oni zacząć dostosowywać swoje aplikacje do nowej wersji systemu operacyjnego. Jeżeli mimo wszystko chcesz przetestować osobiście nową wersję systemu jest to możliwe, jeżeli posiadasz kompatybilny telefon (wszystkie smartfony Google Pixel są obsługiwane). Na Google I/O 7 maja powinniśmy zobaczyć pierwszą publiczną betę, która będzie bardziej stabilna oraz dostępna dla większej ilości smartfonów.

Pierwszy raz program beta dla smartfonów wyprodukowanych nie przez Google zobaczyliśmy wraz z premierą wersji 9.0 Pie. Oprogramowanie można był wtedy testować na Essential Phone, Nokia 7 Plus, OnePlus 6, Oppo R15 Pro, Sony Xperia XZ2, Vivo X21 i Xiaomi Mi Mix 2S. Tym razem Google obiecuje, że urządzeń kompatybilnych z betą Android Q będzie więcej. Brakuje na razie szczegółowych informacji, ale możemy się domyślać, że ponownie zobaczymy smartfony będące kompatybilne z betą 9.0 oraz sporo nowszych konstrukcji. Liczymy na wsparcie ze strony Motoroli, LG, HTC, Samsunga oraz Huaweia.

Kiedy zadebiutuje Android Q

Wersja poglądowa dla deweloperów jest już dostępna, a pierwsza publiczna beta powinna pojawić się 7 maja na Google I/O 2019. Ostateczna wersja prawdopodobnie zostanie udostępniona w sierpniu, tak jak w poprzednich latach.

Procedura aktualizacji zaczyna się od urządzeń Google Pixel oraz smartfonów z Android One, o którym więcej przeczytasz tutaj, jak również tych, które są częścią programu Beta, a następnie system jest przygotowywany i stopniowo wprowadzany przez producentów urządzeń i operatorów w ciągu kilku miesięcy (zdarzają się przypadki, gdzie proces aktualizacji trwa nawet kilkanaście miesięcy).

Nie wszystkie istniejące smartfony otrzymają aktualizacje. Możemy być pewni, że każdy tego oraz zeszłoroczny flagowiec dostanie nową wersję systemu. W przypadku innych urządzeń musimy czekać na deklaracje poszczególnych producentów. Fragmentacja systemu operacyjnego jest nadal poważnym problemem Androida, a są jeszcze użytkownicy, którzy nadal korzystają z Android 2.3.3 Gingerbread.

Jaką nazwę otrzyma Android Q?

Oprócz tego, jakie funkcje będzie oferował nowy system operacyjny, jedno z głównych pytań zawsze dotyczy tego, jak będzie się nazywać. Google od lat numeruje swoje smartfony oraz nazywa je zazwyczaj używając nazw słodyczy. Wersje poglądowe nazywane są literą (Q dla 10, P dla 9.0), a ostateczna nazwa wybierana jest później.

Tak nazywały się poprzenie wersje Androida:

 • Android Donut (v1.6)
 • Android Eclair (v2.0)
 • Android Froyo (v2.2)
 • Android Gingerbread (v2.3)
 • Android Honeycomb (v3.0)
 • Android Ice Cream Sandwich (v4.0)
 • Android Jelly Bean (v4.1)
 • Android KitKat (v4.4)
 • Android Lollipop (v5.0)
 • Android Marshmallow (v6.0)
 • Android Nougat (v7.0)
 • Android Oreo (v8.0)
 • Android Pie (v9.0)

To stawia przed nami mały problem dla wersji 10: jakie słodkie przysmaki zaczynają się od Q?

Nestle produkuje czekoladki sprzedawane pod nazwą Quality Street. Już wcześniej firma udostępniała nazwy swoich słodyczy dla Google (Android 4.4 KitKat). Być może Google zastosuje nazwę Queen of Puddings - rodzaj tradycyjnego brytyjskiego ciasta lub samą nazwę Queen - z angielskiego królowa.

Prawdę mówiąc żadna z opcji nie wygląda atrakcyjne. Czyżby Google miało inny pomysł, lub zmieniło system nazewnictwa? Na odpowiedź na to pytanie musimy zaczekać.

Co nowego w Android Q?

Niektóre z nowych funkcji Android Q już ujrzały światło dzienne i prawdopodobne jest, że może to być koniec przycisku cofania w systemie Android.

Google obecnie dąży do nawigacji poprzez gesty. Straciliśmy już ostatni przycisk aplikacji w Android 9 Pie, a teraz przycisk powrotu również może zniknąć. Zgodnie z kodem znalezionym przez XDA, funkcja przycisku Wstecz może być zastąpiona przez nowy pojedynczy przycisk domowy. Naprawdę nie jesteśmy pewni, co sądzimy o tej zmianie, która może zdezorientować wielu użytkowników Androida aktualizujących się z wcześniejszych systemów operacyjnych.

Inne pogłoski o zmianach w systemie operacyjnym są bardziej atrakcyjne, z pewnymi sugestiami dotyczącymi poprawy obsługi RCS (standard mający zastąpić SMS'y).

RCS (Rich Communication Service), czyli bogata usługa komunikacyjna, to w istocie reorganizacja standardowej usługi przesyłania wiadomości tekstowych z dodanymi opcjami, takimi jak potwierdzenie odczytu, wiadomości grupowe, możliwość zobaczenia, kiedy inni piszą na klawiaturze, przesyłanie zdjęć i filmów w pełnej rozdzielczości oraz udostępnianie lokalizacji. Android Police donosi, że w Android Q mogliśmy zobaczyć wiele więcej opcji RCS otwartych dla użytkowników, pod warunkiem, że ich operator obsługuje standard.

XDA-Developers już udało się zdobyć zdobyć wczesną wersję deweloperską, a po zainstalowaniu jej na Google Pixel 3 XL potwierdzili pogłoski o nowym ciemnym interfejsie, wsparciu dla trybu desktop oraz zmianie opcji prywatności.

Google bardzo kompleksowo podchodzi do wdrażania motywy ciemnego. Aby to uczynić musi wprowadzić ciemny wygląd do każdej ze swoich aplikacji. Według pogłosek ma to zrobić do maja 2019 roku, czyli do wydania pierwszej bety publicznej.

XDA-Developers potwierdza, że po uruchomieniu ciemnego motywu ustawienia Launchera i aplikacja Pliki zyskują ciemnoszary odcień. Panel głośności, panel szybkich ustawień i powiadomienia stają się czarne.

Android 10 po raz pierwszy został oficjalnie potwierdzony przez Google w listopadzie 2018 roku podczas szczytu programistów Androida, kiedy to firma potwierdziła, że system operacyjny będzie miał "ciągłość ekranu", czyli natywne wsparcie dla aplikacji, które działają na urządzeniach składanych. Aplikacje są w stanie płynnie przejść od układu telefonu do tabletu i odwrotnie. Nie powinno to być dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że kilka składanych telefonów zostało zaprezentowanych, w tym modele Samsunga, LG i Huaweia.

Inne nowe funkcje pojawiające się wraz z Android Q to "multi-resume", aktualizacja do split-screen, który pozwala nie tylko wybranie dwóch uruchomionych już aplikacji, ale także wybór z menu, oraz ostrzeżenia o instalacji starszych aplikacji przeznaczonych dla wcześniejszego systemu operacyjnego.

Więcej o nowych funkcjach będziemy mogli powiedzieć po testach wersji poglądowej.