Android Wear, czyli system operacyjny dla zegarków od Google

Google zapowiedziało oficjalnie wprowadzenie nowego systemu operacyjnego i pakietu SDK przygotowanego z myślą o inteligentnych zegarkach i innych akcesoriach z segmentu technologii ubieralnej. Android Wear zadebiutuje na urządzeniach wielu znanych firm, a jednym z nowych smartwatchy będzie zegarek Moto 360 od Motoroli.

Inteligentne zegarki i inne akcesoria do urządzeń mobilnych będące nazywane ubieralną technologią są obecnie na topie. Większość producentów elektroniki użytkowej chce mieć przynajmniej jeden produkt z tego segmentu u siebie w ofercie. Do tej pory w tej kategorii produktowej panował duży bałagan, ale Google ma nadzieję na zapanowanie nad tym wszystkim oraz unifikację oprogramowania.

Firma z Mountain View zapowiedziała Android Wear, czyli system operacyjny przygotowany z myślą właśnie o takich gadżetach. Udostępniono też pakiet SDK, a firmy będące partnerami Google już teraz intensywnie pracują nad nowymi zegarkami. Android Wear ma pozwolić na bezproblemową integrację technologii ubieralnej ze smartfonami opartymi o klasyczny, smartfonowy i tabletowy system Android.

Android Wear, czyli system operacyjny dla zegarków od Google

Głównym sposobem interakcji użytkownika z Android Wear będzie sterowanie głosem. Do obsługi wykorzystywane będą też gesty wykonywanymi na dotykowej powierzchni. Urządzenia z segmentu technologii ubieralnej mają pozwolić na wyświetlanie powiadomień i monitorowanie aktywności użytkowika, a duży nacisk kładzony jest na zdrowie.

Pierwszym zaprezentowanym urządzeniem wykorzystującym Android Wear ma być zegarek Motoroli o nazwie Moto 360. Oprócz tego z Google nad projektem współpracować będą takie firmy jak Intel, Mediatek, Qualcomm oraz producenci smartfonów: Motorola, HTC, Samsung i LG.