Android bez Bluetooth?

Udostępnione niedawno najnowsze wydanie zestawu narzędzi programistycznych (SDK - software development kit) dla oprogramowania Android Google'a nie zawiera kompleksowych API Bluetooth (informacja taka znalazła się w dokumentacji SDK). Może to oznaczać, że mobilny system operacyjny Google'a będzie obsługiwał tę technologię tylko w bardzo ograniczonym, podstawowym zakresie.

Google na razie nie wyjaśnia, co dokładnie oznacza ów zapis - to pobudziło deweloperów do spekulowania na temat problemów z obsługą Bluetooth w Androidzie. Zdaniem niektórych, brak API oznacza, iż Google nie przewiduje możliwości tworzenia programów wykorzystujących tę technologię (Bluetooth przydaje się m.in. w mobilnych grach, w aplikacjach do synchronizowania danych z innymi urządzeniami itp). Taki ograniczenie ma najprawdopodobniej dotyczyć pierwszej wersji Androida - 1.0 (jej premiera ma się odbyć pod koniec bieżącego roku).

Pojawiły się też głosy, iż Google zupełnie zrezygnował z obsługi bezprzewodowego standardu - to jednak wydaje się bardzo wątpliwie. Po pierwsze, w dokumentacji jest mowa jedynie o braku wsparcia dla "kompleksowych API", po drugie zaś - wątpliwie jest, by producent taki jak HTC wprowadził na rynek telefon pozbawiony choćby podstawowej obsługi Bluetooth. A to właśnie HTC ma za kilka miesięcy oficjalnie zaprezentować pierwszy telefon z Androidem - model Dream.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że Android będzie obsługiwał Bluetooth w podstawowym zakresie - dzięki czemu do telefonu z tym systemem da się podłączyć bezprzewodowe urządzenia peryferyjne (np. zestaw słuchawkowy). Skoro jednak Google nie wyposaży systemu w stosowne interfejsy programistyczne, może być tak, że programiści nie będą mogli tworzyć wykorzystujących Bluetooth aplikacji dla Androida.


Zobacz również