Android - czy system Google jest otwarty?

Platformę mobilną Android oparto na systemie operacyjnym Linux. Jest ona stanowczo bardziej otwarta niż Apple iOS, ale mimo to wielu zwolenników open source zarzuca systemowi Google pewne braki w tej dziedzinie. Badania firmy Vision Mobile pokazują, że jest on jednym z najbardziej "zamkniętych" otwartych projektów.

Google Galaxy Nexus

Android, MeeGo, Linux, Qt, WebKit, Mozilla, Eclipse i Symbian to osiem projektów open source zbadanych przez Vision Mobile i opisanych w raporcie. Firma stworzyła wskaźnik otwartości zarządzania (Open Governance Index), który obejmuje 13 charakterystyk dotyczących 4 głównych kategorii, którymi są:

1. Access - dostępność kodu źródłowego i wsparcia oraz przejrzystość podejmowania decyzji

2. Development - wpływ deweloperów na rozwój projektu

3. Derivatives - możliwość tworzenie i dystrybucji pochodnych kodu źródłowego

4. Community - struktura społeczności, która nie dyskryminuje żadnych deweloperów

Otwarty na 23 procent

Te czynniki zaważyły na przyznaniu każdemu z projektów open source oceny wyrażonej w procentach otwartości. Pierwsze miejsce zdobyło Eclipse, którego otwartość oceniono na 83 procent, a ostatnie właśnie Android z oceną otwartości równą 23 procentom.

Android - raczej projekt Google niż open source

Vision Mobile mówi, że jego badania sugerują, iż platforma, która jest najbardziej otwarta, odniesie największy sukces długoterminowy. Potwierdzeniem tego mają być Eclipse, Linux, WebKit i Mozilla. Android stanowi tu paradoks, ale raport wskazuje, że jego sukces nie ma wiele wspólnego z licencją open source.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego

Wszechobecność Androida wiąże się raczej z tym, że jest produktem Google mającym jego wsparcie finansowe i znany zespół deweloperów. Jest dlaGoogle bardzo ważny, bo stanowi jedno z głównych narzędzi służących tej firmie do zarabianie pieniędzy. Producenci sprzętu też inwestują w jego rozwój, aby mógł skutecznie rywalizować z iOS oraz innymi systemami mobilnymi.

Dwie drogi do sukcesu

Badania Vision Mobile pokazują, że otwartość może być kluczem do sukcesu i wiele projektów korzysta z tej strategii. Przypadek Androida pokazuje jednak, że nie jest to jedyna droga uzyskiwania zamierzonych wyników, a odpowiednio zasobny portfel i rozmach w działaniu mogą być nawet bardziej skuteczne, choć nie zawsze zgodne z zasadami otwartości.

Większość użytkowników patrzy jednak na to, do czego może wykorzystać dany produkt, a nie jakich zasad trzymali się jego twórcy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: