Android dziurawy jak sito: 50% urządzeń wymaga "łatania"

Z ostatnich badań firmy Duo Security wynika, że 50% urządzeń pracujących pod kontrolą Androida posiada luki, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców. Niestety producenci i operatorzy nie spieszą się z dostarczaniem stosownych łatek...


Firma Duo Security, która uzyskała wsparcie finansowe od agencji rządowej DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), opiera swoją analizę na danych pozyskanych za pomocą opracowanej przez siebie darmowej aplikacji o nazwie X-Ray For Android. Badaniami objęto 20 tysięcy "androidowych" urządzeń wykrywając na ponad połowie z nich niezałatane luki, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców.

Kto za to odpowiada?

"Tak, to przerażające liczby, lecz są one przykładem, jak ważne jest udostępnianie łatek i jak słabo radzą sobie z tym operatorzy i producenci sprzętu" - tłumaczy Jon Oberheide z Duo Security dodając, że według jego badań aż 56% topowych smartfonów ma przestarzałe i niebezpieczne wersje Androida.

Co więcej, Oberheide podkreśla również, że wspomniane na początku 50% to bardzo ostrożne wyliczenie. Faktyczna liczba "androidowych" urządzeń wymagających aktualizacji oprogramowania i poprawek w rzeczywistości jest większa.

Fragmentacja Androida

Przy okazji zachęcam do zapoznania się z najświeższymi danymi dotyczącymi fragmentacji systemu Google. Znajdziecie je tutaj.