Android: fragmentacja optycznie zauważalnie mniejsza

Wraz z najnowszymi statystykami odwiedzin sklepu Google Play firma Google wprowadziła pewne zmiany. Z zestawienia wypadł Android 1.6 Donut i 2.1 Eclair.

Firma Google cyklicznie przedstawia informację na temat popularności urządzeń z Androidem. Najnowsze dane różnią się jednak zauważalnie od pojawiających się do tej pory:

Android: fragmentacja optycznie zauważalnie mniejsza

Popularność poszczególnych wersji systemu

Jak widzicie, z zestawienia wypadły dwie pozycje: Android 1.6 Donut i 2.1 Eclair. Czy jednak oznacza to, jak napisałem w tytule, mniejszą fragmentację świadcząca o pozbyciu się z rynku urządzeń korzystających z tych wersji Androida? Nie. Google musiało je po prostu usunąć z zestawienia, gdyż nie wspierają najnowszej aplikacji Google Play Store. Dlatego też dodałem słowo "optycznie".

Z drugiej strony udział wspomnianych systemów w poprzednim notowaniu i tak już był na bardzo niskim poziomie: zaledwie 1,3%.

Zobacz również:

  • Xiaomi przeprasza użytkowników. Wszystko przez wadliwe MIUI [AKTUALIZACJA 28.09.2021]
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [27.09.2021]

Obecna sytuacja

Android Jelly Bean umocnił swoją pozycję (45,1%), natomiast (co było nieuniknione) Android Gingerbread (30,7%, wcześniej 33,1%) i Android Ice Cream Sandwich (21,7%, wcześniej 22,5%) ponownie straciły na popularności.

Na koniec jeszcze jednak informacja: Google zmieniło okres, w którym bada liczbę odwiedzin sklepu Google Play z 14 dni do 7.

Więcej interesujących danych na temat "androidowych" gadżetów znajdziecie na tej stronie.