Android i Windows 8.1 w jednym. Asus prezentuje hybrydowe komputery

Jeszcze przed rozpoczęciem targów CES 2014 słychać było doniesienia o urządzeniach, które będą łączyć w sobie system Android Jelly Bean 4.1 od Google oraz Windows 8.1 od Microsoftu. Jednym z producentów, którzy zaprezentowali tego typu sprzęt, jest Asus. Nowy model Asus Transformer Book Duet ma pozwalać na zmianę systemu operacyjnego poprzez naciśnięcie jednego przycisku.

Firma Asus znana jest z tego, że tworzy sprzętu z pogranicza różnych kategorii urządzeń. Wykorzystuje do tego zarówno system mobiln Google Android, jak i Windows 8.1 od Microsoftu. W ofercie producenta można znaleźć przeróżne tablety z doczepianą stacją dokującą w formie klawiatury, a nawet tablet Asus Padfone, który jest napędzany poprzez wkładany w specjalny slot smartfon. Na targach CES 2014 w Las Vegas zaprezentowano kolejne urządzenie, które łączy dwa bardzo różne od siebie światy.

Pełna nazwa nowego komputera Asusa to Transformer Book Duet TD300. Jest on tzw. hybrydą, czyli tabletem, który po podłączeniu stacji dokującej z klawiaturą może pełnić funkcję laptopa. Nie jest to pierwsze urządzenie takiej konstrukcji, ale w przypadku modelu Book Duet producent postanowił w niecodzienny sposób połączyć ze sobą różne oprogramowanie. Dzięki temu na TD300 można uruchomić nie tylko Androida 4.1 Jelly Bean, ale też klasyczny system operacyjny Windows 8.1 od Microsoftu.

Android i Windows 8.1 w jednym. Asus prezentuje hybrydowe komputery

Co istotne, urządzenie to nie posiada trybu dual-boot, a do przełączenia się między systemami nie jest konieczne jest ponowne uruchomienie. Nieużywany system wprowadzany jest po prostu w stan hibernacji. Co więcej, urządzenie nie wykorzystuje też dwóch różnych procesorów, a oba systemy kontrolują klasyczny procesor Intel Core i7. Specyfikację dopełnia 4 GB pamięci RAM, dysk SSD 128 GB oraz moduły łączności Bluetooth i Wi-Fi 802.11ac.

Dotykowy ekran urządzenia ma rozdzielczość 1080p, a na pokładzie znalazł się slot na karty microSD i wyjście słuchawkowe. W docku z klawiaturą umieszczono port USB 3.0 i dwa porty USB 2.0, gniazdo Ethernet oraz wyjście HDMI 1.4. Ponadto w docku umieszczony został klasyczny dysk twardy o pojemności jednego terabajta. Niestety, nie ma jeszcze informacji na temat spodziewanych cen i nie podano daty, kiedy Asus Transformer Book Duet 300TD trafi na rynek.