Android i iOS to dla Ciebie nuda? Możesz kupić telefon z Linuxem!

Android i iOS to standard rynkowy. Co jednak, gdy chcesz bardziej wyróżniającego się smartfona? Jedna z firm przygotowała propozycje pracują pod kontrolą Linuxa.

Aktualnie na rynku niezależnie od wybranego modelu otrzymamy smartfon pracujący pod kontrolą różnych wariacji Androida lub iOS. Na półkach sklepowych nie znajdziemy smartfonów w wyposażonych w inne systemu operacyjne. Lata temu różne firmy próbowały z Tizenem, webOS, BadaOS oraz Sailfish OS, ale finalnie rozwiązania te nie przetrwały próby czasu.

PinePhone Pro

PinePhone Pro

Wszyscy konsumenci, którzy są znudzeni Androidem oraz zamkniętym systemem od Apple od dnia wczorajszego mogą sięgać po smartfon PinePhone Pro. Nazwa nic wam nie mówi? Spokojnie - już tłumaczymy.

Zobacz również:

  • Jak odzyskać dostęp do zablokowanego smartfona lub tabletu?
  • Najlepszy VPN dla Linuxa - ranking 2022

PinePhone Pro to smartfon, który prezentuje się nad wyraz przeciętnie. Pozory jednak mylą, ponieważ całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.

PinePhone to mało znana firma, która w przeszłości produkowała różne urządzenia z Linuxem - od komputerów, przez laptopy aż po smartfony.

Najnowszy PinePhone Pro został zaprezentowany w październiku 2021 roku. Aktualnie rozpoczęła się przedsprzedaż, w której urządzenie możemy nabyć za 399 dolarów.

Smartfon pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Manjaro Linux ze środowiskiem graficznym KDE Plama Mobile. Co ważne smartfon nie posiada żadnych zabezpieczeń - użytkownik może swobodnie zainstalować inny system operacyjny lub nakładkę graficzną i dostosować urządzenie do własnych potrzeb.

Specyfikacja techniczna PinePhone Pro nie zachwyca. Smartfon posiada ekran IPS LCD o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości zaledwie 1440 x 720 pikseli. Oczywiście możemy zapomnieć o podwyższonej częstotliwości odświeżania. Na pokładzie znalazło się jeszcze miejsce dla czterordzeniowego procesora Rockchip RK3399s, 4 GB pamięci operacyjnej LPDDR4 oraz 128 GB wbudowanej pamięci masowej w standardzie eMMC. Telefon posiada 13 MP aparat główny Sony IMX258 oraz 5 MP kamerkę do selfie OmniVision OV5640.

PinePhone Pro

PinePhone Pro

Jedno jest pewne - PinePhone Pro z pewnością nie zdobędzie dużej popularności. To urządzenie jest gratką dla fanów Linuxa oraz programistów.