Android i iOS: złośliwe oprogramowanie coraz groźniejsze

Firma Lookout wydała raport na temat złośliwego oprogramowania urządzeń mobilnych. Dotyczy on platform Android oraz iOS i porównuje ryzyko, z którym spotykają się ich użytkownicy. Raport wskazuje na wzrost zagrożenia, ale także na proste środki zaradcze.

Wzrost liczby zagrożeń na Androida: ilość zainfekowanych aplikacji dla systemu Android wzrosła z 80 w styczniu do ponad 400 w lipcu. Z tego powodu użytkownicy Androida są 2,5 raza bardziej zagrożeni spotkaniem z nimi w sklepie z aplikacjami niż na początku roku.

Nowe techniki dystrybucji złośliwego oprogramowania: twórcy malware'u są teraz przebieglejsi w znajdowaniu sposobów na dystrybucje zainfekowanych aplikacji. Publikują oni zdrowe oprogramowanie w Android Market i czekają na pozytywne recenzje oraz zdobycie przez nie popularności. W tym momencie infekują aplikacje za pomocą aktualizacji.

Zobacz również:

  • Bardzo zła informacja dla użytkowników smartfonów z Androidem
  • Nie daj się nabrać - desktopowy Tłumacz Google to oszustwo

Użytkownicy iOS nie wprowadzają łątek: aby pobrać poprawki oprogramowania wprowadzane przez Apple należy połączyć iPhone'a z iTunes. Okazuje się jednak, że połowa użytkowników smartfonów Apple nie przeprowadza regularnych synchronizacji tego typu i nie pobiera aktualizacji. Nie będzie to problemem w iOS 5, gdzie system będzie aktualizowany bez konieczności synchronizacji z iTunes.

Pełny raport firmy Lookout podaje więcej informacji na temat różnych mobilnych zagrożeń oraz kilka porad informujących, jak zabezpieczyć się przed mobilnymi atakami. Przede wszystkim nie należy panikować, ale warto uważać na to, co klikami i oczywiście wyposażyć swój telefon w oprogramowanie zabezpieczające przed malwarem.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: