Android ma 48 proc. udziałów na rynku smartfonów

Google Android jest najpopularniejszą platformą systemową na światowym rynku smartfonów. Na drugim miejscu jest iOS a na trzecią lokatę spadł system operacyjny Nokii - Symbian.

Android posiada już 48 proc. udziałów na rynku smartfonów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Canalys. Dane obejmują 56 krajów i odnoszą się do drugiego kwartału tego roku.

Ogólna sprzedaż smartfonów w drugim kwartale 2011 roku wyniosła 107,7 mln. To wzrost o 73 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Aż 48 proc. sprzedanych smartfonów pracowało pod kontrolą systemu Android. Dzieło firmy Google triumfowało w 35 spośród przebadanych krajów.

Android najbardziej jest popularny w Południowej Korei. Aż 85 proc. tamtejszych smartfonów działa pod kontrolą tego systemu. Zaraz za Koreą, uplasował się Tajwan, gdzie telefony z Androidem stanowią 71 proc. rynku.

Na drugim miejscu znalazł się system Apple - iOS (19 proc. udziału na rynku). Który, co oczywiste, największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych.

Na trzecim miejscu znalazł się Symbian od Nokii. Fiński producent od dłuższego czasu jest w poważnych tarapatach, bowiem sprzedaż ich smartfonów drastycznie spada. Nokia w dalszym ciągu może się jednak pochwalić tym, że lideruje na takich rynkach jak: Brazylia, Indie czy też Chiny. Eksperci z firmy Canalys prognozują wzmocnienie Androida i iOSa kosztem Symbiana.

Czy Nokia zdecyduje się wreszcie przerzucić na Androida? Jak na razie nic na to nie wskazuje...