Android może doczekać się wsparcia pracy w oknach

Interfejs Androida może doczekać się w przyszłości dużej zmiany. Analiza kodu systemu w wersji AOSP wskazuje na to, że programiści rozważają wsparcie pracy na urządzeniach dwóch aplikacji jednocześnie. Mogłoby to działać podobnie jak w przypadku nakładki na Androida Touch Wiz, którą na swoje urządzenia wgrywa Samsung.

Android był z początku systemem operacyjnym przeznaczonym do smartfonów, ale po kilku latach od premiery doczekał się również wersji tabletowej. W zeszłym roku przy premierze Androida L, który zaprezentowany został jako Android 5.0 Lollipop, twórcy oprogramowania zapowiedzieli, że kod systemu będzie można uruchomić też na urządzeniach ubieralnych (Android Wear) oraz nawet na telewizorach (Android TV).

Biorąc pod uwagę telewizory i tablety o dużych przekątnych zastanawiające jest, że twórcy Androida nie przewidzieli jeszcze możliwości pracy w oknach. Na urządzeniach o przekątnych ekranu dłuższych od kilku cali byłoby to bardzo przydatne rozwiązanie. W przeszłości coś takiego wprowadził zresztą już Samsung do swojej nakładki Touch Wiz, ale użytkownicy tabletów Nexus oraz od innych producentów niż Samsung muszą obejść się smakiem.

Android może doczekać się wsparcia pracy w oknach

źródło: <a href=http://www.androidpolice.com/2015/03/10/mention-of-multiwindows-pops-up-in-android-commit/>androidpolice.com</a>

Możliwe jednak, że w przyszłości czysty Android doczeka się wsparcia pracy kilku aplikacji jednocześnie. Odniesienia do takiej funkcji znalazły się w kodzie Androida AOSP. Nie daje to jednak pewności, że wsparcie pracy w dwóch oknach trafi do tabletów, a być może też smartfonów razem z następcą Androida 5.1 Lollipop, ale wiemy przynajmniej, że programiści myślą o tym i testują takie rozwiązanie.

źródło: androidpolice.com