Android - na drodze do mobilnej dominacji

Wystarczyły trzy lata, aby z wielkiej niewiadomej przeobraził się w najpopularniejszy system operacyjny dla smartfonów. Przyjrzyjmy się bliżej, co sprawiło, że osiągnął tak gigantyczny sukces.


Był czerwiec 2007. Na rynku pojawił się iPhone, a dziennikarze przewidywali, że wkrótce dołączy do niego wielki konkurent - Google Phone. Premiera Androida była pewnym rozczarowaniem. Nie był to nowy smartfon, lecz system operacyjny oparty na Linuksie.

Zacznijmy jednak od początku. Złotej ery Symbiana, a jednocześnie czasu, gdy w Dolinie Krzemowej w ciszy tworzono firmę Android.

"Tworzymy oprogramowanie dla komórek"

Android Inc. powstało w kalifornijskim mieście Palo Alto, w październiku 2003 roku. Przez dwa lata firma nie wydała żadnego produktu, a jej istnienie potwierdzał tylko krótki opis na stronie internetowej: "tworzymy oprogramowanie dla komórek". Prezes firmy Andy Rubin mówił później, że cały czas pracowano nad "bardziej inteligentnymi telefonami, które mogłyby lepiej dopasować się do lokalizacji i preferencji klienta".

Google kupuje Androida. Będzie gPhone?

Przejęcie Androida przez Google nie zapowiadało jeszcze ataku korporacji na mobilny rynek. Dość sceptycznie do szefa zespołu Rubina i jego współpracowników podchodził choćby wiceprezes Google, David Lawee. Uważał on, że inwestycja około 130 milionów dolarów w tak niepewny biznes może się nie zwrócić. Po kolejnych sukcesach systemu operacyjnego Lawee wycofał się z tych słów, dodając nawet, że Android jest najlepszym zakupem w historii Google.

Początek lipca 2005 r. można więc uznać za przełomową datę w historii Androida. Minęło jednak aż półtora roku do czasu, kiedy w BBC pojawiła się pierwsza wzmianka o pracach Google nad systemem operacyjnym. Prasa komputerowa szybko podchwyciła tę wieść, dodając, że firma pracuje najpewniej nad własnym telefonem gPhone, który mógłby stać się konkurentem dla iPhone’a.

Eric Schmidt ogłasza nadejście nowej ery

Eric Schmidt nie miał wątpliwości, że Android okaże się hitem.

Eric Schmidt nie miał wątpliwości, że Android okaże się hitem.

Plotki ucichły 5 listopada 2007 r., kiedy Google utworzyło sojusz Open Handset Alliance wraz z wielkimi firmami, takimi jak: HTC, Intel, LG, Motorola, Nvidia, Qualcomm, Samsung i T-Mobile. Po miesiącu w jego szeregach znalazło się już ponad trzydzieści instytucji.

Celem sojuszu był rozwój otwartych standardów. "Dzisiejsze ogłoszenie jest ważniejsze niż jakikolwiek pojedynczy Google Phone, o którym prasa spekulowała przez ostatnie kilka tygodni. Naszą wizją jest wyposażenie w tę potężną platformę tysięcy różnych modeli telefonów" - mówił Eric Schmidt, ówczesny prezes Google.

Pierwszy pokaz Androida

Po ogłoszeniu sojuszu Google zaprezentowało system operacyjny Android. Nowy mobilny OS miał pokonać istniejące systemy, m.in. dzięki otwartej licencji i współpracy z wieloma partnerami. Był bezpłatny do użycia przez producentów sprzętu, a dla twórców aplikacji szybko pojawił się pakiet SDK (narzędzia programistyczne i tutoriale).

Choć specjaliści uważali, że pakiet jest niedopracowany, na Androidzie szybko zaczęły pojawiać się aplikacje. Google zorganizowało też konkurs na najlepszy program, w którym do wygrania było aż 10 milionów dolarów. Głównymi zwycięzcami zostały wtedy aplikacje SweetDreams, WaveSecure i What The Doodle!?.

Podczas targów komórkowych MWC w lutym 2008 r. Google pokazało trzy prototypowe telefony współpracujące z Androidem.

HTC Dream - zaczęło się od marzenia

Pierwszy smartfon oficjalnie wydany na systemie Android to HTC Dream, znany też jako T-Mobile G1. Urządzenie trafiło do sklepów w Stanach Zjednoczonych w październiku 2008 r., zaś po kolejnych czterech miesiącach, pod nazwą Era G1, ukazało się w Polsce.

Telefon umożliwiał przeglądanie zasobów Internetu za pośrednictwem protokołu Wi-Fi i z wykorzystaniem sieci 3G. W G1 zainstalowane były takie aplikacje jak Gmail, Google Maps czy GTalk. Użytkownik miał też bezpośredni dostęp do serwisów YouTube i Flickr. HTC Dream został zintegrowany z internetowym sklepem muzycznym Amazon oraz ze sklepem Android Market, oferującym programy.

HTC Hero z interfejsem użytkownika Sense.

HTC Hero z interfejsem użytkownika Sense.

Kolejne przełomowe smartfony

T-Mobile G1 został przyjęty z ciekawością, ale i dość krytycznie. Android, w porównaniu z iOS, oferował niewiele aplikacji. Był nieco powolny, a liczba funkcji nie mogła równać się choćby z Symbianem i Windows Mobile. HTC nie poddało się jednak - już w kwietniu 2009 r. wypuściło smartfon Magic, w lipcu zaś - Hero.

Ten drugi zdobył później główną nagrodę w konkursie GSMA 2009 ("Telefon roku"). Wyróżnienie było znaczące, bo wśród pokonanych znalazł się wtedy m.in. iPhone 3GS. HTC Hero wzbudził zainteresowanie nowym interfejsem użytkownika, który zyskał nawet własną nazwę - Sense. Tajwańska firma postanowiła wkrótce, że nowy interfejs zostanie umieszczony we wszystkich projektowanych przez nią telefonach.

System operacyjny Android wspierali też inni producenci. Do popularnych należały telefony Samsunga, takie jak i7500 ("Galaxy") i i5700 ("Spica"). Duże znaczenie w upowszechnianiu się systemu odegrała też Motorola Milestone.

Czas na Google Phone

Co ciekawe, kiedy w styczniu 2010 r. Google zdecydowało się na własny telefon, nie wywołał on już tak wielkiego zainteresowania. Nexus One zaprezentowany we współpracy z HTC był jednym z pierwszych urządzeń pod kontrolą systemu Android Eclair (2.1). Oferował on m.in. system rozpoznawania mowy. Wypowiedziane przez użytkownika słowa mogły być automatycznie zamieniane na wiadomość tekstową i wysyłane w SMSie lub przesyłane na Facebooka.

Po dwunastu miesiącach do sprzedaży trafił Nexus S, kolejne urządzenie tworzone bezpośrednio przez Google, tym razem produkowane razem z Samsungiem. Telefon był pierwszym modelem oferującym system Android w wersji Gingerbread (2.3).

Android wchodzi na tablety i netbooki

Luty 2010 r. przyniósł silny wstrząs na rynku komputerowym. Steve Jobs zaprezentował długo oczekiwany tablet nowej generacji. Szef Apple przekonywał, że iPad łączy w sobie wszystkie korzyści smartfona i laptopa. Co więcej, ma być lepszy od nich obu do przeglądania Sieci, pisania i wysyłania e-maili, oglądania zdjęć i wideo, zabawy oraz czytania e-booków.

Samsung Galaxy Tab

Samsung Galaxy Tab

Rewolucyjny produkt zachęcił producentów sprzętu do wejścia na nowy rynek. Potrzebny był jednak wybór odpowiedniego sprzętu i systemu operacyjnego. Na produkcję tabletu z Androidem zdecydował się m.in. Samsung, ze swoim kluczowym urządzeniem Galaxy Tab. Urządzenie pracowało pod kontrolą systemu w wersji Froyo (2.2), co pozwoliło mu m.in. na odtwarzanie filmów w wielu formatach (także Flash), szybkie przeglądanie Internetu i automatyczne aktualizacje.

Wojna na tablety na nowo wybuchła zimą 2011 r., kiedy na rynku pojawił się iPad 2. Jedną z najmocniejszych odpowiedzi jest Motorola Xoom, czyli pierwsze urządzeniem z systemem Android Honeycomb (3.0), zbudowanym specjalnie dla tabletów.

Warto także pamiętać, ze choć Steve Jobs zanegował przydatność netbooków, wiele firm nie porzuciło tej idei. Tacy producenci jak Acer, ASUS, Dell i Toshiba postanowili skorzystać w tych małych laptopach z systemu operacyjnego Android.

Xperia Play, pierwszy telefon z Androidem do gier. Tym, co wyróżnia nowe urządzenie, jest wysuwany panel, który zamiast klawiatury QWERTY skrywa przyciski sterowania znane z padów do PlayStation.

Xperia Play, pierwszy telefon z Androidem do gier. Tym, co wyróżnia nowe urządzenie, jest wysuwany panel, który zamiast klawiatury QWERTY skrywa przyciski sterowania znane z padów do PlayStation.

Pierwsze netbooki z Androidem zostały przyjęte bez entuzjazmu. Urządzenia z serii Acer Aspire, takie jak choćby Aspire One D250, krytykowano za powolne działanie, brak jakichkolwiek programów do czytania dokumentów Office, a także PDF, brak komunikatora internetowego czy niedostępny Android Market. Kolejne wydania zaczęły jednak przynosić z sobą pewne poprawki.

Android rośnie w siłę

Statystyki firmy Canalys pokazują, że Android jest obecnie najczęściej używanym systemem operacyjnym dla smartfonów na świecie. Szybko rozwija się także Android Market, w którym liczba pobrań przekroczyła już trzy miliardy. Obecnie dostępnych jest ponad 150 modeli telefonów z systemem Google. Rok 2011 obfituje w kolejne nowości, takie jak Xperia Play z kontrolerem PlayStation oraz nowe smartfony i tablety z rodziny Samsung Galaxy.

A zatem czas pokazał, że pytanie sprzed kilku lat "czy Android zdoła zyskać popularność wśród użytkowników" jest już nieaktualne. Obecnie pytanie brzmi raczej "jak dalece Android pokona konkurentów - czy wykosi ich całkowicie, czy ostaną się jakieś niedobitki"? Odpowiedź przyniosą najbliższe miesiące.