Android: najlepsze i najgorsze antywirusy. Test 110 aplikacji

Znaczna część antywirusów dla Androida nie nadaje się do użytku. Dowiedz się o których z nich mowa i które antywirusy są najlepsze.


Raport AV-Comparatives

Jeżeli zastanawiasz się nad zainstalowaniem antywirusa na smartfonie z Androidem powinieneś zapoznać się z najnowszym raportem AV-Comparatives, w którym przedstawione zostały wyniki przeprowadzonych na bardzo szeroką skalę testów. Objęto nimi 110 aplikacji dostępnych w sklepie Google.

AV-Comparatives - platforma testowa

Platforma testowa wyglądała następująco: smartfony Nexus 5 z zainstalowanym Androidem 6.0.1 (“Marshmallow”), każda testowana aplikacja zainstalowana na innym urządzeniu, przeprowadzono wszystkie możliwe aktualizacje.

AV-Comparatives - procedura testowa

Procedura testowa wyglądała następująco:

- otworzenie przeglądarki Chrome i ściągnięcie zawierającej złośliwy kod próbki

- otworzenie pobranego pliku .apk za pomocą przeglądarki plików

- instalacja złośliwej aplikacji

- uruchomienie zainstalowanej aplikacji

AV-Comparatives - najlepsze i najgorsze antywirusy

Przeprowadzone testy wyłoniły 24 aplikacje, które mogą się pochwalić 100% skutecznością w wykrywaniu złośliwego kodu i 10 aplikacji z wynikiem mieszczącym się w przedziale od 98% do 99,9%. Aż kilkadziesiąt antywirusów pokazało się z najgorszej strony uzyskując wyniki (0-30%)

Android: najlepsze i najgorsze antywirusy. Test 110 aplikacji

AV-Comparatives - dramatycznie słabe antywirusy dla Androida

W sumie w zbiorczej tabeli zamieszczono wyniki 65 antywirusów. Reszta odrzucona została w związku ze słabymi wynikami (tabela powyżej) lub innych powodów (np. brak polityki prywatności, czy totalna amatorka ze strony dewelopera).

Android: najlepsze i najgorsze antywirusy. Test 110 aplikacji

AV-Comparatives - test antywirusów na Androida