Android najpopularniejszym system na świecie. To koniec pewnej ery

Jesteśmy świadkami końca pewnej ery na rynku systemów operacyjnych. Windows został zepchnięty z pozycji lidera.


Najpopularniejszy OS na świecie - zmiana lidera

Serwis StatCounter przedstawił najnowsze dane dotyczące popularności systemów operacyjnych. Wynika z nich, że w rankingu obejmującym desktopy, laptopy i urządzenia mobilne takie jak smartfony/tablety doszło do zmiany na pozycji lidera.

Android najpopularniejszym systemem

Obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie jest Android z wynikiem 37,93%, który zepchnął na drugie miejsce platformę Windows (37,91%).

To koniec pewnej ery

"To milowy krok w historii technologii i koniec pewnej ery. To znak końca liderowania na rynku systemów operacyjnych Microsoftu, który dzierżył ten tytuł od lat 80-tych. Jest to również przełom w przypadku Androida, który pięć lat temu w globalnym wykorzystaniu internetu miał udział na poziomie zaledwie 2,4%" - powiedział Aodhan Cullen, prezes StatCounter.

Microsoft sam przyspieszył to co wydawało się nieuniknione

Patrząc na ostatni okres w rozwoju rynku mobilnego kwestią czasu wydawała się zmiana na pozycji lidera. Gdyby nie fatalne w skutkach działania Microsoftu na rynku smartfonów (do Windows Phone/Windows 10 Mobile należy zaledwie ok. 1% rynku) prawdopodobnie doszłoby jednak do tego znacznie później.