Android od kuchni - wywiad z twórcą aplikacji "Transportoid"

Przygotowaliśmy coś specjalnie dla miłośników programowania i wszystkich, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o platformie Android. Sprawdzamy czy tworzenie aplikacji dla Androida jest trudne, przed jakimi problemami stają deweloperzy i ile można zarobić na programowaniu smartfonów...

Na pytania odpowiada Tomasz Zieliński, autor Transportoida - rozkładu jazdy komunikacji miejskiej dla systemu Android.

Polecamy:

Wiktor Szpunar: Czy tworzenie aplikacji dla Androida jest trudne?

Tomasz Zieliński: Nawet niewielkie doświadczenie z Windows Forms (platforma .NET) lub Swingiem (Java) wystarczy, by oswoić się z nowym środowiskiem programistycznym i rozpocząć pisanie aplikacji. Kluczem do pełnego sukcesu jest jednak porzucenie nawyków wyniesionych z "dużych" komputerów. Na platformie Android odradza się m.in. stosowanie okien dialogowych, zamiast nich należy używać notyfikacji w pasku stanu lub nieblokujących powiadomień tekstowych. Wytyczne znajdziemy na stronie developer.android.com.

Czy obecność różnych wersji na rynku Androida jest przeszkodą dla programistów?

Zobacz również:

  • Samsung Galaxy S21 FE - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [07.12.2021]
  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Sprawdź najciekawsze promocje! [7.12.2021]

Wbrew często powtarzanym opiniom, tzw. fragmentacja platformy Android nie stanowi istotnego problemu. Program przygotowany dla starszych wersji systemu będzie poprawnie działał z nowszymi. Możliwe jest również przygotowanie aplikacji w taki sposób, aby oprócz zgodności ze starszymi wersjami systemu potrafiły wykorzystać nowe możliwości bieżących wydań, jest to jednak trudniejsze. Prawdziwym kłopotem mogą być za to tzw. customizowane ROM-y, czyli nieoficjalne wersje systemu przygotowywane przez hobbystów - są one często bardzo niestabilne i powodują zawieszanie programu w losowych momentach, za co użytkownik obwinia autora aplikacji.

Jakie udogodnienia oferuje programiście Android Market?

Panel administracyjny Marketu jest dość zgrzebny, jednak spełnia swoją rolę. Problem leży gdzie indziej - polscy developerzy nie mogą sprzedawać swoich aplikacji przez Android Market! Od października 2010 możemy kupować programy, nie wiadomo jednak czy i kiedy Google zdecyduje się udostępnić w naszym kraju opcję sprzedaży aplikacji.

Czy na programowaniu smartfonów da się zarobić?

Każdy chciałby powtórzyć wyczyn firmy Rovio, która na grze Angry Birds zarobiła miliony dolarów. O sukces na pewno łatwiej, gdy aplikacja jest tworzona z myślą o dystrybucji na cały świat. W Polsce płacenie za aplikacje mobilne nie jest jeszcze zbyt powszechne, jednak dzięki niskim cenom androidowych gier i aplikacji sytuacja ta może się zmienić.

Android od kuchni - wywiad z twórcą aplikacji "Transportoid"

Transportoid - rozkład jazdy na Androida zawsze pod ręką