Android od kuchni - wywiad z twórcą aplikacji "Transportoid"

Przygotowaliśmy coś specjalnie dla miłośników programowania i wszystkich, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się o platformie Android. Sprawdzamy czy tworzenie aplikacji dla Androida jest trudne, przed jakimi problemami stają deweloperzy i ile można zarobić na programowaniu smartfonów...

Na pytania odpowiada Tomasz Zieliński, autor Transportoida - rozkładu jazdy komunikacji miejskiej dla systemu Android.

Na pytania odpowiada Tomasz Zieliński, autor Transportoida - rozkładu jazdy komunikacji miejskiej dla systemu Android.

Polecamy:

Wiktor Szpunar: Czy tworzenie aplikacji dla Androida jest trudne?

Tomasz Zieliński: Nawet niewielkie doświadczenie z Windows Forms (platforma .NET) lub Swingiem (Java) wystarczy, by oswoić się z nowym środowiskiem programistycznym i rozpocząć pisanie aplikacji. Kluczem do pełnego sukcesu jest jednak porzucenie nawyków wyniesionych z "dużych" komputerów. Na platformie Android odradza się m.in. stosowanie okien dialogowych, zamiast nich należy używać notyfikacji w pasku stanu lub nieblokujących powiadomień tekstowych. Wytyczne znajdziemy na stronie developer.android.com.

Czy obecność różnych wersji na rynku Androida jest przeszkodą dla programistów?

Wbrew często powtarzanym opiniom, tzw. fragmentacja platformy Android nie stanowi istotnego problemu. Program przygotowany dla starszych wersji systemu będzie poprawnie działał z nowszymi. Możliwe jest również przygotowanie aplikacji w taki sposób, aby oprócz zgodności ze starszymi wersjami systemu potrafiły wykorzystać nowe możliwości bieżących wydań, jest to jednak trudniejsze. Prawdziwym kłopotem mogą być za to tzw. customizowane ROM-y, czyli nieoficjalne wersje systemu przygotowywane przez hobbystów - są one często bardzo niestabilne i powodują zawieszanie programu w losowych momentach, za co użytkownik obwinia autora aplikacji.

Jakie udogodnienia oferuje programiście Android Market?

Panel administracyjny Marketu jest dość zgrzebny, jednak spełnia swoją rolę. Problem leży gdzie indziej - polscy developerzy nie mogą sprzedawać swoich aplikacji przez Android Market! Od października 2010 możemy kupować programy, nie wiadomo jednak czy i kiedy Google zdecyduje się udostępnić w naszym kraju opcję sprzedaży aplikacji.

Czy na programowaniu smartfonów da się zarobić?

Każdy chciałby powtórzyć wyczyn firmy Rovio, która na grze Angry Birds zarobiła miliony dolarów. O sukces na pewno łatwiej, gdy aplikacja jest tworzona z myślą o dystrybucji na cały świat. W Polsce płacenie za aplikacje mobilne nie jest jeszcze zbyt powszechne, jednak dzięki niskim cenom androidowych gier i aplikacji sytuacja ta może się zmienić.

Transportoid - rozkład jazdy na Androida zawsze pod ręką

Transportoid - rozkład jazdy na Androida zawsze pod ręką