Android po Google I/O. Aktualizacja wielu systemowych aplikacji

Wczorajsza konferencja Google I/O przyniosła wiele nowości. Są wśród z nich nowy tablet prosto od Google, czyli Nexus 7 działający pod kontrolą systemu Android w najnowszej odsłonie 4.1 Jelly Bean. Jednak to nie koniec nowości. Google zaktualizował już wczoraj kilka swoich najważniejszych aplikacji mobilnych.


Nowy tablet i nowa wersja systemu

Głównym bohaterem wczorajszej konferencji był z pewnością najnowszy tablet Nexus 7 od Google. Wyprodukowany został przez Asusa i jest częścią linii Nexus. Należące do niej urządzenia pochodzą od różnych producentów, ale wyróżnia je system operacyjny: Android, zawsze w jego czystej postaci, bez żadnych nakładek. Wraz z tabletem zaprezentowano nową wersję systemu operacyjnego dla smartfonów i tabletów o nazwie kodowej 4.1 Jelly Bean, która w połowie lipca zagości także na innych urządzeniach (tablet Motorola Xoom, smartfon Galaxy Nexus, a nawet jego starszy brat, Nexus S). Więcej o nowościach, a także o nowym odtwarzaczu multimedialnym od Google, Nexusie Q przeczytacie w osobnym wpisie PC World. Tutaj natomiast skupimy się na wczorajszych aktualizacjach aplikacji systemowych Google. Nowe wersje programów dostępne są już do pobrania ze sklepu Google Play i zaskakują nowymi możliwościami.

251525_adaptiveresize_740x317

251525_adaptiveresize_740x317

Chrome

Nie jest zaskoczeniem, że wraz z nową wersją systemu Google wydało finalną wersję swojej przeglądarki Chrome. Walczy ona, a według niektórych analityków już wygrała, o pierwsze miejsce na rynku desktopowym z Firefoksem. Potwierdzono także to, czego można było się spodziewać - zastąpi ona docelowo w systemie Android wbudowaną przeglądarkę i będzie domyślnym programem przeznaczonym do przeglądania sieci. Wersję beta tej przeglądarki recenzowaliśmy już na łamach portalu AndroidLife. Wersja finalna nie różni się zbytnio, jeśli chodzi o zawarte w niej funkcje - poprawiła się za to jej szybkość działania i stabilność. Miłym dodatkiem jest synchronizacja otwartych kart między komputerem a komórką. Niestety, Chrome posiada jedną wadę - nie obsługuje wtyczki Flash. Adobe zapowiedziało koniec wsparcia swojej technologii już dla Androida na wersji 4.0 Ice Cream Sandwich, i na razie nie zapowiada się, aby miało się to zmienić. Dla osób, które nie wyobrażają sobie bez Flasha przeglądania sieci proponujemy inną alternatywę - wczoraj recenzowaliśmy inną przeglądarkę na Android rodem z desktopu, czyli nowe wydanie Firefoksa od Mozilli. W obecnej wersji Flash jest przez nią wspierany, ale nie ma pewności, czy po aktualizacji Androida 4.1 Jelly Bean to wsparcie pozostanie w mocy.

Google Chrome

Google Chrome

Mapy i Streetview

Kolejną zaktualizowaną usługą Google są popularne Mapy wraz ze Streetview (od marca dostępny w Polsce jako Widok Ulicy). Niestety, w tym przypadku nie ma zbyt wielu zmian, a najważniejszą z nich wydaje się możliwość zapisu Map w pamięci telefonu i pracy nawigacji w trybie offline, bez połączenia z siecią. Niestety, zapisanie map nie jest dostępne w Polsce (sprawdzaliśmy obszar Warszawy), więc przetestujemy go dopiero, gdy nasz kraj zostanie dopisany do listy wspieranych. Na samej konferencji przedstawiono za to ciekawe wykorzystanie usługi Streetview - docelowo będziemy mogli za jej pomocą oglądać nie tylko ulice, ale także wnętrza lokali komercyjnych.

Mapy offline nie są dostępne w Polsce

Mapy offline nie są dostępne w Polsce

YouTube

Aplikacja YouTube sprawiła nam niemiłego psikusa, ale prawdę mówiąc, nigdy nie była to bezawaryjna aplikacja, na której można polegać. Staraliśmy się za jej pomocą obejrzeć pierwszą część wczorajszej konferencji, ale niestety po znalezieniu streamingu aplikacja wyświetlała informację o “nieobsługiwanym formacie". Jej aktualizacja pojawiła się jeszcze w trakcie trwania konferencji, a w niej... streaming live zaczął działać, tylko niestety poniewczasie. Mimo to, nowa wersja nas ucieszyła. To, co się zmieniło to z pewnością wygląd i układ aplikacji. Przypomina ona nieco nową odsłonę serwisu Google+, a już niedługo zostanie przebudowana strona główna tego portalu z filmami. Głównym widokiem jest “Aktywność na koncie", czyli pionowa lista filmów z subskrybowanych przez nas kanałów. Po tapnięciu w prawy górny róg otwiera się menu, gdzie możemy wejść do naszego profilu, przejrzeć subskrybowane kanały, a także przejrzeć filmy podzielone na kategorie tematyczne.

Nowy YouTube

Nowy YouTube

Nowy Google+ na smartfony... i tablety

Ostatnia aktualizacja aplikacji do obsługi serwisu społecznościowego Google+ była po prostu nieudana. Twórcy postawili na zmianę kolorystyki na czarną i większą ekspozycję zdjęć przy zminimalizowaniu udziału treści tekstowych. Na szczęście nowa wersja, która zawitała wczoraj na urządzenia z Androidem, odcina się od czarnej i nieczytelnej stylistyki. Możliwe, że z powodu poprzedniej, słabej aktualizacji, ta udostępniona wczoraj robi tak dobre wrażenie. Aplikacja znów przyspieszyła, a animacje przewijania strumienia nie są już tak wyraźne. Tekst wyświetlany nad zdjęciami posiada czarne, półprzezroczyste tło, dzięki czemu jest czytelniejszy. Zniknął też osobny ekran powiadomień. Po tapnięciu w lewy górny róg aplikacji wyświetla się menu z odnośnikami do różnych części serwisu (strona główna, profil, zdjęcia, hangouty itp), a bezpośrednio pod nimi ostatnie powiadomienia w formie przewijanej pionowo listy. To bardzo fajne rozwiązanie, które zaoszczędza czas i tapnięcia w ekran. Po przeniesieniu telefonu w tryb poziomy, strumień wpisów jest także poziomo przewijany, co jest także dużo wygodniejsze. Sama aplikacja doczekała się nareszcie wersji na tablety - ale wraz z premierą tabletu od samego Google mogliśmy się tego spodziewać.

Google Plus - powiadomienia

Google Plus - powiadomienia

Oprócz tych zmian wizualnych i funkcjonalnych wprowadzono także nowość, jaką są Wydarzenia. Z poziomu serwisu można teraz tworzyć publiczne "eventy" na wzór tych dostępnych na Facebooku, a wszyscy uczestnicy mogą w trakcie trwania wydarzenia uruchomić tzw. party mode. Pozwoli on na przesyłanie na stronę wydarzenia wszystkich zrobionych w tym czasie zdjęć. Nadal jednak aplikacja jak i serwis mają pewne braki. Chociaż interfejs jest zbliżony nieco do Facebooka poprzez wysuwany z lewej strony pasek menu, to w aplikacji brakuje opcji “Pull to Refresh", która pozwala na odświeżenie strumienia poprzez pociągnięcie go do dołu, co jest obecne w aplikacji mobilnej portalu Marka Zuckerberga. Nadal nie ma możliwości zarządzania swoimi Stronami z poziomu urządzeń mobilnych (nawet przez przeglądarkę), a sam serwis ma zamknięte API, przez co nie mogą powstać aplikacje firm trzecich służące do jego obsługi.

Google Plus - wydarzenia

Google Plus - wydarzenia

Google Play

Zmiany wprowadzone w sklepie z aplikacjami Google Play niestety w większości nie dotyczą polaków. Nadal nie mamy dostępu do płatnych książek, muzyki ani filmów. W ofercie w Stanach Zjednoczonych pojawiły się teraz także seriale telewizyjne oraz magazyny, ale także do tego nie mamy dostępu. Jedyną nowością, z której możemy skorzystać już teraz to zdalne aktualizowanie i usuwanie aplikacji ze smartfona za pomocą interfejsu przeglądarkowego na komputerze.

Nowość w Google Play

Nowość w Google Play

Ciekawostka: Google Glasses

Mimo, że większość informacji dotyczących nowego tabletu wyciekło do sieci jeszcze przed oficjalną prezentacji, to Google udało się zaskoczyć widzów oglądających konferencję. Zaprezentowano projekt w fazie prototypu o nazwie Google Glasses. Są to specjalne okulary, które są ciągle podłączone do sieci i posiadają wbudowaną kamerkę pozwalającą na przesyłanie obrazu z perspektywy naszych oczu do sieci. Podczas prezentacji pokazywany był Hangout (wideokonferencja realizowana za pomocą portalu Google+), gdzie kilku uczestników transmitowało na żywo obraz ze swoich okularów. Najpierw wykonali oni skok ze spadochronem, potem zjeżdżali po linie z dachu budynku, by na koniec przesiąść się na rowery i wjechać na salę konferencyjną. Co prawda projekt ten to na razie wczesny prototyp i nie ma nawet orientacyjnych dat wprowadzenia go do komercyjnej sprzedaży, ale z pewnością warto obserwować jego rozwój - mimo, że perspektywa relacji live tego co widzą nasze oczy jest nieco przerażająca.

Google Glasses

Google Glasses

Podsumowanie

Nowe wersje aplikacji są w większości bardzo udane. Cieszy nas zwłaszcza poprawa aplikacji mobilnej do obsługi portalu społecznościowego Google+. Nowy YouTube to także powiew świeżości. Z niecierpliwością czekamy na możliwość zapisu map w trybie offline, który nie działa jeszcze w Polsce, a jeśli nie mamy potrzeby korzystania z mobilnego Flasha, to nowa wersja Google Chrome będzie świetnym zamiennikiem systemowej przeglądarki. Wszystkie aplikacje ściągnięcie ze sklepu z aplikacjami Google Play. Jeśli na telefonie nie wyświetlił Wam się monit o aktualizacji, to wyszukajcie je ręcznie z poziomu telefonu lub przeglądarki internetowej. A jakie są Wasze wrażenia po aktualizacjach, Google się Waszym zdaniem postarało, czy może nie podzielacie naszego entuzjazmu?