Android po raz kolejny został uznany za najbardziej zawirusowany system mobilny

W przypadku komputerów i laptopów najbardziej narażonym na ataki, ze względu na wysokie udziały w rynku, jest system operacyjny Windows od Microsoftu. W przypadku urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, największe zagrożenie dotyczy sprzętów z Androidem od Google.

System Android bardzo często jest przedstawiany jako najbardziej narażony na wszelkiego rodzaju ataki w przypadku urządzeń mobilnych. Kolejną informację tego typu podała właśnie firma F-Secure, zajmująca się bezpieczeństwem. Wedle ostatniego raportu aż 99 procent złośliwego oprogramowania, nazywanego popularnie “wirusami”, jest pisana z myślą właśnie o zielonym robocie od Google.

Po przyjrzeniu się wynikom okazuje się, że firma F-Secure zanotowała od początku roku dokładnie 277 nowych mobilnych wirusów. Lwia część z nich, bo aż 275, było napisane z myślą o użytkownikach Androida. Oprócz tego znaleziono tylko jeden wirus przeznaczony na Symbiana oraz jeden na system mobilny od Apple, iOS. Co ciekawe, żaden z nich nie był wymierzony w Windows Phone.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [20.10.2021]
  • Chrome - historia aktualizacji [20.10.2021]
Android po raz kolejny został uznany za najbardziej zawirusowany system mobilny

W porównaniu do danych z zeszłego roku F-Secure wykryło niemal dwa razy tyle zagrożeń. W pierwszym kwartale 2013 roku liczba zagrożeń wynosiła 149 sztuk, z czego 91% dotyczyło Androida. W tym roku najczęściej działanie złośliwej aplikacji opiera się na wysyłaniu w imieniu użytkownika SMS-ów premium.

F-Secure uważa, że trend się utrzyma. Ma powstawać coraz więcej złośliwego oprogramowania, a najwięcej ma być przeznaczone niezmiennie na najpopularniejszego na mobilnym rynku Androida.

źródło: fudzilla.com